Raport UTK: Pomorskie kolejny raz na pierwszym miejscu

Urząd Transportu Kolejowego opublikował raport z funkcjonowania rynku kolejowego w Polsce. Województwo pomorskie niezmiennie utrzymuje w nim pierwsze miejsce. Jednocześnie z kolei skorzystało w naszym regionie 46,7 mln podróżnych.

Najlepsi w Polsce

Każdego roku Urząd Transportu Kolejowego bada rynek kolejowych przewozów pasażerskich. Między innymi liczeni są pasażerowie w pociągach. W 2021 r. wskaźnik wykorzystania kolei na Pomorzu wyniósł 19,9.

Po raz kolejny jest to najlepszy wynik w kraju – cieszy się Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Ten wskaźnik pokazuje, jak często w roku jeździmy pociągami. Warto zaznaczyć, że w pandemicznym 2020 roku wskaźnik ten wynosił 15,9, co również było najwyższą wartością w kraju – dodaje marszłek.

Na drugim miejscu na podium uplasowało się, liczące dużo więcej mieszkańców, województwo mazowieckie (13,6), a na trzecim Dolny Śląsk (7,8). Wskaźnik dla województwa pomorskiego jest też o prawie 3 razy wyższy niż średnia ogólnopolska.

Pomorzanie wybierają kolej

Z roku na rok liczba pasażerów w pomorskich pociągach rośnie. Widać również, że po pandemicznych spadkach liczby podróży, mieszkańcy Pomorza wrócili do korzystania z kolei.

W 2021 r. pociągi na Pomorzu przewiozły 46,7 mln pasażerów – informuje marszałek województwa pomorskiego. – Taki wynik najlepiej pokazuje, że nasze konsekwentne stawianie na rozwój transportu kolejowego, to była dobra decyzja – podkreśla Struk.

Plasuje to Pomorze na drugim miejscu w kraju. Pierwsze należy do województwa mazowieckiego, w którym kolej przewiozła około 74 mln pasażerów. Statystyki pokazują również, że na Pomorzu najwięcej pasażerów, bo ponad 8,3 mln, korzysta ze stacji Gdynia Główna, a na drugim miejscu jest stacja Gdańsk Główny, która pomimo przeciągającej się modernizacji, obsłużyła prawie 8 mln podróżnych. Warto dodać, że samorząd województwa realizuje wiele projektów, dzięki którym zwiększy się komfort podróży.

To między innymi elektryfikacja PKM, budowa bajpasu kartuskiego.  Jesteśmy w trakcje zakupu taboru kolejowego zarówno dla aglomeracji, jak i połączeń regionalnych, a niedługo ogłosimy przetarg na zakup składów o napędzie hybrydowym – zapowiada Struk.

Łącznie w najbliższych latach planowany jest zakup aż 35 nowych pociągów.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

fotka: pexels

Poprzedni artykuł

Wiemy jak wyglądają apartamenty serwisowane w Montowni!

Następny artykuł

Lipiec wszechczasów na gdańskim lotnisku!

powiązane artykuły
Total
0
Share