Gdańsk: Ruszył remont historycznego napisu!

Napis „Stocznia Gdańska”, znajdujący się nad historyczną Bramą nr 2 przy budynku dawnej portierni, zostanie odnowiony i zakonserwowany. Wielkość liter, ich kolorystyka oraz kształt pozostaną oryginalne.

Brama w swoim obecnym kształcie, wraz z osadzonym nad nią napisem, powstała w 1974 roku. Uznawana jest za główne wejście do Stoczni Gdańskiej. To tu w grudniu 1970 roku ostrzelani zostali przez wojsko strajkujący stoczniowcy. Z tego miejsca 31 sierpnia 1980 roku ogłoszono zakończenie strajku robotników. W pobliżu znajdują się historyczne biuro dyrekcji stoczni oraz sala BHP, w której podpisano porozumienia sierpniowe. Konstrukcja bramy wraz z przylegającym do niej dawnym biurem przepustek wpisane są do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Z uwagi na wielką wartość historyczną, nie tylko dla Polski, przyznano jej również Znak Dziedzictwa Europejskiego.

Pod koniec 2020 roku na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni dokonano ekspertyzy stanu technicznego napisu. Zakres opracowania objął litery napisu, okrągły herb Stoczni Gdańskiej oraz konstrukcję, na której są one zawieszone – słupy i górne okratowanie. Na podstawie ekspertyzy przygotowano program prac naprawczych, które ruszyły właśnie dziś i potrwają miesiąc.

Naprawa obejmie renowację wadliwych blach węzłowych pasa dolnego i górnego rygla, usunięcie licznych ognisk korozji, perforację skorodowanego pasa dolnego i wymianę łuszczących się powłok malarskich. Oczyszczona zostanie także powierzchnia całej instalacji. Na tym etapie przeprowadzona zostanie również dokładna inspekcja wszystkich elementów i połączeń, nastąpi naprawa wykrytych uszkodzeń. Cała powierzchnia zostanie zakonserwowana i pomalowana. Repliki tablic z postulatami stoczniowców, na czas naprawy, zostaną odpowiednio zabezpieczone, bez konieczności ich demontowania. Remont napisu zostanie przeprowadzony w oparciu o decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Koszt renowacji wyniesie 239.973,00 zł.

źródło: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Poprzedni artykuł

Ruszył remont jednego z najważniejszych zabytków Gdańska

Następny artykuł

Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet. Rusza kolejna edycja projektu Metropolitanka!

powiązane artykuły
Total
0
Share