Gdańsk: Brytyjska firma inwestuje milion funtów w nowe biuro!

Brytyjska firma technologiczna Kainos była jedną z pierwszych firm IT, które zainwestowały w Gdańsku. Kiedy w 2008 otwierała swoje pierwsze biuro, pracowało w nim 15 osób. Niedawno polski oddział Kainos świętował przekroczenie progu 300 osób na pokładzie i zapowiedział inwestycję w nową przestrzeń.

Trochę historii

Jest pierwsza połowa 2008 roku. Ludzie na świecie czekają na premierę drugiej generacji iPhone’a. Mało kto przewiduje kryzys finansowy, zapoczątkowany upadkiem banku Lehman Brothers we wrześniu tego roku. W Gdańsku nie ma jeszcze żadnego z biurowców Olivia Business Centre, a w całym trójmiejskim sektorze IT pracuje w sumie kilka tysięcy osób. To właśnie wtedy pierwsi pracownicy polskiego oddziału Kainos wprowadzają się do biura na ostatnim piętrze Galerii Madison. Wśród nich był Marcin Wasilczyk.

Pracowałem wtedy w Kainos już od prawie roku. Otwarcie biura było dla nas dużym wydarzeniem. Prezes firmy, Brendan Mooney, pomagał nam nosić biurka. Przez ponad 15 lat zmieniło się tyle, że łatwiej jest mi wymienić te rzeczy, które się nie zmieniły. Nadal panuje u nas luźna atmosfera i stawiamy na współpracę. Nie tworzymy sztucznych, hierarchicznych barier. Tym, co według mnie sprawia, że odnosimy sukces, są świetni ludzie, którzy tu pracują. Razem tworzymy oprogramowanie, które sprawia, że świat jest trochę lepszy – wspomina Marcin Wasilczyk, Solution Architect, Kainos.

Zaczynał jako programista, a dzisiaj jest Solution Architectem. Cztery zespoły programistyczne, którymi kieruje, są zaangażowane w rozwój jednej z największych w Europie platform do przetwarzania płatności bezgotówkowych.

15 lat temu pisaliśmy programy, które instalowało się na komputerach. Dzisiaj tworzymy rozwiązania działające w chmurze i wykorzystujące AI. W Kainos od zawsze stawiamy na wykorzystanie nowoczesnych technologii i to sprawia, że ta praca jest interesująca. Kubernetes, Azure, mikroserwisy i inne narzędzia i technologie, które wykorzystujemy w moim obecnym projekcie, nie istniały 15 lat temu. Przez całą moją karierę w Kainos jednego byłem pewien – że będę miał przestrzeń i niezbędne wsparcie do rozwoju – podkreśla Marcin Wasilczyk.


Gdańsk. Ważny punkt na mapie

Kainos na całym świecie zatrudnia ponad 3000 osób, a 10% z nich pracuje w Polsce, w tym ponad 270 w Gdańsku. Dwa główne obszary działalności polskiego biura to wytwarzanie oprogramowania oraz wdrożenia systemu Workday.

Przez 15 lat obecności Kainos w Polsce zmienił się świat i sposób, w jaki pracujemy. Nasz zespół rośnie, ale nie potrzebujemy już biurka dla każdego pracownika. Pozostajemy w Tryton Business House. Opuściliśmy biuro, które służyło nam od 2016 roku i przenosimy się na mniejszą powierzchnię, która będzie dostosowana do hybrydowego modelu pracy, który jest u nas standardem. Pracujemy zdalnie. Mamy pracowników w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie czy Katowicach. Nasze nowe biuro będzie przestrzenią do spotkań i współpracy. Milion funtów, które zainwestujemy, pozwoli nam wykorzystać m.in. niskoemisyjne technologie przybliżające nas do celu bycia firmą zeroemisyjną do 2025 roku. To też dowód na to, że nigdzie się z Gdańska nie wybieramy i chcemy nadal współtworzyć dobry klimat dla IT w Trójmieście – mówi Jakub Stempnik, Country Lead for Poland, Kainos.

Początki Kainos w północnoirlandzkim Belfaście, gdzie do dzisiaj znajduje się centrala firmy, są silnie związane z tworzeniem rozwiązań IT dla sektora publicznego, służby zdrowia i klientów komercyjnych. Dzisiaj zespoły z Polski nadal pracują w tych obszarach i mają w nich konkretne dokonania.

Rozwiązania, które dostarczamy, zmieniają sposób funkcjonowania organizacji, żeby ludziom żyło się lepiej. Po wybuchu pandemii otrzymaliśmy zlecenie na dostarczenie systemu umożliwiającego Brytyjczykom zamawianie testów na Covid-19 i uzyskiwanie ich wyników. Wyzwanie polegało na tym, że na dostarczenie działającego rozwiązania mieliśmy 6 dni. Daliśmy radę i rozwinęliśmy je na tyle, że obsługiwało kilkaset tysięcy zapytań dziennie. Mieliśmy swój udział w stworzeniu brytyjskiego odpowiednika CEPiK, czy rozwiązania, za pośrednictwem którego Brytyjczycy zamawiają paszporty bez wychodzenia z domu – przekonuje Szczepan Sakowicz, który przez ponad 10 lat kierował gdańskim biurem, a dzisiaj odpowiada za rozwój biznesu w Europie.

Doskonała reputacja pomorskich informatyków

To, że klienci doceniają to, co i jak robimy widać po naszych wynikach. Dzięki temu jesteśmy na dobrej drodze, żeby zrealizować naszą strategię, która zakłada, że w 2025 roku w Kainos będzie pracowało ponad 4 000 osób. Jasnym punktem na naszej mapie będzie Gdańsk – opisuje plany rozwoju Szczepan Sakowicz. Polski zespół wyrobił sobie świetną renomę w Kainos. Odgrywamy kluczową rolę w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań wykorzystujących nowoczesne technologie. To istotne, chociaż kiedy podczas rekrutacji kandydaci pytają, co dla mnie jest najważniejsze w tej firmie, odpowiadam, że ludzie i atmosfera. To robi różnicę. Każdy, kto u nas pracuje ma poczucie, że nie zostanie sam z problemem. Jesteśmy drużyną i razem oferujemy rozwiązania, które zmieniają świat na lepsze – dodaje Jakub Stempnik.

W ciągu  ostatnich 15 lat urosła cała branża IT na Pomorzu. Dzisiaj pracuje w niej prawie 25 tysięcy osób.

Sektor  IT ma coraz większy udział  w rozwoju  gospodarki regionu. Każda nowa  firma z tej branży to szansa na  podniesienie kwalifikacji  zawodowy naszych specjalistów oraz najlepsza reklama Trójmiasta jako atrakcyjnej lokalizacji nawet dla najbardziej wymagających partnerów. Cieszę się że firma Kainos po 15 latach działalności zdobyła nie tylko ważną  pozycję na lokalnym rynku ale planuje dalszy rozwój. To przykład firmy, która  doceniała dobre warunki do prowadzenia i rozwoju  działalności a także  nasze wsparcie m.in. działania Invest in Pomerania, samorządowej inicjatywy koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

źródło: ARP

Poprzedni artykuł

Poznaliśmy nazwisko nowego prezesa Portu Gdańsk

Następny artykuł

Agencja Rozwoju Gospodarczego opublikowała raport ESG

powiązane artykuły
Total
0
Share