Cudawianki 2022: Lato zaczyna się #wGdyni

Będzie energetycznie i wakacyjnie. 18 czerwca Gdynia muzycznie powita lato, a wszystko podczas festiwalu Cudawianki. Odpowiedni klimat i gorącą atmosferę zapewnią Novika 2.0, The Very Polish Cut-Outs, Dj Hiroszyma & M.C. To jednak nie wszystko. Sobota, 18 czerwca, będzie po brzegi wypełniona atrakcjami.

Program dzienny:

Przy Bulwarze Nadmorskim będzie okazja do zrelaksowania w strefie chill’u, wyplecenia wianka z Kołem Gospodyń Wiejskich z Lubichowa, stworzenia wariacji na temat wianka ukraińskiego. Zaplanowano również zbiórkę na rzecz wsparcia dla Ukrainy.

Ważnym elementem będzie też konkurs wiankowy. Zapraszamy wszystkich gdynian do wzięcia udziału w konkursie na wianek dla Ukrainy. Podczas wydarzenia zgłoszone do konkursu wianki zostaną wystawione na sprzedaż połączoną z aukcją. Całkowity dochód przekażemy na rzecz Ukrainy, a najlepsze wianki nagrodzimy nagrodami rzeczowymi. Wianki na konkurs wykonać można dowolną techniką, każdy może wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Na zgłoszenia i wianki będziemy czekali do 15 czerwca. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych.

Przez cały czas będzie można nabrać energii w strefie Food Trucków.

Koncerty na cudawiankowej scenie:

Wieczorem miastem zawładnie muzyka. Cudawianki nie mogłyby się odbyć bez tradycyjnego koncertu. Około godz.20:00  scena ustawiona na plaży miejskiej wypełni się energetycznymi rytmami. Na początek zaplanowano rozgrzewkę klubową przy dźwiękach DJ Hiroszyma & M.C . O godz. 21:30, scenę opanują reprezentanci The Very Polish Cut-Outs. Wieczór zakończy występ królowej polskiej sceny klubowej – Katarzyny Nowickiej, powszechnie znanej jako Novika (projekt Novika 2.0 live), start o godzinie 23:00.

O artystach:

Hiroszyma

DJ i producent muzyczny, ale też grafik – absolwent warszawskiej ASP. Na co dzień współtworzy Das Moon – czołowy polski zespół sceny electro. Wcześniej grał m.in. w awangardowym Rh+. Na scenie klubowej funkcjonuje od 2003 roku. Rezydent legendarnych warszawskich klubów: Powiększenie, Le Madame i Jazzgotu. Dwukrotnie reprezentował Polskę podczas międzynarodowej nocy klubów w Berlinie. Zagrał ponad 1000 imprez i koncertów w Polsce i zagranicą. W Gdyni wystąpi z kompilacją muzyki będącej ukłonem w stronę ukraińskiego brzmienia. Jego gościem specjalnym będzie muzyk zespołu Balzam – Sergiusz Maruniak.

The Very Polish Cut-Outs

Wytwórnia założona w 2010 roku przez producentów Zambona i Kacpera Kapsa, promująca polską muzykę lat 70. i 80. na całym świecie, wydając kompilacje i remiksy znanych hitów. Tworzą nowe konteksty dzięki umiejętnemu montażowi. W Gdyni usłyszymy materiał Pol Raxa (z nagraniami artysty z lat 2000-2010, w tym z ultraprzebojowym „Dla Ciebie”, to electro-petarda, która po prostu musiała trafić na winyl!

Wydawcy, czyli The Very Polish Cut Outs i Superkasety Records, wybrali wspólnie z artystą 8 utworów nagranych w pierwszej dekadzie nowego milenium – część z nich ukazuje się po raz pierwszy, inne doczekały się dotychczas jedynie wydań cyfrowych (nakładem Seek Records), a tylko „Dla Ciebie” wyszło wcześniej na CD (za sprawą znanego francuskiego labetu Kitsuné). Przez długi czas pojedyncze kawałki Pol Raxa dostępne były wyłącznie na YouTube.

Na płycie znajdują się przeboje, ale jest też zmysłowe „Gorąco” z gościnnym udziałem Julee, czy melancholijne „Zatrzymać się”. Sam Pol Rax wśród swoich inspiracji (dla muzyki, ale też dla tekstów, które pisze) wymienia m.in. nową falę lat 80, surowy pop wczesnego Bajmu czy syntezatorowe brzmienie Dwa Plus Jeden. Te źródła doskonale słychać w jego muzyce, ale jest też coś jeszcze – czasami odrobina french touchu w duchu Daft Punk, innym razem minimal wave czy boogie funk. To jednak muzyka klubowa i z myślą o takim przeznaczeniu – oprócz samego albumu, który wyjdzie na klasycznym czarnym krążku 12” – wydawcy proponują też dziesięciocalowy singiel, który wydany jest w kolorze różowym, a jego edycja jest limitowana do 300 sztuk.

Premiera wydawnictwa w czerwcu 2022.

Novika

Trudno wyobrazić sobie polską scenę klubową bez Noviki. Kasia Nowicka stała się „kobietą-instytucją”, będąc przez ostatnie lata: wokalistką, DJ-ką, dziennikarką, jak i promotorką młodych talentów, których muzykę grywa w swoich audycjach radiowych. Trudno też uwierzyć, że od debiutu tej niezwykle aktywnej na scenie i klubowych parkietach artystki minęło już 20 lat! A słowa- klucze, jakie przychodzą nam na myśl przy Novice, to właśnie Futro, Smolik, Gilles Peterson, Fisz, Satin Jackets, Radiostacja, Mr. Lex, Miastosfera, Lekko i ukute przez nią samą określenie „leniwe brzmienia”. Wszystko zaczęło się od piosenki Where Is The Love zespołu Futro, zamieszczonej na płycie dołączonej do legendarnego magazynu muzycznego „Machina”. W 2001 roku światło dzienne ujrzało pierwsze oficjalne wydawnictwo z udziałem Noviki – piosenka „T.Time” nagrana z Andrzejem Smolikiem na jego pierwszy, kultowy album. Reszta jest historią, która wciąż się pisze. A jej najnowszym rozdziałem jest płyta Novika 2.0 (wydana w listopadzie 2021) z reinterpretacjami klasyków Noviki – w nowych wykonaniach. To właśnie ten materiał usłyszymy w Gdyni.

Szczegółowy program festiwalu Cudawianki jest dostępny na: www.cudawianki.eu

Organizatorem wydarzenia jest miasto Gdynia.

Poprzedni artykuł

Poważny gracz na trójmiejskim rynku i duża zmiana w Neonie

Następny artykuł

Beata Tokarczyk: Bądźcie pozytywni!

powiązane artykuły
Total
0
Share