Gdańsk: Duża inwestycja w obszarze energii odnawialnej!

W Gdańsku powstanie nowa inwestycja na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. To przełomowe wydarzenie dla sektora energii odnawialnej, które wesprze rozwój miasta. Dzięki temu powstanie ponad 500 nowych miejsc pracy.

W czwartek, 31 sierpnia została zainaugurowana budowa fabryki wież offshore w Gdańsku. To inwestycja, która ma stanowić znaczący krok w kierunku wzmocnienia pozycji Polski oraz Gdańska w dziedzinie energetyki odnawialnej. Ceremonia inaugurująca to przedsięwzięcie zgromadziła wielu gości z sektora energetyki wiatrowej. W wydarzeniu władze miasta reprezentował Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji oraz Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Łączymy siły natury z innowacją i technologią. Zielona energia to solidarność z przyszłym pokoleniem. Wieże wiatrowe są nie tylko znakiem postępu, ale także obietnicą czystej, zrównoważonej energii dla naszych dzieci i wnuków – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. – W rocznicę Polskiego Sierpnia, nie tylko celebrujemy wolność, którą wywalczyliśmy dzięki Solidarności, ale także dbamy o jej mądre wykorzystanie.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, już na etapie projektowym, w nowo budowanym zakładzie utworzonych zostanie ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy. Nowa fabryka wież offshore, to nowoczesna i perspektywiczna branża energetyki wiatrowej offshore.

materiały prasowe

Gdańsk, poprzez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA), od początku wspiera projekt budowy fabryki wież offshore – mówi Alan Aleksandrowicz, Prezes Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Zależy nam na rozwoju wszystkich przedsięwzięć związanych z energetyką odnawialną w Gdańsku i regionie. Szczególne znaczenie ma dla nas powstanie zakładu właśnie w tym konkretnym miejscu na mapie Gdańska, na terenie dawnej stoczni gdańskiej, gdzie tuż za rogiem działa się współczesna historia tysiącletniego miasta. Inwestor zawsze może liczyć na wsparcie miasta oraz naszej spółki.

Budowa nowej fabryki ma przyczynić się do znaczącego postępu w rozwoju sektora energetyki wiatrowej w Polsce. W ramach nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie wybudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW. Nowoczesny zakład produkcyjny będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 150 wież rocznie. Będzie spełniał najwyższe standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW).

Efekty tej inwestycji będą widoczne i odczuwalne na poziomie lokalnym, wspierając rozwój miejscowych zasobów oraz przyczyniając się do tworzenia trwałego dziedzictwa dla społeczności gdańskiej i nie tylko. To inwestycja, która na lata wpisze się w krajobraz gospodarczy Trójmiasta, przywracając funkcje przemysłowe w obszarze południowego krańca wyspy Ostrów.

Agencja Rozwoju Przemysłu od lat dba o odbudowę przemysłowego potencjału polskiej gospodarki – podkreślał Cezariusz Lesisz, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – Z kolei nasza nowa strategia to więcej inwestycji w transformację energetyczną. Jestem przekonany, że budowa fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku to wiatr w żagle dla całej polskiej gospodarki. To projekt, który łączy interesy gospodarcze i te dotyczące strategicznego bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.

materiały prasowe

Głos podczas wydarzenia zabrał również Jon Riberas – Właściciel spółki GRI Renewable Industries, S.L.

GRI z dumą bierze udział w tym ważnym projekcie energii wiatrowej w Polsce, dążąc do zrównoważonego rozwoju i neutralności węglowej. Wspólne przedsięwzięcie w Polsce stworzy światowego lidera na rynku energetyki offshore, co przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów dotyczących zainstalowanej energii odnawialnej w przyszłej dekadzie – podkreślał Riberas.

Ceremonia wbicia łopaty była wydarzeniem symbolicznym, stanowiącym początek budowy fabryki. W drugim kwartale 2025 r. inwestycja ma stać się istotnym elementem w łańcuchu dostaw energetyki odnawialnej w Polsce i Europie. Jest to wspólne przedsięwzięcie ARP S.A., hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries, S.L., oraz powołanej dla realizacji inwestycji spółki Baltic Towers sp. z o.o.

Morska energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki. Zarówno dynamiczna koniunktura napędzana przez europejską politykę energetyczną, wdrażane procesy transformacji energetycznej w Polsce, jak i przyjęta ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, mają na celu znaczące zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w wytwarzaniu energii. Takie uwarunkowania uzasadniają podejmowane decyzje inwestycyjne, które nie tylko wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, ale przyczyniają się także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i Europie.

Poprzedni artykuł

Gdańsk: Znamy zwycięzcę przetargu ważnej inwestycji!

Następny artykuł

Inauguracja nowego obiektu szkolnego. Naukę rozpocznie tam blisko 500 dzieci!

powiązane artykuły
Total
0
Share