Dlaczego warto inwestować na Pomorzu?

Pomorze wraz z Trójmiastem staje się pod kątem biznesowym i inwestycyjnym jednym z najatrakcyjniejszych obszarów w Europie Środkowej. Jakie czynniki wpływają na ten stan?

Mamy infrastrukturę

Północnym magnesem, który przyciąga inwestorów z kraju i ze świata jest znakomita infrastruktura. Port Lotniczy w Gdańsku jest trzecim co do wielkości lotniskiem krajowym i może się pochwalić jedną z największych siatek połączeń. To także alternatywa względem wysoko rozwiniętej infrastruktury drogowej – zwłaszcza autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7, które zapewniają szybkie i komfortowe połączenia z ważnymi ośrodkami biznesowymi kraju. Infrastrukturalnym walorem pomorza jest również transport kolejowy. W raporcie przygotowanym przez ekspertów marki „Antal” możemy spotkać się z opiniami respondentów, którzy przyznali szynowej gałęzi transportu ocenę – 8,3 w skali 10. Wachlarz możliwości infrastrukturalnych uzupełnia dostęp do morza z bramami w postaci portów – gdańskiego oraz gdyńskiego. To obecnie czołówka portów rejonu bałtyckiego w kwestii potencjału przeładunkowego.

…i rozwinięty przemysł

Dynamiczny rozwój naszych portów przekłada się na dobrą sytuację gospodarczą regionu. Obecnie siłą napędową pomorskiej gospodarki jest przemysł, który obok budownictwa i usług stanowi kluczowe ogniwo rozwoju przedsiębiorstw. Główne gałęzie to oczywiście przemysł stoczniowy, petrochemiczny oraz elektrotechniczny. Największy potencjał rozwojowy mają branże ICT (Information and Communication Technology), BSS (Business Service Sector), logistyka, biotechnologia, elektronika i motoryzacja. Czymś co wyróżnia Trójmiasto w perspektywie krajowej jest wysoki poziom zatrudnienia w obszarach badawczo-rozwojowych. Pod tym względem nasz region jest w ścisłej czołówce najbardziej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych dla zagranicznych marek. 

Turystyka to nasz atut

Atut w postaci rozwiniętej gałęzi turystycznej jest w przypadku naszego regionu czymś oczywistym. Warto natomiast podkreślić imponujący rozwój w tym obszarze, który poczyniliśmy na przestrzeni ostatnich kilku lat. Przede wszystkim progres odnotowały dane związane z wydłużaniem sezonu turystycznego. Przed nastaniem pandemii liczba turystów odwiedzających północ w porze zimowej wzrosła o ponad 7%. Stopniowe i zbilansowane przełamywanie bariery sezonowości skutkuje rozwojem infrastruktury turystycznej oraz bazy noclegowej. Już dziś Pomorze jest celem podróży turystycznej ponad 30% osób w sezonie urlopowym. 

Otacza nas zieleń

Podsumowanie raportów publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że Gdynia oraz Sopot znajdują się na podium rankingów dotyczących lasów, parków i zieleńców w przestrzeni miejskiej. Gdy do tego tandemu dopiszemy znajdujący się w pierwszej dziesiątce Gdańsk – okazuje się, że Trójmiasto jako aglomeracja pozostawia krajową stawkę daleko w tyle. Miejscem na podium w kategorii największej lesistości może się pochwalić całe województwo – tu ustępujemy wyłącznie lubuskiemu oraz podkarpackiemu. Aby nie było  jednokolorowo – warto zaakcentować obecność Bałtyku oraz mnóstwa jezior, które uchodzą za najczystsze w Polsce. Taki zestaw tworzy unikalny mikroklimat, dzięki któremu nasze działania biznesowe będą odpowiednio zrównoważone. 

Jesteśmy szczęśliwi 

Pozytywny uśmiech bywa bardzo zaraźliwy. Wiedzą o tym mieszkańcy Trójmiasta, którzy są jednymi z najszczęśliwszych na świecie. Ukazują to rankingi w których od wielu lat prym wiedzie Gdynia. Z badań jakości życia wynika, że 88% mieszkańców Miasta Morza uważa się za szczęśliwych. Pozostała część nie ma zdania lub jest nastawiona pesymistycznie, więc jak ukazują inne raporty – decyduje się na wyprowadzkę. Dokąd? A jakże! Najczęściej jest to Gdańsk. W czołówce uśmiechniętych miast pozostaje także Sopot. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie kulturowe, historyczne, architektoniczne oraz biznesowe – uśmiech pozostaje czymś co niewątpliwie łączy te miasta. Podobnie jak możliwości biznesowe, które czekają na inwestorów w wielu obszarach rynkowych. 

Poprzedni artykuł

Mural Solidarności z Ukrainą

Następny artykuł

Słodko-gorzkie wyliczenia

powiązane artykuły
Total
0
Share