Jak tworzyć dobry krajobraz? Wyjątkowa konferencja na UG!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu w czwartek i piątek, 19-20 października 2023 roku na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się ogólnopolska konferencja „Krajobraz w nauce, praktyce i edukacji”. W debatach i rozmowach na temat kształtowania ładu przestrzennego wezmą udział przedstawiciele nauki, administracji oraz biur planowania.

Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego już od kilku lat prowadzi kampanię edukacyjną mającą na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie otaczającej nas przestrzeni. Jednym z jej elementów są coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, w ramach których odbywają się m.in. spotkania i dyskusje z ekspertami z zakresu planowania przestrzennego, architektury, urbanistyki czy ochrony środowiska.

W trakcie tych spotkań poruszane są nie tylko aktualne problemy związane z kształtowaniem szeroko pojętego ładu przestrzennego, ale są one przede wszystkim okazją do poszukiwania dobrych praktyk i rozwiązań w tym zakresie. W tym roku, wspólnie z Instytutem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego zapraszamy na konferencję poświęconą tematyce krajobrazowej w ujęciu naukowym, praktycznym i edukacyjnych.

Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

W konferencji udział wezmą goście łącznie z ponad 40 instytucji z całej Polski, w tym przedstawiciele nauki, administracji oraz biur planowania. Ich szczególna uwaga zostanie zwrócona na zagadnienia edukacji krajobrazowej, jako podstawy kształtowania odpowiednich postaw społecznych, ale też budowania systemu wiedzy i umiejętności kształtowania krajobrazów.

Dwa dni rozmów o krajobrazie

Pierwszy dzień konferencji pod hasłem „Przestrzeń transformacji – transformacja przestrzeni” będzie obejmował dwie sesje panelowe poświęcone zarządzaniu przestrzenią i krajobrazem. W pierwszej z nich udział wezmą przedstawiciele samorządów Sopotu, Władysławowa i Zakopanego, czyli miast o podobnych wyzwaniach i problemach rozwojowych związanych z atrakcyjnością turystyczną i silną presją inwestycyjną, która zwykle bywa trudna do połączenia z dążeniami do zachowania ładu przestrzennego, estetyki i walorów krajobrazowych. Druga sesja zostanie natomiast poświęcona konkretnym narzędziom kształtowania i zarządzania krajobrazem: od kwestii formalnych, po dobre praktyki i oddolne inicjatywy. Zaproszeni goście opowiedzą o swoich doświadczeniach, a także wyzwaniach stojących przed wszystkimi w kontekście angażowania lokalnych społeczności czy budowania wrażliwości przestrzennej. W ramach każdej z sesji przewidziana jest debata z udziałem panelistów oraz uczestników konferencji.

Drugi dzień konferencji pod hasłem „Nauka, praktyka i edukacja – potrzeby i doświadczenia” zostanie natomiast poświęcony nauczaniu o krajobrazie na różnych kierunkach studiów i w różnym ujęciu. W panelu otwierającym ten dzień wezmą udział przedstawicielki reprezentujące różne dziedziny i odpowiadające im kierunki kształcenia: architekturę, architekturę krajobrazu, sztuki piękne, geografię i gospodarkę przestrzenną. Pozwoli to na szerokie i różnorodne ujęcie tematyki edukacji krajobrazowej i miejsca krajobrazu w edukacji zawodowej. Następnie odbędą się sesje referatowe w trzech panelach: Krajobraz w nauce, Krajobraz w praktyce i Krajobraz w edukacji.

KLIKNIJ i pobierz program konferencji!

  • źródło: UM Województwa Pomorskiego
  • foto główne: Akcja Krajobraz
Poprzedni artykuł

Wybory 2023. Jak głosowali przedsiębiorcy?

Następny artykuł

Gdynia Explory Week czas start!

powiązane artykuły
Total
0
Share