Dominika Peszel-Paixão: Bohaterki

Przyglądając się historii wielu światowych bohaterek, przekonamy się, że wszystkie łączyły pokrewne cechy charakteru. Wizja, ambicja, odwaga do podejmowania trudnych decyzji, zaangażowanie i wiara w słuszność swoich działań, którą potrafiły rozbudzać u innych.

Dziś nie musimy szukać daleko – takie bohaterki mijamy każdego dnia na ulicach, w sklepie, w pracy… Są nimi bezapelacyjnie Polki. Często wyróżniające się na tle innych narodowości poczuciem estetyki, wrażliwością, umiejętnym łączeniem wielu ról. Potrafią być bardzo eleganckie, samodzielne i wierne swoim ideałom. Mimo tego, że same często deprecjonujemy swoim codziennym dokonaniom i ilością zadań, którym stawiamy czoła, badania pokazują, że jesteśmy najbardziej pracowite w Europie. Polka ma potrzebę spełnienia zawodowego, niezależności i realizacji swoich ambicji. Pragnie lepszego jutra i ciężko na nie pracuje. Często na kilka etatów.

Bohaterka jest mistrzynią logistyki, dbając o sprawne funkcjonowanie rodziny pomiędzy szkołą, pracą partnera, a pozalekcyjnymi obowiązkami. Bywa szoferem – przywożąc dzieci z dokładnością szwajcarskiego zegarka z jednych zajęć tanecznych na drugie. Jest też doświadczonym managerem i szefem kuchni. Ostatni, ale niemniej ważny etat, to rozwój jej kariery zawodowej. To kwestia jej aspiracji, które są motorem napędowym do zmian. Chęć awansu społecznego, pracowitość, kreatywność i troska o innych jest domeną polskich kobiet. Skutecznie konfrontują się ze wszystkim, co przynosi im życie, inspirując przy tym starsze, ale i kolejne pokolenia.

To współczesne bohaterki, które mają niezwykłe kompetencje. Bohaterki wciąż zbyt mało wspierane na poziomie społecznym i systemowym. Dlatego dziś, w tym wyjątkowym miesiącu, zachęcam, by z uwagą dostrzegać i wspierać – choćby dobrym słowem – nasze najbliższe otoczenie kobiet. Pamiętajmy o tym, że przyszłość kształtuje się już dzisiaj, a my zaczynając od własnego podwórka możemy ją znacząco zmienić.

Dominika Peszel-Paixão – przedsiębiorczyni, trenerka mentalna, CEO Studia Tańca SIEMANKO

Poprzedni artykuł

Wielozadaniowość, kobieca moc

Następny artykuł

CSR. Trend czy konieczność? [Rozmowa z Igą Kopeć]

powiązane artykuły
Total
0
Share