Firma ze Słupska zajmie się badaniami terenu pod elektrownię jądrową

Tak działa tzw. local content. Badania geologiczne na terenie planowanej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo prowadzić będzie firma z Pomorza, a dokładniej ze Słupska . Badania geologiczne są niezbędne dla przygotowania Raportu Lokalizacyjnego i uzyskania zezwolenia Państwowej Agencji Atomistyki.

Local Content

Jednym z wiodących trendów w inwestycjach jest zapewnienie tzw. local content. Chodzi o wykorzystanie potencjału firm z najbliższego otoczenia inwestycji. Dzięki temu działania gospodarcze nie tylko przynoszą zyski przedsiębiorstwom, ale również wspierają rozwój lokalny, budując silniejszą i bardziej zrównoważoną gospodarkę. I właśnie przykładem takiego działania będą badania geologiczne na terenie planowanej elektrowni jądrowej w Choczewie. Zajmie się bowiem nimi firma z Pomorza.

O rozpoczęciu prac geologicznych poinformowano na spotkaniu z amerykańską firmą Bechtel, która odpowiada za wybudowanie elektrowni. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, reprezentanci firm zaangażowanych w budowę elektrowni (Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse Polska oraz Bechtel Polska). Udział wzięli także Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska oraz  Leszek Bonna, wicemarszałek Województwa Pomorskiego. Gościem honorowym spotkania był Mark Brzezinski – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Czym zajmą się badacze?

Prace terenowe prowadzić będzie firma P.S.D. w Bukówce sp. z o.o.  Prace obejmą obszar o powierzchni ok. 30 ha. W ich ramach wykonanych zostanie ok. 220 odwiertów o głębokości od 20 do 210 m. Teren pod badania został odpowiednio przygotowany, do końca kwietnia trwać będzie tzw. mobilizacja, czyli ustawianie zaplecza badawczego. Właściwe badania rozpoczną się w maju i potrwają do listopada. Wyniki badań zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu (w szczególności głównych obiektów budowlanych, tj. trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej oraz kanału zrzutowego wód pochłodniczych) oraz do przygotowania raportu lokalizacyjnego będącego podstawą do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Państwowa Agencję Atomistyki.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu

Przypomnijmy, że planowana pierwsza polska elektrownia jądrowa ma być zlokalizowana w gminie Choczewo i według oficjalnych harmonogramów ma rozpocząć pracę już w 2033 r. W grudniu 2023 r. poprzedni rząd, po naciskach przedstawicieli samorządów z regionu, którzy zostali zorganizowani w tym celu przez marszałka województwa, przyjął rządowy program wsparcia dla części gmin i powiatów. Program według założeń ma służyć przygotowaniu się do wyzwań związanych z wieloletnim procesem budowlanym oraz kompensacji utraconych walorów. Marszałek województwa pomorskiego i pominięte w programie samorządy podejmują starania, by nowy rząd dokonał rewizji dokumentu i wsłuchał się w postulaty płynące z regionu.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Poprzedni artykuł

Gdynia: Sezon na wycieczkowce - czas start!

Następny artykuł

Popularna marka modowa w Forum Gdańsk

powiązane artykuły
Total
0
Share