Niebawem rusza kolejna edycja festiwalu NARRACJE

Odkrywanie dzielnicy przez osadzone w lokalnym kontekście i historii artystyczne instalacje i interwencje to sedno festiwalu NARRACJE, który podczas dwóch listopadowych wieczorów gromadzi kilkutysięczną publiczność mieszkańców i mieszkanek Gdańska.

W tym roku organizatorzy – Instytutu Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają 17 i 18 listopada na Orunię. Podczas spacerów z przewodnikami i przewodniczkami oraz kuratorami poznamy, w myśl koncepcji kuratorskiej Katarzyny Słobody i Jakuba Gawkowskiego, „Czułe punkty” dzielnicy.

Prace zaproszonych artystek i artystów, a także odbywające się podczas festiwalu działania performatywne i edukacyjne, posłużą do budowania wspólnego doświadczenia i sytuacji uważnego przyglądania się Oruni. Skupimy się na tworzących ją historiach, jej architekturze, tkance społecznej i przyrodniczej. Artystki i artyści zidentyfikują czułe punkty na mapie dzielnicy, zarówno te fizyczne, jak i efemeryczne – przychodzące z emocji, biografii, plotek, legend i anegdot. Wejdą z nimi w dialog, zaproszą do wspólnej rozmowy – opowiadają kuratorzy, Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski.

Kuratorzy oprowadzą po festiwalowej trasie w piątek i w sobotę. Spacery rozpoczną się o godz. 17.00 pod Punktem Informacyjnym przy Przedszkolu nr 9 w Parku Oruńskim.

grafika: IKM

Artystki i artyści, których prace zobaczymy podczas 14. edycji NARRACJI: 

Kateryna Badianowa*, Alicja Czyczel, Magdalena Franczak, Barbara Gryka, Martyna Jastrzębska, Daniel Kotowski, Marta Krześlak, Inga Levi i Ija Kiwa*, Grażyna M. Olszewska, Cezary Poniatowski, Marta Romankiv, Jadwiga Sawicka, Ula Zerek, Liliana Zeic.

W swoich propozycjach artyści i artystki sięgają do historii dzielnicy. Przypomną pracownice pralni i farbiarni Maxa Kraatza, postać botanika i meterologa Gottfrieda Reygera, kultową telewizję prywatną Sky Orunia czy legendarny, zaginiony pomnik Leniwej Panny. Odniosą się także do aktualnych problemów dzielnicy – m.in. tych dotyczących trudności w codziennym przemieszczaniu się pomiędzy różnymi jej punktami i dostępnością miejsc codziennego użytku dla osób o zróżnicowanych potrzebach. Prace artystyczne skłonią publiczność do uważnego doświadczania sztuki, otaczającej nas przyrody, społeczności. Wspólnie zbudujemy czułą mapę Oruni.

*Dwie prace powstały przy współpracy z programem Wolne Słowo organizowanym przez Gdańsk Miasto Literatury; kuratorka: Anna Łazar.

Program edukacyjny. Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań, ul. Dworcowa 11.

Godziny działania 17.30 – 20.30.

Podczas NARRACJI nie zapominamy o najmłodszych festiwalowiczach. 17 i 18 listopada w godz. 17.30- 20.30 zapraszamy na bezpłatne aktywności dla dzieci w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” przy ul. Dworcowej 11. Tu dzieci będą mogły wybrać spośród dwóch modułów kreatywnych zajęć, których tematyka pogłębia festiwalowe wątki. Zaplanowane działania pozwolą nie tylko ciekawie spędzić czas, ale też lepiej poznać i zrozumieć Orunię. Zmęczone nóżki i zmarznięte paluszki w Domu Sąsiedzkim znajdą również przestrzeń do odpoczynku i rozgrzania się. Udział nie wymaga zapisów, można dołączyć w każdej chwili. 

Klub Festiwalowy FAJER CLUB hosted by POISE. Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9.

Godziny działania 17.00 – 24.00 (piątek, 17 listopada), 17.00 – 1.00 (sobota, 18 listopada)

Na Oruni o program, aranżację i klimat klubu festiwalowego zadba Kolektyw POISE. POISE jest przestrzenią poświęconą eksploracji języka audiowizualnego, pretekstem do zawiązywania nowej społeczności opartej na życzliwości i wzajemnym szacunku. Przygotowany przez Kolektyw POISE FAJER CLUB to miejski festyn – miejsce integracji i aktywizacji uczestniczących, przestrzeń czynnego spędzania czasu i przełamywania międzypokoleniowych barier. W programie DJ sety, karaoke, koncert zespołu Three Deaths, niespodziewane performansy. O bar zadba tu Lang.fuhr, a przed budynkiem znajdą się foodtrucki. 

Jak wziąć udział w festiwalu NARRACJE?

Po festiwalowej trasie oprowadzają przeszkoleni przewodnicy i przewodniczki. Spacery startują co pół godziny, od godz. 17.30 do 22.00 spod Punktu Informacyjnego przy Przedszkolu nr 9 w Parku Oruńskim.

  • źródło: IKM
  • foto główne: Daria Szczygieł
Poprzedni artykuł

Kto spotyka w Gdyni dzika? Intrygująca kampania!

Następny artykuł

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Jakie atrakcje przygotowano?

powiązane artykuły
Total
0
Share