EDU OFFSHORE WIND. Nadchodzą I Edukacyjne Targi Kariery!

14-15 marca 2023 w hali Amber Expo w Gdańsku odbędą się I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND. Targi edukacyjne są odpowiedzią na duże zainteresowanie branżą morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Kształcenie młodzieży jest jednym z kluczowych warunków rozwoju i sukcesu tego sektora. Zapotrzebowanie na nowych, ale już wykwalifikowanych pracowników w najbliższej przyszłości jest szacowane na kilkanaście tysięcy, a w dalszej perspektywie nawet do 60 tysięcy osób.

Aby zapełnić tę lukę, musimy już dziś myśleć o pokoleniu, które uczy się jeszcze w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Stąd idea targów jako miejsca, które pozwoli na bezpośredni kontakt i rozmowy z przyszłymi pracownikami i pracodawcami sektora offshore w przyjaznej atmosferze.

Rozwój kompetencji na poziomie szkół ponadpodstawowych, a także już szkół podstawowych traktowane jest priorytetowo w ramach działalności Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Potwierdzeniem tego jest realizacja inicjatywy Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi, które obecnie jest odpowiedzialne za prowadzenie programu edukacyjno-informacyjnego. 

Targi EDU OFFSHORE WIND, które odbędą się 14-15 marca 2023 w Gdańsku to pierwsze na taką skalę wydarzenie poświęcone morskiej energetyce wiatrowej w Polsce.

Wydarzenie organizują przedstawiciele Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku (Rumia Invest Park sp. z o.o., Co-Made Sp. z o.o, oraz Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej) wraz z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi S.A. Targi odbędą się podpatronatem Samorządu Województwa Pomorskiego i miasta Gdańsk.

Do udziału w targach jako wystawców zaproszono deweloperów morskich farm wiatrowych, producentów turbin oraz  wszystkich pozostałych uczestników łańcucha dostaw odpowiedzialnych za budowę i instalację lub obsługę farm. Uczestniczyć też będą szkoły GWO, uczelnie wyższe, zrzeszenia pracodawców i wiele innych.

Organizatorzy zaplanowali również tzw. strefę inspiracji, w ramach której odbędzie się szereg wydarzeń w formie interaktywnej, zachęcającej młodych uczestników do zainteresowania się sektorem MEW. Dodatkowo odwiedzający będą mogli wziąć udział w spotkaniach z polskimi pracownikami branży, którzy opowiedzą, w jaki sposób rozpoczęli pracę w sektorze, jakie są tego korzyści i jakie mają rady dla uczniów, którzy chcieliby związać swoją karierę zawodową z morską energetyką wiatrową.

EDU OFFSHORE WIND 2023 będzie finałem całego programu edukacyjnego, który już trwa w szkołach ponadpodstawowych wszystkich powiatów woj. pomorskiego. Program składa się z warsztatów w wybranych szkołach, rozbudowanych prezentacji online: na kanale YouTube (www.youtube.com/@eduoffshorewind), TikToku, Instagramie czy Facebooku itd. podczas których uczniowie zapoznają się tajnikami energetyki wiatrowej – gotowe lekcje publikowane są nie tylko na kanale YouTube ale też na specjalnie przygotowanej platformie edukacyjnej. Nie obędzie się również bez konkursów z atrakcyjnymi nagrodami (rzeczowymi i w postaci wizyt studyjnych) dla młodzieży i szkół za aktywne uczestnictwo w całym programie. Po wydarzeniu zaplanowane są panele dyskusyjne w formacie webinarów skierowane m.in. do rodziców i nauczycieli.

Poprzedni artykuł

Wino to opowieść o człowieku

Następny artykuł

Noworoczne spotkanie Tczewskiego Klubu Biznesu

powiązane artykuły
Total
0
Share