Mural powstał na wiadukcie przy stacji PKM Gdańsk Niedźwiednik od strony południowej, obok przystanku autobusowego przy ul. Słowackiego. Dla wygody mieszkańców, do muralu prowadzi nowy chodnik, który został odpowiednio oświetlony. Samo miejsce nie jest przypadkowe, jest tłem historii opisywanej w „Weiserze Dawidku” powieści Pawła Huelle.
Niedaleko usytuowany jest opisywany w książce kościół i cmentarz brętowski, a dosłownie 100 m dalej w kierunku Brętowa znajduje się przepust pod nasypem kolejowym, w którym zaginął książkowy Dawidek. Dlatego miejsce to jest idealne, aby uhonorować pamiątkowym muralem zmarłego w ubiegłym roku pisarza.
Tomasz Konopacki – Rzecznik Pomorskiej Kolei Metropolitarnej.
Mural jest wzorowany na zdjęciu wykonanym w 2014 roku, które przedstawia Pawła Huelle siedzącego na torach z Mostkiem Weisera w tle. Malowidło zawiera dwa cytaty z powieści „Weiser Dawidek”. Oprócz tego na równoległej ścianie wiaduktu (od strony Brętowa) odwzorowany zostało znane, historyczne zdjęcie przedstawiające zburzony przez Niemców stary wiadukt kolejowy, który stał w tym miejscu do 1945 roku.
Projekt został przygotowany przez studentów gdańskiej ASP, Iwo Arabskiego oraz Jakuba Morozowskiego, którzy pod opieką profesorów Jacka Zdybla i Krzysztofa Polkowskiego skończą też przerwaną pracę (spowodowaną sezonem zimowym) przy równoległych muralach. Malowidła te znajdują się pod nowym Mostkiem Weisera i również są zainspirowane książką Pawła Huelle. Malowidło powstało z okazji dwóch rocznic. Dla upamiętnienia 20-lecie przystąpienia Polski do UE oraz 110-lecia uruchomienia przedwojennej Kolei Kokoszkowskiej, która jest pierwowzorem aktualnej PKM.
źródło: PKM