Gdańsk: Otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Indonezji

Otwarcie placówki dyplomatycznej w obcym państwie zawsze przyczynia się do wzmocnienia relacji kulturalnych, gospodarczych czy turystycznych. Nie inaczej będzie w przypadku Pomorza i Indonezji. Od dziś współpracę ułatwi działający w Gdańsku Honorowy Konsulat tego odległego, azjatyckiego kraju.

Konsul Kehormatan Republik Indonesia di Gdansk, bo tak nazywa się w języku indonezyjskim Konsulat Honorowy Republiki Indonezji w Gdańsku działa od 18 lipca 2022 r. Jego siedziba znajduje się w dawnym budynku dyrekcji Stoczni Gdańskiej, przy Placu Porozumienia Gdańskiego.

Konsulat w Gdańsku

Uroczystej inauguracji działalności konsulatu dokonała Anita Luhulima, Ambasador Republiki Indonezji w Polsce.

Ten konsulat ma wielkie znaczenie dla dalszego rozwoju relacji międzyludzkich i biznesowych pomiędzy Polską a Indonezją. Zwłaszcza teraz, w czasie przewodnictwa Indonezji w Grupie G20 – mówiła Ambasador.

A jak konsulat może pomóc rozwijać się współpracę Pomorza z Indonezją?

Warto podkreślić, że już od 2016 r. województwo pomorskie współpracuje z regionem Jawa Wschodnia w dziedzinie gospodarki morskiej oraz rybołówstwa – podkreślał Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.  – Ale współpraca dotyczy także przemysłu stoczniowego, szkolnictwa wyższego czy odnawialnych źródeł energii – wyliczał.

Funkcję Konsula Honorowego w Gdańsku pełnić będzie dobrze znany na Pomorzu, założyciel Doliny Charlotty – Mirosław Wawrowski.

Azjatycki tygrys

Indonezja to jeden z najszybciej rozwijających się azjatyckich rynków. To również 16 gospodarka świata. W gospodarce dominuje sektor usług. Ale ważną pozycję odgrywa wydobycie ropy naftowej czy gazu. Indonezja jest również ważnym producentem kauczuku, kakao czy oleju palmowego. Prężnie rozwija się turystyka, zwłaszcza na wyspach takich jak Bali. Coraz większą popularność zdobywają także naturalne kosmetyki z indonezyjskich wysp. Warto też dodać, że Indonezja jest krajem z najliczniejszą populacją wyznawców islamu na świecie.

Poprzedni artykuł

Lider usług SAP urządza się w Gdańsku!

Następny artykuł

Szałwia, jedwab i kompres na nadgarstku, czyli zaskakujące metody na tropikalne upały

powiązane artykuły
Total
0
Share