Architekci zajmą się placem przed kultowym obiektem! Lada moment ruszają warsztaty

Na początku kwietnia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, a także w Olivia Business Center i na terenie przyległym do Hali Olivia odbędą się warsztaty architektoniczne, które mają wyłonić koncepcję zagospodarowania placu na styku ulic: Bażyńskiego, Kołobrzeskiej oraz Alei Grunwaldzkiej.

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza zaprasza na dwudniowe Warsztaty z Mentorem – VIII edycję Stypendium Praktyka, która pozwoli odmienić kluczowe miejsce w Gdańsku. Efektem spotkań, które odbędą się 1 i 2 kwietnia, będą propozycje zagospodarowania przestrzeni przed jednym z najbardziej znanych obiektów architektonicznych w Mieście Neptuna – Hali Olivia.

W nowym centrum metropolii krzyżują się drogi użytkowników hubów biznesowych, kampusu Uniwersytetu Gdańskiego i największych gdańskich osiedli. Ikoną wieńczącą analizowany plac jest symboliczna i majestatyczna bryła Hali Olivii, autorstwa prof. Stanisława Kusia, Macieja Krasińskiego i prof. inż. arch. Macieja Gintowta, która w ubiegłym roku świętowała 50-lecie swojego istnienia – mówi Bogusław Wieczorek z Olivia Centre.

Warsztaty odbędą się pod kierunkiem mentora prof. Piotra Lorensa, Architekta Gdańska, pracownika Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej; oraz prof. Lucyny Nyki z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej; prof. Rainera Mahlamäki prezydenta Fińskiego Stowarzyszenia Architektów (SAFA) i Grzegorza Kidybińskiego z Olivia Centre – partnera projektu. Warsztaty poprowadzą: dr Iza Burda (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej), arch. Jan Rubel (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, pracownia Kuryłowicz & Associates) oraz prof. Ewa Kuryłowicz (Przewodnicząca Rady Fundacji, pracownia Kuryłowicz & Associates).

W pierwszym etapie jury z nadesłanych portfolio wybierze do 18 osób, które zakwalifikuje do uczestnictwa w stacjonarnych, weekendowych „Warsztatach z Mentorem”. W drugim etapie trzy najlepsze, opracowane na warsztatach rozwiązania (indywidualne bądź zespołowe), zostaną nagrodzone miesięcznymi stypendiami w wysokości po 2 tys. zł na przekształcenie pomysłu w koncepcję architektoniczną. Następnie, z trzech projektów wybranych do finału, Jury wybierze zwycięski projekt, który w oparciu o stypendium w wysokości 10 tys. zł będzie doskonalony przez 4 miesiące w ramach trzeciego etapu programu. Ostatnią fazą warsztatów będzie publiczna prezentacja koncepcji jesienią 2023 roku w Gdańsku. 

Zgłoszenia do konkursu oceniać będzie Jury w składzie: Jakub Wacławek, Dorota Szlachcic, Aleksandra Wasilkowska, Mirosław Nizio, Maciej Frąckowiak i Agnieszka Olędzka. W kolejnych etapach konkursu sędziowie ci będą dodatkowo współpracować przy ocenie prac konkursowych z prowadzącymi warsztaty.

foto główne: Olivia Business Center

Poprzedni artykuł

Gdańsk z rekordem w wyjątkowej inicjatywie!

Następny artykuł

Sopot jak Ciechocinek! Ciekawa inwestycja MOSiR-u

powiązane artykuły
Total
0
Share