5. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Szczegóły programu

5. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Zaplanowano między innymi wspólnie złożenie kwiatów przy płycie upamiętniającej wydarzenie z 2019 roku oraz widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców. Po raz trzeci ogłoszony zostanie także laureat Nagrody im. Pawła Adamowicza. Prezentujemy szczegóły programu.

Wczoraj, czyli w piątek 12 stycznia Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza obchodziło Dzień Patrona. Z tej okazji odbyła się debata pt. Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście. W debacie wzięli udział: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prof. Cezary Obracht-Prondzyński oraz Wojciech Rzehak.

Z kolei o godz. 18:00 w bibliotece ECS odbyła się promocja książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef , przyjaciel”. Rozmowę z autorem poprowadzili: Dorota Karaś i Marek Sterlingow. Podczas spotkania odczytano fragmenty wspomnianej książki. Na wydarzeniu obecni byli m.in. Magdalena Adamowicz, europosłanka i żona byłego prezydenta, Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, a także radni, współpracownicy i przyjaciele Pawła Adamowicza. 

Fot. D. Paszliński/gdansk.pl

Program na sobotę i niedzielę

W sobotę, 13 stycznia o godz. 16.00 w Instytucie Kultury Miejskiej zaplanowano ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza.

Śmierć Pawła Adamowicza była wielkim dramatem i tragedią, nie tylko dla nas, dla rodziny, ale też dla gdańszczan i wielu Polaków. Ale w sercach niektórych ludzi, oprócz żalu i smutku narodziła się myśl, aby stworzyć coś więcej. Nie chcieliśmy, by ta tragedia była zapamiętana jako dramat i smutek, chcieliśmy przekuć ją w coś, co da nadzieję na promowanie dobra i dobrych praktyk, a także postaw, które sprawią, że w przyszłości mowa nienawiści nie będzie zbierać takich żniw i plonów.  Dlatego została powołana inicjatywa Nagrody imienia Pawła Adamowicza. W tym roku zostanie przyznana po raz trzeci. Nagroda jest dla tych, którzy są odważni w promowaniu postaw walczących o prawdę, walczących przeciwko ksenofobii, mowie nienawiści oraz promujących równość, wolność i tolerancję.

Magdalena Adamowicz

Ustanowienie Nagrody to wspólna inicjatywa ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia), Europejskiego Komitetu Regionów oraz Miasta Gdańska.

W tej edycji nominowani zostali:

  • Nathalie Appere – Burmistrz Rennes – za zaangażowanie, osobiste przekonanie i pionierskie przywództwo jako pierwsza kobieta burmistrz Rennes od 2014 roku.
  • Alla Myronova – Wójt gminy Inhulka/ Ukraina – za walkę o niepodległość Ukrainy i działania na rzecz rozwoju gminy.
  • Anna Dąbrowska- Prezes Stowarzyszenia Homo Faber – Stowarzyszenie Homo Faber jest organizacją, której główną misją jest propagowanie praw człowieka w ramach hasła: „Prawa człowieka: małe kroki, duże zmiany”. Fundacja ta zrzesza ekspertów z różnych dziedzin, którzy wykorzystują swoje doświadczenie i zaangażowanie, aby wprowadzać pozytywne zmiany w społeczeństwie. Ich celem jest, aby każdy mieszkaniec Lublina mógł cieszyć się pełnią praw bez względu na pochodzenie, orientację czy przekonania.
  • Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej w Zavidovici (Bośnia i Hercegowina) – od lat 90-tych Stowarzyszenie niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej i społecznej autonomii dla tysięcy ludzi, którzy byli ofiarami konfliktów lub prześladowań na całym świecie.
  • Krajowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romek Kamiry – Kamira jest ogólnokrajową federacją stowarzyszeń kobiet romskich i działa na rzecz wolności, solidarności i równości Romów. Jej głównymi celami są: promowanie włączenia społecznego, jednocześnie promując zachowanie romskich zwyczajów i tradycji.

