Barometr Innowacyjności 2024. Które miejsce zajęło Pomorze?

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową sprawdził jak innowacyjne jest Pomorze. Ranking uwzględnia takie kategorie, jak poziom rozwoju gospodarczego, działalność B+R (badania i rozwój) czy zasoby ludzkie. Barometr Innowacyjności to raport przygotowywany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Na potrzeby badania pod pojęciem innowacyjności regionu rozumiemy zdolność danego regionu do tworzenia, rozwijania oraz przyjmowania (adaptacji) nowych pomysłów, technologii oraz procesów prowadzących do postępu ekonomicznego, społecznego i technologicznego – czytamy w raporcie.

Analitycy IBnGR wzięli pod uwagę dziewięć kategorii. Były to m.in.: otoczenie społeczno-kulturowe, poziom rozwoju gospodarczego, działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw, innowacyjność przedsiębiorstw, zasoby ludzkie, działalność badawczo-rozwojowa w szkolnictwie wyższym oraz efektywność działań B+R przedsiębiorstw. Jak konkretnie poradziło sobie Pomorze?

Piąte miejsce

Przeprowadzona analiza wykazała, że liderem w zakresie innowacyjności jest województwo mazowieckie, natomiast na kolejnych pozycjach znalazły się województwa: małopolskie, śląskie, dolnośląskie oraz pomorskie. Najważniejszymi atutami Pomorza w stosunku do innych regionów są m.in.: bardzo wysoki poziom innowacyjności przedsiębiorstw, bardzo wysoki poziom rozwoju gospodarczego czy wysoka dostępność wykwalifikowanych zasobów pracy.

To wszystko pokazuje, że jako region, od wielu lat, konsekwentnie stawiamy na tworzenie klimatu sprzyjającego powstawaniu nowych firm, ich rozwoju oraz zapewnieniu możliwości i warunków do twórczej współpracy podmiotów gospodarczych m.in. z instytucjami otoczenia biznesu, czy centrami rozwoju technologii. Dodatkowo, Samorząd Województwa Pomorskiego podejmuje wiele działań, aby wspierać właścicieli firm i ich pracowników w zdobywaniu nowej wiedzy czy wychodzeniu na rynki zagraniczne. To długoterminowy proces, ale przynosi już swoje efekty – zaznacza Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.

Tym, co wyróżnia nasz region jest choćby liczba pracujących w sektorach technologicznych oraz liczba studentów na kierunkach związanych z branżami przyszłości. Analitycy ocenili też, że nasz region posiada najlepiej rozwinięty ekosystem gospodarczy.

To bardzo istotny element z punktu widzenia innowacji. Sprzyja on współpracy pomiędzy biznesem, instytucjami badawczymi czy uczelniami. Chodzi tu np. o klastry gospodarcze czy platformy współpracy jak choćby Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej – podkreśla Szultka.

Do mocnych stron naszego regionu należy także zaliczyć trzecią pozycje w Polsce pod względem innowacyjności przedsiębiorstw oraz ich działalność w obszarze B+R, a także rozwój otoczenia społeczno-kulturowego.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Poprzedni artykuł

Sopot: Rusza Baltic Opera Festiwal 2024

Następny artykuł

Nowa inwestycja w 3mieście. Połączenie akademika i hotelu

powiązane artykuły
Total
0
Share