Gdańsk: Bezpłatne wsparcie psychologiczne dla bezrobotnych

Osoby bezrobotne, dotknięte kryzysem utrudniającym im powrót na rynek pracy, będą mogły skorzystać ze wsparcia psychologa. Gdański Urząd Pracy wraca z usługą bezpłatnej poradni psychologicznej, której funkcjonowanie zawieszono ze względu na pandemię Covid-19.

Podczas indywidualnych sesji terapeutycznych doświadczony ekspert nie tylko pomoże zdiagnozować źródło trudności, wypalenia zawodowego czy depresji, ale opracuje ścieżkę dalszego postępowania, dzięki której łatwiej będzie powrócić do równowagi psychicznej oraz aktywności zawodowej.

Utrata zatrudnienia oraz środków finansowych niezbędnych do codziennego funkcjonowania należy do najbardziej stresujących doświadczeń w życiu każdego człowieka. Sytuację tę dodatkowo pogarsza lęk związany z „niepewnym jutrem” oraz poczucie bezsilności i osamotnienia. Niestety u osób bezrobotnych często prowadzi to do wystąpienia poważnych załamań nerwowych, depresji oraz różnego rodzaju uzależnień. Trudności te są na tyle poważne, że skutecznie uniemożliwiają powrót na rynek pracy.

Sytuacje życiowe naszych klientów są naprawdę bardzo różne i przekonujemy się o tym prawie każdego dnia – tłumaczy Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. – Wielu bezrobotnych nie potrafi poradzić sobie z nagłymi zmianami, jakie zachodzą w ich życiu zawodowym, a w szczególności z nagłą oraz niespodziewaną utratą pracy. W niektórych przypadkach prowadzi to do poważnych kryzysów psychicznych i w konsekwencji wykluczenia z rynku pracy – dodaje.

W Gdańskim Urzędzie Pracy osoby mierzące się z depresją, wypaleniem zawodowym lub innym kryzysem mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia psychologa. Spotkania będą odbywać się w każdy wtorek, zaczynając od 9 maja, między godziną 8 a 14 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy (al. Grunwaldzka 472d – budynek Olivia Six). Podczas jednej, dwóch lub maksymalnie trzech sesji terapeutycznych, w bezpiecznej i gwarantującej anonimowość atmosferze, doświadczony specjalista dokona oceny stanu zdrowia psychicznego bezrobotnego, a także opracuje listę zaleceń dotyczących dalszego postępowania z ewentualnym wskazaniem konkretnych zewnętrznych instytucji pomocowych. Udział w takim spotkaniu jest dobrowolny, może wziąć w nim każdy chętny bezrobotny, który otrzyma zaproszenie od swojego doradcy klienta. W pierwszej kolejności kierowane będą osoby zdradzające pierwsze objawy depresji, uzależnienia lub innych problemów natury psychicznej, uniemożliwiających powrót do aktywności zawodowej.

O tym, że z takiego wsparcia warto korzystać, przekonują pracownicy Gdańskiego Urzędu Pracy.

Nie powinniśmy się bać otwarcie mówić o naszym zdrowiu psychicznym, zwłaszcza gdy czujemy i widzimy, że piętrzące się problemy mają coraz większy wpływ na to, jak funkcjonujemy. Pamiętajmy, bez przezwyciężenia trudności w sferze mentalnej, poszukiwanie zatrudnienia i świadome budowanie ścieżki kariery nie może być w pełni skuteczne – przekonuje dyrektor Budnik.

Wsparcie psychologiczne dla klientów w Gdańskim Urzędzie Pracy po raz pierwszy zostało uruchomione w 2016 roku. Z usług doświadczonego traumatologa korzystało wówczas wielu bezrobotnych. Wskutek epidemii Covid-19 pomoc ta musiała jednak zostać zawieszona.

źródło: Gdański Urząd Pracy

Poprzedni artykuł

Nowo powstała spółka obsłuży porty w Gdańsku oraz w Gdyni!

Następny artykuł

Jak koreański biznes napędza polską gospodarkę?

powiązane artykuły
Total
0
Share