Bisztynek to niewielkie miasteczko położone na Warmii, a mówiąc ściślej – w rejonie dawnej Barcji, który słynie ze swej malowniczości. Wędrówkę po tytułowym miasteczku warto rozpocząć od odwiedzenia Kościoła farny pw. Św. Macieja Apostoła i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa. Charakterystycznym elementem zabytkowego obiektu jest późnobarokowa fasada z półowalnym naczółkiem. Zdobienia w postaci pilastrów i gzymsu nadają jej wyjątkowości z której słynie również rokokowy ołtarz spod ręki popularnego niegdyś – reszelskiego twórcy – Chrystiana Bernarda Schmidta. Na uwagę zasługuje również gotycka rzeźba Madonny, która pochodzi z XIV wieku i pozostaje unikalnym zabytkiem w skali bogactwa całego regionu.
Zagłębiając się w dziejowość Bisztynka oraz jego okolic, nie sposób nie wspomnieć o postaci Józefa Englinga – Sługi Bożego, kleryka seminarium pallotynów oraz współtwórcy Ruchu Szensztackiego, który przyszedł na świat w oddalonych od Bisztynka o kilka kilometrów Prositach. To właśnie w tej niewielkiej wiosce znajduje się Izba Pamięci Józefa, w której to możemy ujrzeć pamiętniki z jego dzieciństwa i młodości. Ukazują one rozwój duchowy Józefa Englinga na przestrzeni lat.
Przebywając w Bisztynku jednym z elementów miejscowej architektury, który od razu rzuca się nam w oczy pozostaje Brama Lidzbarska. Jak się okazuje – jest to jedyna zachowana brama w tym miasteczku. Pozostałe dwie już nie istnieją, ale obecna z pewnością zachwyci odwiedzających swą architektoniczną – barokową formą oraz historią sięgającą XV wieku.
Gmina Bisztynek to nie tylko ciekawostki historyczne – to również bliskość natury i malownicze krajobrazy. Jednym z przykładów tego rodzaju atrakcji turystycznej pozostaje jeden z największych głazów narzutowych w Polsce. Głaz o obwodzie sięgającym niespełna 30 metrów w dobie średniowiecza był określany mianem Kamienia Biskupiego i jak podają badacze historii – to stąd, czyli od słowa „Bischofstein” wzięła się nazwa tytułowego miasteczka.
Miłośnicy natury z pewnością ucieszą się na widok Rezerwatu Przyrody Polder Sątopy-Samulewo. Sercem tego obszaru jest charakterystyczne rozlewisko, które zajmuje obszar 333 hektarów. Rozlewisko wraz ze swoimi okolicami tworzy lęgowisko licznych gatunków ptaków wodno-błotnych. Możemy tutaj ujrzeć około 100 gatunków takich ptaków. Ich różnorodność gatunkowa sprawia, że mamy do czynienia z jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych na terenie Warmii i Mazur. Rozlewisko stanowi nieodłączny element przepięknego pejzażu Gminy Bisztynek.