Beskid Niski

Podkarpacie jeszcze nigdy nie było tak blisko Pomorza. Dziś wystarczą nam zaledwie trzy godziny, aby znaleźć się w sercu wyjątkowej krainy na południowym-wschodzie Polski…

Pomorzanie jeżdżą w Bieszczady coraz chętniej – świadczy o tym chociażby wzmożony ruch na podniebnej trasie Gdańsk-Rzeszów. To swoją drogą spora dogodność, ponieważ w ciągu niespełna godzin możemy się znaleźć na przeciwległym biegunie kraju po to, aby napawać się malowniczymi pejzażami gór, które stały się synonimem dzikości. Jednak rosnąca liczba turystów sprawia, że poszukiwanie upragnionej ciszy może się okazać nie lada wyzwaniem… Co wtedy? Rozwiązaniem jest Beskid Niski, który znajdziemy tuż za rogiem.

Beskid Niski – Sercu Bliski. Tak brzmi jedno z haseł towarzyszących tej wyjątkowej krainie. Żeby zrozumieć jej wyjątkowość – najpierw powinniśmy ustalić kilka kwestii… Otóż – Beskid Niski to nie Tatry. Nie wybierajcie się tam, jeśli oczekujecie szczytów sięgających nieba. Beskid Niski to nieskrępowana, wolna przestrzeń po której rozsiano ślady dawnych epok. Niski to także jedyne w swoim rodzaju krajobrazy, które potrafią zachwycać o każdej porze roku – także zimą. Wybierając się do tytułowej krainy warto się wyzbyć nadziei, że zasięg telefoniczny jest zjawiskiem wszechobecnym. Miejscowe szlaki są dowodem na to, że istnieją jeszcze obszary do których technologia nie dotarła. Zresztą… Łącza w Niskim są zbędne. Piękno, które czeka na nas w tym miejscu rekompensuje nawet najbardziej nośne relacje w social mediach…

Krosno/ Damian Krzanowski

Miasto Szkła

Do stolicy Podkarpacia, czyli Rzeszowa, możemy dostać się na kilka sposobów. Podróż autem nie zajmie nam więcej niż 8 godzin. Podobny czas podróży dotyczy transportu kolejowego. Najdogodniej i najszybciej dotrzeć tam samolotem – podniebna trasa to zaledwie 3 godziny. Nieopodal Rzeszowa znajduje się pierwszy punkt na mapie naszej wędrówki – Krosno. Miasto ze względu na architektoniczną nietuzinkowość bywa nazywane Małym Krakowem. I mamy nadzieję, że krakowianie nam wybaczą, ale naszym zdaniem Krosno posiada najpiękniejszy Stary Rynek w Polsce. Renesansowe kamieniczki oraz charakterystyczne podcienie sprawiają, że Krosno zyskuje na wyjątkowym klimacie. Tuż obok rynku znajdziecie Centrum Dziedzictwa Szkła – warto się tam wybrać, ponieważ to jedyne takie miejsce w Europie. We jego wnętrzach odkryjecie magię tworzenia szkła oraz zachwycicie się pięknem szklanej materii. O atrakcyjności tego obiektu świadczą liczne wyróżnienia, a zwłaszcza miano Najlepszego Produktu Turystycznego Polski oraz obecność w prestiżowym zestawieniu National Geographic Traveler – 7 Nowych Cudów Polski.

Warsztaty w Centrum Dziedzictwa Szkła

Ale Krosno to nie tylko fascynująca opowieść o szkle. To także mnóstwo śladów historycznych, które znajdziemy zarówno w mieście, jak i w jego bliskich okolicach. Poza wspomnianym szkłem – Krosno jest kojarzone z ropą naftową. To właśnie tu – a mówiąc ściślej – w położonej tuż za miastem Bóbrce, powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Jej założycielem był Ignacy Łukasiewicz. Warto wybrać się do Bóbrki, aby zwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa oraz na własne oczy ujrzeć pierwszy w Europie skansen naftowy. Spora dawka wiedzy historycznej i etnograficznej czeka na Was także w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Szeroki wachlarz warsztatów rękodzielniczych, kulinarnych, rzemieślniczych, tanecznych i śpiewaczych to inspirujące doświadczenie dla dzieci i dorosłych.

