Indeks Zdrowych Miast to ogólnopolska inicjatywa, która przedstawia podejście miast do kwestii związanych nie tylko ze zdrowiem, ale ogólnie pojętym dobrostanem mieszkańców. Publikacja jest zbiorem informacji o podejmowanych przez lokalne samorządy inwestycjach i działaniach, które tworzą coraz bardziej zrównoważoną przestrzeń miejską.
W generalnej tabeli, która podsumowuje wszystkie kategorie laureatem została Warszawa z punktacją na poziomie 69.3. Na trzecim miejscu znalazł się Sopot (66.5), a na piątym Gdynia (54.7). Miejsce dziesiąte zajął Gdańsk z wynikiem 48.5, zaś na lokacie dwunastej uplasował się Olsztyn z rezultatem na poziomie 47.7. Na dalszych miejscach znalazły się Słupsk (32.0) oraz Elbląg (31.1).
TOP 10
- Warszawa
- Bielsko-Biała
- Sopot
- Poznań
- Gdynia
- Białystok
- Rzeszów
- Świnoujście
- Tychy
- Gdańsk
W kategorii pt. Zdrowie, podobnie jak w klasyfikacji generalnej zwycięża Warszawa. Na czwartym miejscu plasuje się Miasto Morza, czyli Gdynia, a tuż za jej plecami – Sopot. Miejsce ósme zajmuje Gdańsk. Miasto Neptuna znajduje się również w topowej dziesiątce kategorii Ludność i Pokolenia – tym razem na miejscu szóstym.
Kolejna kategoria to Usługi Komunalne i Społeczne. Tutaj liderem jest Rzeszów i co ciekawe – na próżno szukać miast z północnej części kraju. Na liście wynikowej znajdujemy na najniższym stopniu podium tylko Sopot, ale to w ramach kolejnej kategorii, czyli Edukacji, gdzie zwycięża Kraków – tuż przed Warszawą. Nadmorski kurort zwycięża w następnej kategorii, jaką jest Mieszkalnictwo.
Wynik pozostaje bez zmian w obszarze kategorii Środowisko – i tutaj ciekawostka, bo na drugiej lokacje znalazł się Olsztyn. Stolica Warmii i Mazur zamyka również kolejny dział, czyli Infrastrukturę, zajmując dziesiąte miejsce. W ostatniej kategorii, jaką jest Przestrzeń – na próżno szukać miast z północy Polski.
foto główne: UM Gdańsk