Gdyńska Szkoła Filmowa działa od 2010 roku. Kształci znakomitych reżyserów, a jej studenci wciąż są doceniani na świecie. Młodzi twórcy i ich dzieła regularnie trafiają na selekcje festiwali filmowych nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Tym razem o nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych „Nano Film Festival” walczą trzy gdyńskie filmy. Wydarzenie odbędzie się w Krakowie w terminie 21-23 października.
W Krakowie zaprezentują się trzy gdyńskie filmy krótkometrażowe:
„Nie mów tak do mnie”, reżyseria Hanna Kilińska
Film przedstawia złożone relacje uzdolnionego muzycznie rodzeństwa, przygotowującego się do koncertu, który ma zmienić ich życie. Tina i Julian są uzdolnionym muzycznie rodzeństwem. Przygotowują się do mającego odmienić ich los koncertu. Na drodze do sukcesu stają jednak strach, uzależnienie i konflikty, które powinny były zostać rozwiązane już dawno temu. Tina musi podjąć najtrudniejszą decyzję swojego życia.
„Wskrzeszenie”, reżyseria Luiza Budejko
Film opowiada o rodzinie usiłującej poradzić sobie ze śmiercią małego Marcela. 10-letnia Magda, siostra zmarłego chłopca, koniecznie chce zrobić coś, aby życie jej rodziny znowu było takie jak dawniej. Przypomnijmy, że „Wskrzeszenie” otrzymało już m.in. Nagrodę Czeskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Studenckich w Opawie oraz Nagrodę Publiczności na 16. Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF w Przemyślu.
„Insta Love”, reżyseria Marcin Niemkiewicz
Ten film to spojrzenie na współczesne relacje, w których Instagram staje się równie ważny – a może nawet ważniejszy – niż partnerzy i prawdziwe związki. Główni bohaterowie filmu to Angelika i Emil, którzy są przykładem związku idealnego. Kiedy dziewczyna odkrywa tajemnicę chłopaka jej świat wywraca się do góry nogami. Pewnych rzeczy nie da się ukryć, zwłaszcza kiedy obserwuje Cię 180 tysięcy ludzi…
O festiwalu:
Nano Film Festival to międzynarodowy festiwal będący przeglądem krótkometrażowej twórczości fabularnej, otwarty na wszelką twórczość filmową poczynając od filmów, które powstały w szkołach filmowych, a na offowej twórczości kończąc. Festiwal stwarza twórcom przestrzeń do debiutu – krótka fabuła to pierwszy krok w drodze do długiego metrażu.
Celem festiwalu jest inicjowanie i propagowanie nowatorskich działań kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem sztuki filmowej zarówno wśród twórców jak i jej odbiorców. Festiwal jest okazją do zaprezentowania dokonań młodych twórców, adeptów szkół filmowych, twórców offowych, stwarzając im możliwość zaprezentowania efektów ich pracy na dużym ekranie, rozmowy z publicznością i twórczej wymiany myśli, wychodząc tym samym poza ramy konkursu z nagrodami