Gryźliny. Nowy kierunek dla inwestorów

Geoportal, e-usługi i możliwość przylotu na spotkanie biznesowe – to tylko niektóre z rozwiązań wprowadzonych przez samorządy Powiatu Olsztyńskiego i Gminę Stawiguda, które mają ułatwić życie inwestorom. Tym samym mają ich tu przyciągnąć, m.in. do strefy gospodarczej w Gryźlinach.

Strefa gospodarcza w Gryźlinach ma powierzchnię ponad 130 ha. Łatwo dotrzeć tu drogą krajową nr S51, biegnącą z Olsztynka przez Olsztyn do Bezled lub z Warszawy czy Gdańska drogą ekspresową S7. W bezpośrednim sąsiedztwie strefy przebiega także linia kolejowa, a w pobliskich Szymanach funkcjonuje Międzynarodowy Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, obsługujący trasy do Krakowa, Wrocławia, Rzeszowa, Dortmundu czy Londynu. W samych Gryźlinach z kolei działa lądowisko sportowo-biznesowe z 800-metrowym pasem startowym, z możliwością rozbudowy do 1200 m.

Powiat Olsztyński i Gmina Stawiguda to miejsca z potencjałem, które nie zwalniają tempa rozwoju. To samorządy przyjazne inwestorom i otwarte na innowacyjność gospodarczą.

Priorytetowo traktujemy rozwój gospodarczy i konkurencyjność wyrażającą się w tworzeniu warunków do inwestowania na naszym obszarze. Dlatego tworzymy kompleksy terenów inwestycyjnych, które już dziś są w pełni gotowe do lokalizowania wielokierunkowych przedsięwzięć gospodarczych – przekonuje Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Jednym z nich jest strefa gospodarcza Gminy Stawiguda w Gryźlinach. Jej wyjątkowość polega na znakomitym skomunikowaniu, co oszczędza czas i koszty przedsiębiorców. Drogi i tory to już trochę za mało, dlatego stworzyliśmy możliwość biznesowych spotkań z wykorzystaniem transportu general aviation, a więc nie tylko możemy przyjechać, ale można też przylecieć i odlecieć z lądowiska będącego w tworzonej strefie gospodarczej w otoczeniu ekologicznych terenów Warmii. Takie usytuowanie znakomicie zwiększa efektywność zarządzania i wdrażania innowacyjnych technologii. Jest to ciekawa propozycja wobec rozwijających się branż m.in. żywnościowej, turystycznej, technologii finansowej, handlu i dystrybucji, logistyki i spedycji, produkcji neutralnej dla przyrody. Obecnie poszukujemy strategicznych inwestorów, którzy z zachowaniem poszanowania środowiska naturalnego zrealizują swoje projekty gospodarcze wzbogacające potencjał ekonomiczny regionu.

Zapewniamy dobry klimat dla przedsiębiorców 

Władze obu samorządów wdrożyły szereg rozwiązań, by zwiększyć komfort obsługi administracyjnej inwestorów, by skrócić do minimum czas uzyskiwania wymaganych prawem uzgodnień i pozwoleń. Dziś wiele spraw urzędowych można załatwić online. 

Powiat Olsztyński umożliwił korzystanie z platform e-usług oraz e-mapy.Ten drugi projekt to geoportal geodezyjny w formie cyfrowej mapy i danych, takich jak ewidencja gruntów i budynków, sieć uzbrojenia terenu i danych topograficznych. Inwestor bez trudu online może uzyskać aktualną informację o terenie. Przedsiębiorcy decydując się na inwestycje w naszym powiecie, mogą liczyć też na konkretną współpracę i konsultacje w dążeniach do uzyskania pomocy publicznej oferowanej przez specjalne strefy ekonomiczne – dodaje starosta.

Fachowcy kształcą się u nas

W sąsiedztwie oddalonym tylko o 18 km, w stolicy Warmii i Mazur, znajduje się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z zapleczem naukowo-laboratoryjnym. To zapewnienie dla inwestorów, że znajdą tu dobrze wykształconą i wykwalifikowaną kadrę. Powiat Olsztyński prowadzi też 4 zespoły szkół w Olsztynku, Biskupcu, Dobrym Mieście i Smolajnach.

Kształcimy w zawodach o istotnym zapotrzebowaniu na krajowym i międzynarodowym rynku pracy, m.in. technik informatyk, technik elektryk, technik mechanik, technik logistyk, kucharz, magazynier logistyk, pracownik obsługi hotelowej, technik rolnik oraz technik weterynarii. Nasze szkoły kształcą także w oddziałach wielozawodowych, gdzie specjalności są ściśle powiązane z rynkiem pracy. Nie zamykamy się na nowe kierunki kształcenia. Potencjalny inwestor może liczyć na współpracę w celu utworzenia kierunków kształcenia zamawianych pod kątem indywidualnych potrzeb branżowych – przekonuje starosta i dodaje: – Powiat Olsztyński i miasto Olsztyn liczy łącznie ok. 300 tys. mieszkańców, z czego ok. 182 tys. ludzi jest w wieku produkcyjnym, co stanowi 21% całej społeczności województwa warmińsko-mazurskiego w tej kategorii. Nasi mieszkańcy to wyspecjalizowani fachowcy o wysokim wskaźniku wykształcenia średniego i wyższego w swoich zawodach, a też trzeba to zaznaczyć, że z roku na rok powiat zwiększa liczbę zaludnienia – kończy Andrzej Abako.

Oni już tu są  

Siłą powiatu olsztyńskiego jest jego dynamiczny rozwój gospodarczy. Zainwestowali u nas już między innymi: Egger (Austria), Zalando (Niemcy), Tetra Pak (Szwajcaria), Jerónimo Martins (Portugalia), Inter Parts (Polska), Tymbark (Polska), Piekarnia Tyrolska (Polska), Ośrodek Jeździecki Ekwador (Polska), DFM, producent mebli tapicerowanych (Polska), Zakłady Mięsne Warmia (Polska), Octim Wytwórnia Octu i Musztardy (Polska), Warmiński Bank Spółdzielczy (Polska), Mazurskie Miody (Polska), Hotel Marina Club (Polska), Suszarnia Warzyw Jaworski i wiele innych. Na Was też czekamy!

KONTAKT DLA INWESTORÓW:

  • Wydział Inwestycji i Rozwoju Lokalnego
  • Starostwo Powiatowe w Olsztynie
  • Plac gen. Józefa Bema 5, 10-516 Olsztyn
    tel. 89 521 05 28, e-mail: irl@powiat-olsztynski.pl
    www.powiat-olsztynski.pl
Poprzedni artykuł

Pomorze wspiera Turcję oraz Syrię. Sprawdź jak możesz pomóc!

Następny artykuł

Wiemy, co dalej z Zatoką Sztuki! Budynek jest w katastrofalnym stanie...

powiązane artykuły
Total
0
Share