Baltic Sail 2022. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?

Do poniedziałku na Ołowiance i wzdłuż nabrzeży Motławy odbędzie się międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022. Do Gdańska przypłyną tradycyjne żaglowce, w tym m.in. z Finlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji oraz oczywiście Polski. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.

Już po raz dwudziesty szósty mamy okazję zaprosić wszystkie mieszkanki i mieszkańców oraz wszystkich naszych gości na Baltic Sail. Gdańsk zawsze jest zwrócony w stronę wody i myślę, że piękno żaglowców, które są zarówno nad Motławą, w centrum naszego historycznego miasta, ale również nad Zatoką, jeszcze bardziej dodają mu blasku – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Zachęcam wszystkich, żeby w tych najbliższych dniach przyszli do Śródmieścia Gdańska podziwiać te żaglowce. Być może ktoś również zdecyduje się na rejs – dodał.

Baltic Sail Gdańsk. Podczas konferencji przedstawiono program rozpoczynającego się 26. międzynarodowego zlotu żaglowców Baltic Sail Gdańsk. W spotkaniu udział wzięli Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Dobrawa Morzyńska, wiceprezeska zarząd Fundacji Gdańskiej, Michał Juszczakiewicz, producent Festiwalu Szanty Pod Żurawiem; przedstawiciel organizatora regat BURSZTYNOWA 10 oraz Agata Biały, przedstawicielka Fundacji Gdańskiej. Fot. D. Paszliński.

Rejsy tradycyjnymi jednostkami 

Największą atrakcją Baltic Sail są rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. W tym roku na swoje pokłady zapraszają: Libava, Joanna Saturna, Bryza H, Antica, Bonawentura. Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godzin i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można kanał portowy wraz z jego historycznymi elementami. Po wypłynięciu za główki portu żaglowce znajdą się na Zatoce Gdańskiej i w miarę możliwości pogodowych będą pływały pod żaglami. Zakupu biletów dostępny jest na stronie internetowej balticsail.pl oraz stacjonarnie w sklepiku wydarzenia na ul. Wartkiej. Mieszkańcy Gdańska z Kartą Mieszkańca mogą skorzystać ze specjalnej zniżki.

Bardzo się cieszymy, że jako Fundacja Gdańska mamy taką możliwość, aby po raz kolejny organizować to wspaniałe żeglarskie wydarzenie. W tym roku 130 jednostek przypływa do Gdańska specjalnie na zlot. Będzie czternaście jednostek żaglowych, w tym między innymi fińska Joanna Saturna, łotewska Libawa, Bryza H, Antica, Bonawentura. Dodatkowo dostępna będzie strefa edukacyjna dla dzieci, warsztaty pierwszej pomocy, EKO warsztaty, wystawa robotów LEGO i przede wszystkim szanty, dobra zabawa, muzyka i wielkie żeglarskie wydarzenie – mówiła Dobrawa Morzyńska, wiceprezeska zarządu Fundacji Gdańskiej.

Parada żaglowców na wodach Motławy

Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest niedzielna parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych, która odbędzie się na wodach Motławy. W tym roku rozpocznie się ona 28 sierpnia o godz. 12:00. Organizatorzy zachęcają do podziwiania parady z obu brzegów Motławy – jednostki biorące udział wystartują tradycyjnie z Polskiego Haka i będą płynęły w stronę Żurawia.

Strefa muzyczna – XXII edycja festiwalu “Szanty pod Żurawiem”

Festiwal „Szanty pod Żurawiem” od swoich początków towarzyszy nieprzerwanie zlotowi żaglowców Baltic Sail Gdańsk, współtworząc unikalny charakter tej imprezy. W tym roku odbędzie się już 23. edycja, podczas której przez 3 dni i na 3 scenach zagra blisko 30 zespołów szantowych, prezentując koncerty szant klasycznych, koncerty chóralne oraz ballady morskie. Gościć będziemy m.in. zespoły: The Pioruners, Atlantyda, Klang, Szkocka Trupa, Mietek Folk, Stare Dzwony czy Mechanicy Shanty. Tegoroczną nowością będzie scena ustawiona przy Zielonej Bramie, na której w sobotę oraz niedzielę w godz. 12.00-15.00 odbędą się krótkie koncerty zespołów, które wieczorem z nieco dłuższym repertuarem będzie można usłyszeć na Scenie Głównej na Ołowiance.

Strefa edukacyjna

Od piątku do niedzieli w godz. 11.00–18.00 organizatorzy zapraszają do strefy edukacyjnej, gdzie odbywać się będą warsztaty zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Odbędą się tam m.in.: zajęcia z pierwszej pomocy, skupiające się przede wszystkim na bezpieczeństwie wodnym, strefa budowania robotów dla rodziców z dziećmi, warsztaty plastyczno-ogrodnicze oraz Trójmiejskie Mistrzostwa Gry w Kapsle, organizowane przez Trójmiasto.pl.

Co więcej?

W różnych częściach Ołowianki, ul. Wartkiej oraz Długiego Pobrzeża odbędą się inscenizacje historyczne z udziałem rekonstruktorów, które przeniosą nas w odległe czasy. Dodatkowo na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się regaty Bursztynowa 10. Baltic Sail Gdańsk, czyli wyścig na 10 mil morskich. Trasa wyścigu poprowadzi spod mola w Gdańsku-Brzeźnie, obok mola w Sopocie do boi zwrotnej przy molu w Gdyni-Orłowie i z powrotem. Start 27 sierpnia. 

źródło: Referat Prasowy Miasta Gdańsk

Poprzedni artykuł

Miasto Słowa, Miasto Morza

Następny artykuł

Gdańsk: Otwarcie pierwszego w Polsce Radisson RED

powiązane artykuły
Total
0
Share