Złożenie kwiatów

Bardzo serdecznie zapraszam, jak co roku, 13 stycznia o godzinie 19.00 pod tablicę upamiętniającą miejsce zamachu, która znajduje się między Katownią a Złotą Bramą. Zaplanowano tam krótkie wspomnienia pana prezydenta i złożenie kwiatów. Następnie wspólnie przejdziemy do bazyliki Mariackiej. To wszystko przy dźwiękach wygrywanych na carillonie, które tak dobrze pamiętamy z tamtego czasu: The Sound of Silence. Następnie odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa przy grobie i widowisko słowno-muzyczne, które także ma nas skłonić do refleksji, bo poza występami artystycznymi będą cytowane fragmenty różnych wystąpień pana prezydenta Pawła Adamowicza, które nie straciły na aktualności.

Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Gdańska
Fot. D. Paszliński/ gdansk.pl

Widowisko słowno-muzyczne

Widowisko słowno-muzyczne, poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza z okazji 5. rocznicy jego śmierci, odbędzie się 13 stycznia o 20.00 w bazylice Mariackiej.

Podczas przygotowań do obchodów piątej rocznicy śmierci prezydenta Adamowicza, zrodził się pomysł zorganizowania wyjątkowego koncertu. Wyjątkowego, bo z artystami, którzy mają prospołeczny charakter. Pierwsi artyści, którzy już potwierdzili swój udział, to Bovska, Ewelina Flinta, a także Tadeusz Seibert.

Jacek Bendykowski – Prezes Fundacji Gdańskiej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Ze względów bezpieczeństwa, liczba miejsc w bazylice Mariackiej będzie ograniczona, prosimy o wcześniejsze przybycie.

Msza Święta w intencji śp. Pawła Adamowicza odprawiona zostanie w niedzielę, 14 stycznia o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej.

Wieczór dla przyjaciela

Pięć lat temu, przedwcześnie i w tragicznych okolicznościach, odszedł Paweł Adamowicz. Jak zmienił nas tamten styczeń? Czy czegoś się nauczyliśmy? Jaka nauka płynie z tego wydarzenia na przyszłość? Tych tematów będą dotyczyły rozmowy przy okrągłym stole podczas Wieczoru dla przyjaciela, który odbędzie się w niedzielę 14 stycznia o godz. 17.00 w ogrodzie zimowym ECS.

W 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności prawie 60 tys. gdańszczan, Pomorzan, Polaków i migrantów żegnało pana prezydenta Pawła Adamowicza. Jedni w absolutnej ciszy, inni oddawali się refleksji, próbowali się nią podzielić. Byliśmy świadkami wielu akcji społecznych. Ktoś przyniósł ciepłej kawy gorącej herbaty, ktoś inny przywiózł kanapki. Służby miejskie postawiły autobusy, żeby ci, którzy stali kilkanaście godzin, mogli się ogrzać. To była nieprawdopodobna noc i dzień. To było nieprawdopodobne pożegnanie. Ale była to też ogromna refleksja nad tym, czy ten styczeń 2019 roku nas zmieni? Czy deklaracje, które sobie wtedy składaliśmy, jedni publicznie, inni w zaciszu domowym, jeszcze inni bardzo intymnie, zmieniły coś w nas samych i w społeczeństwie? Tegoroczny Wieczór dla przyjaciela będzie właśnie o tym.

Magdalena Mistat – Zastępca Dyrektora ECS.

Do rozmowy zaproszone zostały osoby, które publicznie relacjonowały wydarzenia ze stycznia 2019 roku, będzie to między innymi a Estera Flieger, dziennikarka, redaktorka naczelna pisma, ale także portalu NGO.pl. Zaproszono również doktor Annę Materską -Sosnowską, politolożkę, twórczynię Programu Przywództwa Społecznego w Studium Obywatelskim imienia Pawła Adamowicza. Zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności przyjął także Bogusław Chrabota, politolog, eseista, redaktor naczelny Rzeczpospolitej, a rozmowę poprowadzi Piotr Jacoń.

źródło: UM Gdańsk

Poprzedni artykuł

Noworoczna Lampka Szampana 2024 [FOTORELACJA]

Następny artykuł

Poznaliśmy laureata nagrody im. Pawła Adamowicza

powiązane artykuły
Total
0
Share