Warsztaty w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Ekstrema i slow

Miasto Szkła posiada wiele walorów turystycznych, ale poza jego granicami również można trafić na szereg atrakcji. Wiele osób przybywa do Beskidu Niskiego w celach prozdrowotnych. Okoliczne miasteczka – Rymanów Zdrój oraz Iwonicz Zdrój słyną z cech uzdrowiskowych i stanowią cel podróży wielu kuracjuszy z różnych stron kraju. Prozdrowotne zalety urokliwych miasteczek uzupełnia czystość powietrza oraz bliskość przyrody. Nie bez znaczenia jest także położenie wspomnianych miasteczek. Są one otulone malowniczymi wzgórzami, lasami i potokami.

Jeden z najdzikszych rejonów naszego kraju to również gęsta sieć szlaków pieszych, które umożliwiają obcowanie z unikalną fauną i florą. Natura wyzwala swój majestat późną wiosną, ale zimowe okoliczności Beskidu Niskiego również są intrygujące. Doskonałym przykładem świetnie zachowanej infrastruktury turystycznej jest Magurski Park Narodowy. Ów park to nie tylko pomost Karpat Wschodnich i Zachodnich. To również istna plejada lasów – bukowych i jaworowych, unikalna mieszanka wiatrów – zwanych tu rymanowskimi i dukielskimi. To wreszcie niepowtarzalne rezerwaty, blisko 800 gatunków roślin i około 200 gatunków zwierząt, a niektóre z nich spotkamy wyłącznie tutaj! Aby mieć szansę na ich poznanie – polecamy fragment szlaku czerwonego – z Wołowca do Kątów, a także odcinek szlaku żółtego – z Tylawy, przez Olchowiec i aż do szczytu o nazwie Baranie. A skoro już o szczytach… Warto wspomnieć, że poza zimowymi spacerami możemy również postawić na bardziej ekstremalne warianty aktywności – na przykład narty lub snowboard. W okolicach znajdują się stoki i wyciągi narciarskie – między innymi Magura Ski Park w Małostowie, KiczeraSki w Puławach Górnych, nieopodal wspomnianego Rymanowa, Chyrowa Ski – tuż obok Dukli, a także stok w Czarnorzekach.

Wyciąg Narciarski w Czarnorzekach/ UM Krosno

Ślady z przeszłości

Beskid Niski to w dużej mierze Łemkowszczyzna. Nieznajowa, Wołowiec, Radocyna… To zaledwie część wiosek, w których znajdziemy ślady dawnych Łemków. Jawią się nam one w formie samotnych kapliczek, kamiennych krzyży, cerkwisk, nekropolii i zdziczałych sadów. Aby poznać kulturę i historię Łemków – warto się wybrać do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, gdzie przekonacie się o wyjątkowości łemkowskiej architektury. A skoro mowa o architekturze – nie możemy nie wspomnieć o podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej, który liczy łącznie 1200km. Szlak jest podzielony na 9 tras – podczas wędrówki możemy obejrzeć około 130 obiektów. Są to przede wszystkim drewniane kościoły, skanseny oraz cerkwie. Część tych wyjątkowych obiektów widnieje Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Cerkiew w Kwiatoniu/ Archiwum Małopolskiej Organizacji Turystycznej

Świetnie zachowane ślady z przeszłości, mozaika kulturowa i etnograficzna oraz unikalne – karpackie krajobrazy sprawiają, że Beskid Niski to idealna opcja dla osób, które pragną odpocząć od codziennego chaosu. Zimowa sceneria potęguje wrażenie surowości, która spotyka nas na zachodzie Podkarpacia, a ślady dawnych kultur oraz elementy lokalnego folkloru sprawiają, że to nie tylko podróż po ciszę i spokój, ale także spora dawka wiedzy historycznej.

Poprzedni artykuł

Basia Domarus: Tanio już było

Następny artykuł

Range Rover Sport. Połączenie różnych światów

powiązane artykuły
Total
0
Share