Alpha Airport City Gdańsk. Nowa jakość na rynku biurowców?

Eko, technologiczny i komfortowy. Taki jest nowy gdański biurowiec – Alpha Airport City. Jedna z najważniejszych inwestycji biurowych na terenie 3miasta trwała kilka lat. Lada moment do przestrzeni biznesowego centrum wprowadzą się pierwsze firmy.

Wyczekiwana inwestycja została zrealizowana w zgodzie z wymaganiami certyfikacji LEED – według restrykcyjnej wersji v4 Building Design and Construction. Pierwszy z budynków został już certyfikowany na wysokim poziomie Gold, który można osiągnąć dzięki zastosowaniu najlepszych technologii m.in. wodno- i energooszczędnych, jak i optymalizacji procesów budowlanych mających na celu stworzenie obiektu przyjaznego środowisku. Konsultantem odpowiedzialnym za certyfikację LEED była firma Sweco Consulting, generalnym wykonawcą Alphy była firma HOCHTIEF Polska, zaś za aspekt projektu architektonicznego – biuro PIG Architekci, które przez cały okres trwania budowy prowadziło bezpośredni nadzór autorski nad inwestycją. 

W 2015 albo 2016 roku byliśmy tu z komisją Rady Miasta Gdańska. Pan prezes przedstawił nam wtedy wizję, jak ma wyglądać Airport City Gdańsk. A była to wizja bardzo śmiała. Szczęść lat później – myślę, że przy takiej inwestycji to nie jest długo – możemy się spotkać w tym pierwszym budynku. Pomimo czasu pandemii, pomimo tych trudnych chwil, które teraz przeżywamy w gospodarce światowej i w wydarzeniach międzynarodowych, możemy dzisiaj świętować ten sukces. Cieszę się, że w tej części miasta rośnie nowe centrum biznesowe – podkreślał Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 

Fot. Piotr Linkowski

Jaki jest nowy biurowiec?

Tytułowy obiekt ma 6 pięter na których łącznie zawiera się 8,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. 2 kondygnacje podziemne oferują łącznie 197 miejsc parkingowych. Alpha to pierwszy z 7 planowanych biurowców i obiektów komercyjnych w ramach Airport City Gdańsk, nowoczesnej dzielnicy lotniskowej, z 100 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni najmu. Walorem ACG jest lokalizacja w sąsiedztwie lotniska, Obwodnicy Trójmiasta i blisko wjazdu na autostradę A1, z dobrym dostępem do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, komunikacji miejskiej i sieci tras rowerowych.  

Fot. A. Olszak/pomorskie.eu

Zrealizowaliśmy marzenie i dziś otwieramy biurowiec Alpha, pierwszy w planowanej nowoczesnej dzielnicy lotniskowej Airport City Gdańsk. Klienci i obserwatorzy są zachwyceni poziomem zastosowanych technologii. Komercjalizacja obiektu przebiega optymistycznie. Jak tylko wynajmiemy większość jego powierzchni, ogłosimy przetarg na budowę kolejnego, dwa razy większego biurowca Bravo. Mamy już dla niego zarówno gotowy projekt jak i pozwolenie na budowę. Pandemia nie zawróciła nas z obranej drogi stworzenia Airport City Gdańsk. Pokazała, że idea była słuszna, bo dzięki nowej komercyjnej przestrzeni będziemy mogli zarabiać także w momentach kryzysowych na rynku lotniczym – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

Komercjalizacja Alphy obecnie obejmuje jedną trzecią obiektu. Największym najemcą będzie międzynarodowa firma z branży IT, która będzie zajmowała powierzchnię na trzech piętrach biurowca Alpha. Obecnie trwa proces adaptacji wnętrz. Pracownicy powinni się wprowadzić do nowych biur jesienią. Zagospodarowaniem przestrzeni zajmuje się globalna firma TETRIS, która tworzy dla firm i ich pracowników inspisujące przestrzenie z lokalnym akcentem. 

Poprzedni artykuł

Partner Konferencji: TECHNOMEX

Następny artykuł

Partner Konferencji: Pałac Mortęgi Hotel & SPA

powiązane artykuły
Total
0
Share