Biało-Czerwona. Wszystko, czego nie wiesz o naszej fladze

Święto Flagi lub oficjalniej – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to stosunkowo młoda tradycja. Została ona wprowadzona na mocy ustawy w 2004 roku. Święto Flagi obchodzimy od 20 lat w okresie majówki, a mówiąc ściślej – 2 maja. W związku z tym wyjątkowym dniem przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek dotyczących „biało-czerwonej”.

Biało-Czerwona…?

Cóż… Z jednej strony owszem, ale gdyby zagłębić się w szczegółowe informacje na temat naszej flagi, okazuje się, że oba te kolory są oficjalnie opisane swoimi odcieniami. I wbrew pozorom – jednoznaczna identyfikacja konkretnych odcieni bieli i czerwieni nie należy do łatwych. Odmiany tych barw ewoluowały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat…

Biała biel? No właśnie niekoniecznie. Biel widniejąca na naszej fladze nie jest klasyczną – czystą bielą. Od 1980 roku – na mocy jednej z ustaw mowa o odcieniu srebrnobiałym. Parametr jasności tej bieli wynosi Y-82. W gwoli porównania – kolor śnieżnobiały posiada parametr jasności na poziomie Y-100.

Co z czerwienią? W tym przypadku jest jeszcze ciekawiej. W latach 1921-1936 odcień czerwieni flagi był równany do karmazynu. Następnie – do roku 1980 był to cynober, a aktualnie jest to również karmazyn, choć nie taki jak w minionym wieku. Ten obecny jest nieco bardziej wygaszony.

Złożona historia

Skoro poruszyliśmy tematy historyczne – warto nawiązać do bardziej odległej historii naszej flagi. Podobnie jak znaczna większość flag narodowych – również i nasza wywodzi się od królewskiej chorągwi oraz herbu. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów na chorągiew składały się dwa poziomie pasy czerwone, które przedzielał pas biały. Zaś herb był złożony Orła Białego, który symbolizował Koronę oraz Pogoni – godła Litwy.

Tutaj kolejna ciekawostka. W 2000 roku artysta Grzegorz Kalman, który tworzył projekty flag dla III RP zaproponował dodatek w postaci czerni, która miała symbolizować żałobę i sutanny księży katolickich, jednak owa propozycja została odrzucona.

Symbole, znaczenia

W poszukiwani symboliki barw zawartych na naszej fladze musimy się odwołać do heraldyki (nauka o herbach). Biel i czerwień jak już wspominaliśmy – odpowiadają kolorom zawartym na naszym godle, które stanowi biały orzeł na czerwonym tle. Podążając tym tropem możemy wyczytać, iż biel w heraldyce symbolizuje srebro, ale również wodę oraz czystość. Z kolei czerwień oznacza ogień, waleczność, odwagę i krew.

Poprzedni artykuł

Majówka w Sopocie! Moc atrakcji dla dzieci i dorosłych!

Następny artykuł

Gdynia: Sezon na wycieczkowce - czas start!

powiązane artykuły
Total
0
Share