Cruiser EV z nagrodą Car Design Award 2022. Internauci: Zrobiony z klocków LEGO?

Cruiser EV to koncepcyjny samochód Toyoty, który zdobył prestiżową nagrodę Car Design Award 2022. Japoński koncern motoryzacyjny nie miał sobie równych podczas Milan Design Week. Zachwytów ekspertów nie podzielają jednak internauci, którzy porównują pojazd do konstrukcji stworzonej z… klocków LEGO!

Przedstawiciele tytułowej marki mogą zaliczyć mediolańskie wydarzenie do udanych. Toyota została wyróżniona we wszystkich trzech kategoriach docierają do wielkiego finału. W kategorii „Samochód Koncepcyjny” nie miała sobie równych. Model Cruiser EV, opracowany przez przez centrum rozwoju Toyota Europe Design w Nicei okazał się zwycięzcą wspomnianej kategorii. Jaka koncepcja przyświecała twórcom podczas kreowania owego modelu?

Compact Cruiser EV został po raz pierwszy zaprezentowany w grudniu ubiegłego roku na Mega Web w Tokio. Wtedy też przedstawiciele japońskiej marki zaprezentowali swoją strategię związaną z elektryczną przyszłością. Toyota Compact Cruiser EV była jednym z jej podstawowych elementów. Odważna wizja zaczęła przynosić skutki, ponieważ międzynarodowe jury składające się z 11 ekspertów reprezentujących ekskluzywne pisma motoryzacyjne zadecydowało o przyznaniu prestiżowej nagrody autorom tego projektu.

Nasze badania nad pojazdami elektrycznymi trwają od ponad 30 lat i przebyliśmy długą drogę – powiedział Simon Humphries, starszy dyrektor generalny Toyota Design. Po początkowej fazie kontaktu z pojazdami elektrycznymi ludzie będą chcieli aut bezemisyjnych, które będą o nich mówić i wyrażać ich styl życia. A Compact Cruiser EV jest doskonałym przykładem tego trendu.

toyota/materiały prasowe

Intrygująca koncepcja

W minionym roku Toyota zaprezentowała kilkanaście koncepcji aut związanych z przyszłością motoryzacji. Cruiser EV był zdecydowanie najciekawszym projektem ze względu na stylistyczne nawiązanie do pierwszej generacji modelu Land Cruiser. Kompaktowy pojazd z terenowym zacięciem może odnieść duży sukces, a pokazuje to rosnący trend, który dotyczy całego segmentu. Dużą popularnością wśród młodych osób cieszy się charakterystyczny kant – znany z serii Jeep Renegade i Suzuki Jimny. Potencjalna – szeroka produkcja tytułowego wariantu Toyoty mogłaby się stać poważną konkurencją dla wspomnianego Renegade, zwłaszcza, że wiele wskazuje na to, iż Jeep zelektryfikuje najnowszy model tej serii i będzie dążył do rynkowej dominacji.

A koncept japońskiego auta nie jest w tej walce bez szans. Wyrazisty charakter, prosta stylistyka, wszechstronne wnętrze i terenowy potencjał – to najważniejsze walory Cruisera EV.

Opierając się na silnym dziedzictwie Toyoty w terenie, Compact Cruiser EV został zaprojektowany, aby poprawić styl życia swoich docelowych klientów – młodych, profesjonalnych mieszkańców miast, którzy lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu – dzięki wyjątkowo wciągającemu EV z napędem na wszystkie koła, które można zabrać wszędzie doświadczenie – czytamy w prasowym komunikacie.

toyota/materiały prasowe

Śmiała wizja czy kicz?

Nagroda Car Design Award dla pojazdów koncepcyjnych została wręczona Toyocie podczas ceremonii, która odbyła się w ADI Design Museum w Mediolanie podczas corocznego Milano Design Week oraz światowej sławy Salone del Mobile mediolańskich targów meblowych. Tytuł odbił się szerokim echem, a prezentowane auto zaczęło być komentowane przez internautów. Wielu z nich porównuje pojazd do konstrukcji złożonej z kultowych klocków LEGO.

Charakterystyczna stylistyka tytułowego auta wzbudza sporo kontrowersji – niektórzy uważają, że model koncepcyjny jest kiczowaty, ale Mediolan i jego magia mają to do siebie, że setki razy w historii rozmaitych targów i pokazów – dana wizja była negatywnie komentowana, a kilka lat później zyskiwała miano kultowej, takiej, która kreuje powszechne gusta. Czy Toyota wyprzedzi swoją epokę i przyczyni się do dominacji pierwszego etapu powszechnej elektryfikacji aut? Japoński koncern rozwija się coraz mocniej zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach. Wiele wskazuje na to, że jest skazany sukces, ale warto podkreślić, że sukces w tej specyficznej branży i wymagających czasach jest oddzielony cienką granicą od niewypału i chwilowej fascynacji…

Poprzedni artykuł

Nowości z północnego rynku nieruchomości

Następny artykuł

Literacka Nagroda Nike 2022. W grze gdańskie propozycje!

powiązane artykuły
Total
0
Share