Gmina Dywity promuje się hasłem „Gmina z polotem”, które poprzez nawiązanie do historycznej przeszłości związanej z funkcjonowaniem w Dywitach bazy potężnych sterowców wojskowych, wpływa na dynamiczny i nieszablonowy rozwój tego miejsca.
Walory przyrodnicze i turystyka
Atrakcyjność gmina Dywity zawdzięcza walorom krajobrazowym i przyrodniczym. Na terenie gminy znajdują się Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Środkowej Łyny i obszar NATURA 2000 Warmińskie Buczyny, a także jeziora: Mosąg (53,3 ha); Bukwałdzkie (38,3 ha) i Dywity (18,4 ha) oraz rzeki Łyna, Wadąg, Kanał Spręcowo-Różnowo, Kanał Bukwałd. Graniczy z jeziorem Wadąg (494 ha), a lasy zajmują ok. 23% jej powierzchni.
Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą tu uprawiać turystykę pieszą, rowerową i kajakową oraz jeździectwo, napotykając na trasie urozmaiconego geograficznie terenu zabytkowe kościoły, kapliczki przydrożne, zespoły dworsko-parkowe, grodziska staropruskie, cmentarze, zabytki techniki, osobliwości przyrody, piękne lasy i jeziora.
Sprzyjają temu opracowane szlaki dla turystyki pieszej i rowerowej. W gminie są trzy oznakowane szlaki rowerowe: niebieski (32 km), żółty (20 km) i czerwony (17 km). W ostatnim czasie powstało też sporo nowych ścieżek pieszo-rowerowych m.in. z Dywit do Różnowa, z Dywit w kierunku Olsztyna przy DK51, a także ścieżka z Wadąga przez Myki, Zalbki do ul. Wiosennej w Olsztynie, ścieżka Gady-kolonia Gady, Słupy-osiedle Leśne.
Przez przepływającą przez gminę rzekę Łynę wiedzie szlak kajakowy aż do granicy z Rosją. W Brąswałdzie znajduje się zadbana przystań kajakowa.
Warto zobaczyć:
Brąswałd:
- · kościół neogotycki z lat 1894-1896;
- · dom poetki i nauczycielki Marii Zientary–Malewskiej oraz Izba Pamięci w budynku biblioteki; gdzie w latach 1931–1938 działała szkoła polska;
- · elektrownia wodna na Łynie, miejsce przenoski i przystań kajakowa na polanie nad Łyną.
Bukwałd:
- kaplica pw. św. Józefa
- Tygiel Warmiński – to mała, rodzinna manufaktura, która wytwarza naturalne i certyfikowane olejki eteryczne, zawarte w mgiełkach i świecach. Prowadzi też warsztaty kulinarne z wykorzystaniem jadalnych roślin dzikich czyli popularnych chwastów, jak również żywności ekologicznej;
- warsztaty gręplarskie w wiosce tematycznej „Bukwałd – wioska gręplarska pachnąca ziołami” – informacje u sołtyski wsi;
- kurhan, czyli dawne cmentarzysko pod Bukwałdem (zrewitalizowany grobowiec).
Dywity:
- kościół neogotycki z 1894 roku
- zmodernizowana stara Stodoła w centrum Dywit, gdzie w każdą sobotę w godz. od 8.00-12.30 funkcjonuje targowisko wiejskie ze świeżą żywnością od rolników i lokalnych producentów;
- Jezioro Dywickie ze ścieżką pieszo-rowerową wokół zbiornika, mostkiem drewnianym przez jezioro oraz plażą, terenem zagospodarowanym i punktem widokowym;
- ścieżka edukacyjno-turystyczna dywickich sterowców (wjazd od ul. Grzybowej);
- Bar Dzyndzałek – oferuje tradycyjną kuchnię warmińską (kartacze, dzyndzałki, warniszki, farszynki i wiele innych), kuchnię polską (bigos, gołąbki, schabowy, babka ziemniaczana) oraz inne pyszności ze słynnymi „Gorącymi Pączkami” Gabi na czele!
- Restauracja Rukola – stawia na jakość. Oferuje dania kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu przygotowywane z najlepszych i najświeższych składników.
Frączki:
- kościół neogotycki z XIX w.
Gady:
- warmińskie chałupy z końca XIX i początków XX w.;
- Ośrodek Rzemiosł Zapomnianych – warsztaty wypalania z gliny w piecu ceramicznym.
Kieźliny:
- neogotycki kościółek z 1906 r.
Nowe Włóki:
- pomnik z I wojny światowej i kościół z 1874 roku.
Sętal:
- neogotycki kościół z 1910 r.
Spręcowo:
- stara, urokliwa aleja lipowa przy dawnej drodze brukowej do Bukwałdu.
Tuławki:
- barokowa kaplica z 1782 r.
Ciekawostki – ptasie azyle
• Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie – zajmuje się głównie leczeniem ptaków niedrapieżnych, szczególnie bociana białego.
• Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce Wielkiej – niesie pomoc poszkodowanym ptakom drapieżnym. Trafiają tu chore lub ranne ptaki znalezione na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Ośrodki jeździeckie i stajnie
- • Ośrodek Jeździecki Maltanka – Różnowo 52,
- • Jazda Konna Olsztyn – Różnowo 71,
- • Stajnia „Pod Tarantem” – Różnowo 159,
- • Stajnia Brąswałd – Brąswałd 46
- • Stajnia Dągi, Nauka jazdy konno, jazdy indywidualne, wyjazdy w teren – Dągi 8,
- • Klub Jeździecki Palmowski – Spręcowo 68
- • Klub Jeździecki u Doktorka Tomasz Kardacz – Barkweda
Informacje praktyczne:
Urząd Gminy Dywity, ul. Olsztyńska 32, 11-001 Dywity
tel. 89 524 76 40, fax: +48 89 512 01 24, e-mail: ug@ugdywity.pl, www.gminadywity.pl Facebook: www.facebook.com/gminadywity/