Gala, koncert i licytacja. 100 lat Portu Gdynia!

Licytacja na rzecz gdyńskiego hospicjum, koncert maestro Waldemara Malickiego czy tort w kształcie statku – to główne atrakcje, które czekały na uczestników uroczystej gali w Teatrze Muzycznym. zwieńczyło oficjalne obchody stulecia Portu Gdynia.

Port Gdynia buduje lokalną gospodarkę i biznes, a także wpływa na rozwój miasta. I tak już od 100 lat. Z okazji tak ważnego jubileuszu zarząd portu przygotował szereg wydarzeń i uroczystości. Wśród nich były m.in. Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy czy IX Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk. Z kolei w piątek, 23 września na ostrodze Pilotowej odsłonięto Pomnik Budowniczych Portu Gdynia.

Oficjalne obchody stulecia portu zwieńczyła uroczysta gala, która odbyła się w Teatrze Muzycznym. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele rządu, pomorscy samorządowcy, portowcy czy przedstawiciele świata biznesu.

Zgromadziliśmy tu wielu przyjaciół portu, kontrahentów i osoby, które tworzą ten port – pracowników, przedstawicieli biznesu. Przygotowaliśmy dla nich niespodziankę muzyczną. Historia portu jest piękna, ale również bardzo skomplikowana. Jednak Gdynia pokazała, że jest odpowiedzią na potrzeby gospodarcze kraju i ta siła Gdyni, ten rozwój jest kontynuowany i będzie kontynuowany przez kolejne sto lat. Projekty, które dzisiaj realizujemy, które mamy w swoim planie inwestycyjnym, to pewnik tego, że Gdynia będzie odpowiedzią na przyszłe potrzeby rynku – mówi Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Fot. Michał Puszczewicz/gdynia.pl

To był wieczór pełen emocji i artystycznych przeżyć. Prowadzący imprezę Tomasz Kammel przeprowadził licytację pracy gdyńskiego artysty – Jana Rutki. Była to grafika przedstawiająca dwanaście impresji na temat historii portu. Pracę sprzedano za 15 tys. zł. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na rzecz hospicjum dziecięcego „Bursztynowa Przystań” w Gdyni. Potem sceną zawładnęli maestro Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu, którzy zabrali gości w muzyczny rejs.

Fot. Michał Puszczewicz/gdynia.pl

Po zakończeniu części artystycznej goście gali przenieśli się do foyer teatru, gdzie gratulowali i składali życzenia członkom zarządu portu. Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni przekazały prezesowi Jackowi Sadajowi pamiątkową grafikę z panoramą miasta. Wykonał ją Wojciech Górecki.

To bardzo ważne wydarzenie, bo przecież pamiętamy, że bez tego portu Gdyni po prostu by nie było. Sto lat w historii takiego miasta, jak Gdynia, to szmat czasu. My dopiero czekamy na setną rocznicę. Z drugiej strony – jeśli spojrzeć np. na ponadtysiącletni Gdańsk – te sto lat wydaje się jedynie ziarnkiem piasku w większej wydmie. Tym niemniej dla Gdyni to wielkie święto. Myślę, że port również ma co świętować, bo to dla niego dobre czasy, czasy rozwoju i wielkich perspektyw, które się przed nim rysują i które można dobrze wykorzystać. Jeśli miałabym powiedzieć, czego sobie wzajemnie życzymy, to tego, żebyśmy umieli współpracować w taki sposób, aby te szanse i okazje zostały rzeczywiście dobrze wykorzystane i przyczyniały się do dalszego rozwoju zarówno portu, jak i miasta. Jestem przekonana, że klucz do tego to właśnie współpraca – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

źródło: gdynia.pl.

Poprzedni artykuł

Marta Tomaszewicz: Dodatki w stylizacji są jak rama w obrazie

Następny artykuł

PG Eksploatacja i kolejne rekordy przeładunków

powiązane artykuły
Total
0
Share