Gdynia Explory Week czas start!

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym rozpoczęło się wielkie święto nauki i innowacji. Gdynia Explory Week to trzy dni wypełnione warsztatami, spotkaniami i dyskusjami nad rozwojem naukowych talentów. Z tej okazji do Miasta Morza zawitali młodzi badacze, którzy zaprezentują swoje wyjątkowe projekty.

Gdynia Explory Week to największe w Polsce wydarzenie promujące naukę i nowoczesne technologie. W tym roku odbywa się 12. edycja programu. Bazą uczestników są gościnne progi Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Oficjalne otwarcie zorganizowano wczoraj. Przybyłych do Gdyni gości przywitały wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Joanna Brzoskowska-Czerepiuk – koordynatorka wydarzeń Explory.

Młodzi ludzie na pewno uczą się tutaj, że warto marzyć i budować swoją ścieżkę kariery. Sądzę, że nauczą się też, że praca w zespole, a także solidne podstawy naukowe to wartości, które sprawdzają się w życiu. Młodzież ta daje wspaniały przykład rówieśnikom, pokazując, że nawet jeśli jest się bardzo młodym, można dużo osiągać.

 Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Następnie goście Gdynia Explory Weeku udali się na spotkanie z tegorocznymi uczestnikami największego na świecie konkursu naukowego Regeneron ISEF. A później wzięli udział w zajęciach integracyjnych.

Fot. Przemysław Kozłowski/ gdynia.pl

Tegoroczna edycja imprezy potrwa do piątku, 20 października. W tym czasie zaplanowano szereg warsztatów i debat. Drugi dzień Gdynia Explory Weeku będzie skierowany do nauczycieli i edukatorów. Wszystko za sprawą Konferencji Talentowej Explory. Jej uczestnicy będą dyskutować o tym, jak wspierać młode talenty i jak można pomóc w pełni rozwijać ich potencjał.

Drugiego i trzeciego dnia odbędzie się też Festiwal Nauki i Technologii dla uczniów szkół podstawowych i średnich. To wydarzenie wypełnione prezentacjami, prelekcjami i warsztatami oraz inspirującymi spotkaniami.Ostatniego dnia zaplanowano Pitching Młodych Talentów, czyli prezentacje finalistów Konkursu Naukowego Explory. To okazja do zapoznania się z najciekawszymi innowacyjnymi projektami badawczymi. Na koniec autorzy najlepszych z nich zostaną nagrodzeni.

W tym roku w finale Konkursu Naukowego Explory zostanie zaprezentowanych 35 projektów. Zdecydowana większość dotyczy zdrowia, bezpieczeństwa oraz tego, jak pomóc człowiekowi. Dzielimy pomysły na kategorie: „Człowiek”, „Technologia” i „Środowisko”. Projektem, który odbił się szerokim echem, są np. okulary na kręgosłup, czyli wynalazek, który ma służyć wspieraniu zdrowej postawy człowieka poprzez alerty w okularach. Kiedy je nosimy nie zapominamy, żeby chodzić prosto i się nie garbić. Jest też coś, co nazywa się Skin Preventer, czyli wynalazek, który bardzo szybko może zdiagnozować zmiany nowotworowe na skórze.

Ewa Babicka, specjalistka ds. komunikacji Explory.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie kolarz torowy i szosowy Czesław Lang. W piątek weźmie on udział w dyskusji „Sportowiec-Naukowiec”.

Konkurs Naukowy Explory stworzono z myślą o młodych pasjonatach nauki i nowych technologii, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza.

KLIKNIJ i sprawdź program wydarzenia!

źródło: UM Gdynia

Poprzedni artykuł

Jak tworzyć dobry krajobraz? Wyjątkowa konferencja na UG!

Następny artykuł

Znana marka bije rekordy sprzedażowe. Dobre wyniki dotyczą również 3miasta!

powiązane artykuły
Total
0
Share