Forum Przedsiębiorstw 2024. W Gdyni rozmawiano o aktualnych problemach firm

Przedsiębiorcy dyskutowali na temat trudności związanych z prowadzeniem biznesu w warunkach zmieniającego się otoczenia geopolitycznego. Profesor Hausner omówił kwestie ekonomiczne dotyczące stanu polskiej gospodarki oraz panujących trendów.

W sali konferencyjnej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni zorganizowana została konferencja dla przedsiębiorców przez Agencję Rozwoju Pomorza w ramach projektu „Forum Przedsiębiorstw”.  Całość została podzielona na trzy główne bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył stosowania nowoczesnych technologii i innowacji w firmie, kolejny związany był z kompetencjami „Upskilling i reskilling” w firmie. Ostatni natomiast omawiał strefy rozwoju osobistego menagera. Z pewnością poruszone zagadnienia były niezwykle istotne dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą. W szczególności w obecnych czasach, kiedy kryteria geopolityczne zmieniają się dynamicznie. Skuteczna umiejętność radzenia sobie z takimi warunkami jest kluczowa dla sukcesu każdej firmy.

Spotykamy się już 19 raz. Na każdej konferencji dotykamy tematów nie tylko biznesowych. Na pewno prawodawstwo polskie nie jest łatwe dla przedsiębiorców. Przepisy bardzo często się zmieniają i nie jest łatwe aby to ogarnąć. Przedsiębiorcy mniej chętnie inwestują, gdyż sytuacja gospodarcza jest po prostu trudna. Otoczenie gospodarcze też jest trudne żeby je zdiagnozować. Kiedyś strategie były robione na lata, teraz tworzy się scenariusze na miesiące. Dlatego ważne jest aby przedsiębiorcy uczestniczyli w tego typu wydarzeniach. Staramy się im dzięki temu, pomóc śledzić sytuację na rynku.

Katarzyna Laskowska – zastępczyni dyrektora działu rozwoju przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza.
fot. M. Sałata

Pierwszym prelegentem konferencji był znany profesor nauk ekonomicznych – Jerzy Hausner. Jego panel dyskusyjny skupiał się na tym, jakie strategie należy przyjąć, aby skutecznie zarządzać firmą w sytuacji, gdy na bieżąco zmieniają się relacje międzynarodowe, ekonomiczne czy polityczne.

Będę mówił o tym co się dzieje. Ekonomista by powiedział „jak wygląda koniunktura w polskiej gospodarce”. Będę też starał się pokazać jakie są perspektywy, czyli gdzie są te silne i słabe strony polskiej gospodarki. Dla nas problemem pogłębiającym się, są niekorzystne zmiany demograficzne, niska aktywność zawodowa kobiet oraz niski poziom inwestycji przedsiębiorstw. W polskiej gospodarce mamy coś, co niewątpliwie występowało wcześniej czyli spowolnienie gospodarcze. Ja nawet bym powiedział, że występują pewna cechy stagnacji. Oczywiście perspektywa krótko okresowa nie jest taka zła, ponieważ oczekujemy że wzrost gospodarczy w tym roku przyspieszy. W zeszłym roku mieliśmy zerowy wzrost gospodarczy – mówi prof. Jerzy Hausner, Open Eyes Economy, profesor nauk ekonomicznych, prelegent konferencji.

Eksperci z różnych dziedzin dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, zapewniając uczestnikom cenne wskazówki i porady. Przedsiębiorcy mieli też okazję do wymiany poglądów oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych, co również ma ogromne znaczenie dla rozwoju ich firm.

Spodziewam się usłyszeć podczas tej konferencji różnych rzeczy, które zainspirują mnie do rozwoju mojej firmy. Staram się to robić już od wielu lat. Żeby się rozwijać to trzeba się spotykać w takich miejscach jak to. Takie konferencje mają sens. Chcąc prowadzić działalność gospodarczą, musimy być otwarci na różne innowacyjne pomysły, projekty, pozyskiwanie funduszy zewnętrznych oraz otwierania się na nowe rynki.

 Bartłomiej Piaseczny, mikroprzedsiębiorca z Kaszub, uczestnik konferencji.
  • źródło: UM Gdynia
  • foto główne: M. Sałata
Poprzedni artykuł

Juwenalia Gdańskie 2024. Karty odkryte!

Następny artykuł

Czy Gdańsk stanie się energetycznym centrum...?

powiązane artykuły
Total
0
Share