Ilu katolików chodzi do kościoła w Polsce? Ilu na Pomorzu…? Najnowszy raport zaskakuje!

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przeprowadził badania statystyczne, które opublikował w formie raportu. Z komunikatu możemy się dowiedzieć ilu katolików w Polsce chodzi do kościoła oraz ilu z nich przystępuje do sakramentów. Najnowsze dane dotyczą również osób uczęszczających na lekcje religii. Jak prezentują się statystyki…?

Liczby są zaskakujące – głównie ze względu na zjawisko pandemii, która zdominowała raport statystyczny z 2021 roku. Badanie praktyk niedzielnych zostało wówczas przeprowadzone z końcem września. Warto przypomnieć, że obostrzenia i dyrektywy towarzyszące COVID-19 znacznie wpłynęły na raport opublikowany w tamtym okresie przez ISKK. Wówczas wierni mogli zajmować maksymalnie 50% miejsc w kościele (limit nie dotyczył osób zaszczepionych) oraz mieli obowiązek zakrywania nosa i ust. W związku z tym dane za 2021 rok w opinii twórców raportów – nie mogą być w pełni miarodajne. Mimo to zaprezentowano następujące liczby:

 • 28,3% – wierni uczestniczący w niedzielnej mszy
 • 12,9% – wierni przystępujący do sakramentów
 • 82% – uczniowie uczestniczący w lekcjach religii

Badanie praktyk niedzielnych w roku 2021 odbyło się 26 września, kiedy obowiązywały dyrektywy i obostrzenia rządowe związane z pandemią COVID-19: wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) oraz funkcjonował obowiązek zakrywania ust i nosa. Stąd też dane dotyczące dominicantes (osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św.) i communicantes (osób przystępujących do komunii św.) nie są miarodajne. Mimo sytuacji, która jednoznacznie zniekształca wyniki, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zdecydował się przeprowadzić badania, aby utrzymać roczny cykl prowadzonych statystyk – czytamy w raporcie.

Z owych danych możemy wyczytać, że w pandemicznym roku 2021 odnotowano wzrost liczby udzielanych sakramentów. We wspomnianym okresie udzielono chrztu 315 tysiącom osób, co stanowi 1% więcej w porównaniu do 2020 roku. W przypadku pierwszej komunii św. wzrost jest jeszcze bardziej okazały, ponieważ wynosi 11,3%. W 2021 roku do tego sakramentu przystąpiło blisko 332 tysiące osób. Wzrost odnotowano również w przypadku bierzmowania – liczba osób, które przystąpiły do tego sakramentu wyniosła 265,7 tysiąca osób. Podobnie było w kwestii zawieranych małżeństw. W 2021 roku udzielono blisko 104 tysięcy ślubów – tu również mamy do czynienia ze wzrostem. Jak prezentują się pozostałe statystki?

Mniej księży i mniej uczniów na lekcjach religii

Jak czytamy w raporcie – w roku szkolnych 2021/2022 na lekcje religii wszystkich placówek edukacyjnych uczęszczało 82% uczniów. To stanowi spadek o 3,3% w porównaniu do poprzedniego roku. W których obszarach liczba osób, które brały udział w lekcjach religii była największa? Najwyższa frekwencja dotyczyła diecezji przemyskiej i tarnowskiej (w obu przypadkach wyniosła 97%). Trzecie miejsce zajęła diecezja rzeszowska z rezultatem 96%. Listę diecezji z najniższymi wynikami zamyka diecezja warszawska – 66% oraz wrocławska – 63%.

W 2021 roku spadła również liczba księży inkardynowanych do diecezji. Ze statystyk wynika, że wyniosła ona 23 984, czyli o 200 księży mniej względem poprzedniego roku. Najbardziej wyraźny spadek dotyczy jednak liczby alumnów diecezjalnych. W 2021 roku było ich łącznie 1,3 tysiąca – to spadek na poziomie ok. 3000 w porównaniu do roku 2020…

Statystyki w obszarze Pomorza

Diecezja Gdańska:

 • wskaźnik dominicantes (osoby uczestniczące w mszy) w diecezji gdańskiej: 26,1%
 • liczba udzielonych sakramentów chrztu w diecezji gdańskiej: 9480 (+718)
 • liczba udzielonych sakramentów I komunii św. w diecezji gdańskiej: 10939 (+2623)
 • liczba udzielonych sakramentów bierzmowania w diecezji gdańskiej: 7068 (-188)
 • liczba udzielonych sakramentów małżeństwa w diecezji gdańskiej: 2392 (+354)
 • liczba alumnów diecezjalnych w diecezji gdańskiej: 35

Diecezja Pelplińska:

 • wskaźnik dominicantes (osoby uczestniczące w mszy) w diecezji pelplińskiej: 36,1%
 • liczba udzielonych sakramentów chrztu w diecezji pelplińskiej: 8802 (-827)
 • liczba udzielonych sakramentów I komunii św. w diecezji pelplińskiej: 9679 (+788)
 • liczba udzielonych sakramentów bierzmowania w diecezji pelplińskiej: 4815 (-3617)
 • liczba udzielonych sakramentów małżeństwa w diecezji pelplińskiej: 3036 (+364)
 • liczba alumnów diecezjalnych w diecezji pelplińskiej: 31
 • źródło: ISKK
 • fot. pexels

Poprzedni artykuł

Ponad 68 milionów ton! Kolejny rekord w Porcie Gdańsk!

Następny artykuł

Sopockie instytucje kulturalne podsumowały miniony rok. Liczby robią wrażenie!

powiązane artykuły
Total
0
Share