Podczas gali finałowej, która odbyła się 17 grudnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, ogłoszono zwycięzców jednego z najciekawszych gdyńskich konkursów. Mógł wziąć w nim udział każdy, kto ma pomysł na biznes i chce go realizować w Gdyni bądź już działa biznesowo, ale jego firma istnieje na rynku nie dłużej niż 2 lata.
Finaliści konkursu rywalizowali w dwóch kategoriach:
- IDEA – dla pomysłów na założenie nowej firmy,
- STARTUP – dla pomysłów na rozwój istniejącej firmy, działającej nie dłużej niż 2 lata.
Mamy dziś rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu „Kurs na biznes”. To równocześnie kontynuacja tego, co już wcześniej jako Gdynia robiliśmy – mówi wiceprezydent Bartłomiej Austen. – Bardzo się cieszę, że dzisiaj mogę w tym uczestniczyć jako były przedsiębiorca, jako człowiek, który kiedyś też miał pomysł na biznes. Bardzo chcielibyśmy podziękować naszym partnerom w tym konkursie, ale przede wszystkim chcielibyśmy podziękować tym wszystkim, którzy wzięli w tym udział. Dlaczego warto? Bo oczywiście są nagrody, w tym 25 tysięcy złotych, ale to chyba nie o to chodzi. Bardziej istotne jest to, aby móc w tak znakomitym gronie skonfrontować swój pomysł, bo jak zaczniemy realizować swój biznes, to wtedy nie ma już odwrotu.
Zwycięzcą w kategorii Idea został projekt „Edukacja pierwszej pomocy w nowoczesnym mieście”. To niekonwencjonalny pomysł trójki ratowników medycznych: Rafała Głombiowskiego, Darii Jasnoch Klupś i Wojciecha Klupsia, którzy organizują gry miejskie i imprezy integracyjne dotyczące nauki pierwszej pomocy medycznej. Ich oferta cieszy się już ogromnym zainteresowaniem w mieście.
Jesteśmy zaskoczeni. Zakładaliśmy, że zwycięstwo nie będzie łatwe, bo konkurencja była silna, ale gdzieś tam mieliśmy nadzieję, że się uda – mówi Wojciech Klupś. – Bez względu na wynik konkursu, wiedzieliśmy, że uczestnictwo w nim było ważne dla rozwoju naszego biznesu. Projekt jest dość złożony, ponieważ dotyczy szkoleń stacjonarnych i online z zakresu pierwszej pomocy, jak również warsztatów z użyciem symulatorów wykorzystywanych w procesie edukacji z zakresu np. tamowania krwotoków czy gaszenia pożarów. Bardzo chcielibyśmy rozwijać tę kwestię, biorąc sobie za cel, by pierwsza pomoc stała się czymś modnym. Edukacja czegoś takiego wartościowego i życiowo ważnego. Promocja tego jest wpisana w nas.
Z kolei zwycięzcą w kategorii „Startup” został programista i równocześnie miłośnik sztuki Łukasz Bolda, który stworzył aplikację do nauki malowania. Może z niej korzystać każdy, kto chce szybko nauczyć się sztuki.
W obydwu kategoriach konkursowych wyróżniono również dwa kolejne pomysły: „Erę zapiekanek” Iwony Kawczyńskiej, która rozwija działalność gdyńskich zapiekanek rzemieślniczych o tradycyjnych i niekonwencjonalnych smakach oraz AroMaty Adama Spittala. Wymyślił on maty aromatyczne ułatwiające zasypianie i służące do relaksacji.
Przypomnijmy, że wszyscy przyszli przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w tym konkursie, mieli okazję uczestniczyć w wielu szkoleniach finansowanych przez organizatorów i partnerów, jak również pracowali nad rozwojem swoich pomysłów pod kierunkiem specjalistów.
Nad całością konkursu czuwało jury w składzie: Bartłomiej Austen – wiceprezydent Gdyni, Bartłomiej Wietek – dyrektor I Oddziału Banku Polskiego w Gdyni, Justyna Stankiewicz – dyrektor ds. kadr i rozwoju pracowników firmy Radmor S.A., Ewa Wiktorek z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, profesor Michał Tomczak z Politechniki Gdańskiej, dr Maciej Zborowski z WSAiB, Agata Sowula z Fundacji Gospodarczej w Gdyni, Milena Piotrowicz-Miksa – zastępca dyrektora PUP Gdynia, Anna Borkowska – dyrektor PPNT Gdynia, Aneta Grzębska – prezes Pomorskiego Fundusz Pożyczkowego, Krzysztof Lasota reprezentujący Business Solution&Partners, Grażyna Zalewska-Pawlisz z ZINK Studio, Małgorzata Tobiszewska z Instytutu Rozwoju Kadr oraz Monika Kucharczyk – dyrektor filli Uniwersytetu WSB Merito Gdynia.
źródło: UM Gdynia