Blisko rok temu odbyła się premiera tytułowej debaty, w której wzięli udział przedstawiciele środowisk naukowych, administracyjnych i biznesowych. Eksperci poruszyli wówczas wiele ciekawych wątków, których celem było zdiagnozowanie aktualnej kondycji miejscowych ekosystemów wodnych oraz nakreślenie działań, które mogą przyczynić się pozytywnie do stanu warmińsko-mazurskich akwenów. Nie inaczej było tym razem.
W debacie wzięli udział: Michał Danowski – Prezes Stowarzyszenia Łajs 2000, Michał Łopata – Ekspert z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Łukasz Bryl – Ekspert ds. środowiskowych (w szczególności osadów jezior), Mirosław Tymoszczuk – Prezes Gospodarstwa Rybackiego Szwaderki, Teresa Chrostowska – Wójt Gminy Purda oraz Adam Drzewicki – Inspektor ds. Komunalnych w Urzędzie Gminy Purda.
W pierwszej części dyskusji goście debaty pochylili się nad przyczynami zanieczyszczeń jezior, a mówiąc ściślej – na pierwiastkach w postaci azotu i fosforu, które przyczyniają się do powstawania procesu eutrofizacji. To właśnie ten proces generuje zanieczyszczenia na dnie jezior. O przyczynach i skutkach zanieczyszczeń opowiedzieli przedstawiciele świata nauki – Michał Łopata oraz Łukasz Bryl.
Kolejna część wydarzenia została poświęcona polityce gospodarowania ściekami, która ma związek z działaniami samorządowymi. Wymiana zdań na ten temat była dość burzliwa i dotyczyła decyzji podejmowanych przez przedstawicieli Urzędu Gminy Purda, którzy są odpowiedzialni za kształtowanie gospodarki ściekowej w obszarze gminy. Był to temat przewodni prezentacji, którą przygotował Adam Drzewicki.
Tego rodzaju dyskusje są dziś bardzo potrzebne. Jeziora Warmii i Mazur są naszym produktem eksportowym, który napędza lokalną turystykę. Zarówno przedstawiciele samorządów, jak i naukowcy oraz przedsiębiorcy – wszyscy powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby poprawić stan miejscowych akwenów – podkreślał Michał Danowski – organizator cyklu debat. Stowarzyszenie Łajs 2000 inwestuje duże kwoty w prowadzenie badań przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Raporty nie napawają nas optymizmem, dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby podjąć dodatkowe inicjatywy, których celem jest poprawa jakości lokalnych wód. Skuteczność naszych działań ma związek z decyzjami zapadającymi na szczeblu administracyjnym. Uważam, że część procesów za które są odpowiedzialne miejscowe samorządy można usprawnić. Efektywna współpraca pomiędzy przedstawicielami samorządów, stowarzyszeniami, przedsiębiorcami i naukowcami to podstawa.
Michał Danowski – Prezes Stowarzyszenia Łajs 2000.
Ostatnim tematem poruszonym podczas wydarzenia był wątek gospodarki rybackiej oraz wędkarskiej. W tej części prym wiódł Prezes Gospodarstwa Rybackiego Szwaderki – Mirosław Tymoszczuk, który w swoim wystąpieniu skupił się na wpływie zanieczyszczeń na gospodarkę rybacką oraz na własnych doświadczeniach wynikających ze współpracy z miejscowymi samorządami. Na zakończenie debaty każdy z zaproszonych gości zaprezentował swoje wnioski i podsumował wydarzenie.