Kaszubi na archiwalnych zdjęciach z XX-lecia międzywojennego

Po zakończeniu I wojny światowej większa część obszaru zamieszkanego przez Kaszubów została włączona do Polski. Jak wyglądali Kaszubi w XX-leciu międzywojennym? Czym się zajmowali? Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Kaszubszczyzna to obszar charakteryzujący się najbardziej zróżnicowaną rzeźbą terenu w Polsce. Piękno i zróżnicowanie tych terenów to efekt obecności piaszczystych plaż, zielonych lasów, malowniczych pagórków oraz czystych jezior. Sami Kaszubi również wyróżniają się na tle reszty kraju ze względu na swą odrębność językową oraz kulturę. Historia tytułowej krainy i losy miejscowej ludności są utkane z wielu legend oraz baśni. Minione stulecie zostało jednak dostatecznie udokumentowane przez historyków. Dzięki wielu publikacjom i archiwalnym fotografiom wiemy jak wyglądali Kaszubi, czym się zajmowali oraz jak spędzali swój wolny czas.

Głównym zajęciem ludności kaszubskiej na przestrzeni epok było rybołówstwo oraz rolnictwo. Kaszubi znakomicie odnajdowali się w pracach artystycznych – po dziś słyną z wyjątkowego haftu kaszubskiego oraz unikalnej ceramiki. Z przekazów historycznych wiemy również, że uwielbiali oni spędzać swój wolny czas na tańcu i śpiewach. Popularnym tańcem był tzw. szewc, który wiązał się z konkretnymi przyśpiewkami. Mniej spopularyzowanym, a bardzo ciekawym zajęciem było na tych terenach rzeźbiarstwo. Kaszubi specjalizowali się z rzeźbach z drewna. Oto kilka zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które zostały wykonane w latach 20. oraz 30. Archiwalne fotografie są sytuacyjne i ukazują codzienne życie Kaszubów.

Głównym zajęciem Kaszubów było rybołówstwo. Co ciekawe, kaszubscy rybacy mieli swój taniec nazywany „rëbocczi tuńc”. Wykonywali go jedynie mężczyźni – podczas tańca trzymali w ręku kufel piwa demonstrując w swoje zadowolenie z połowów. 
Praca rybaków nie należała do lekkich. Pomiędzy kolejnymi połowami należało odpowiednio przygotować niezbędny sprzęt. Na powyższym zdjęciu widoczny jest proces zaplatania rybackiej sieci. Fotografię wykonano prawie 100 lat temu!
Kaszubki również słynęły ze swej pracowitości. Poza kultowym haftem ich główne zadania skupiały się na pracach domowych oraz pracach w tak zwanym obejściu. Powyższe zdjęcie przedstawia kobietę podczas pracy w kaszubskiej izbie.
Nie samą pracą człowiek żyje. Co robili w wolnym czasie bohaterowie publikacji? Sporą popularnością cieszyły się gazety, które były redagowane w języku kaszubskim. Na zdjęciu widzimy Kaszuba z gazetą stojącego w drzwiach swojego domu na Helu.
Jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu były na Kaszubach tańce i śpiewy. Lokalne pieśni przede wszystkim sławią piękno owej krainy, pracę człowieka na ziemi i wodzie.  Istnieje również odrębna kategoria pieśni śpiewanych dzieciom.
Pretekstem względem śpiewów były również uroczyste wydarzenia. Uczestnictwo w takich wydarzeniach wymagało odpowiedniego stroju. Na zdjęciu znajdują się odświętnie ubrani Kaszubi. Fotografia została wykonana we Wdzydzach.

Poprzedni artykuł

Gdańsk: Zakończono inwestycję o wartości blisko 600 milionów złotych!

Następny artykuł

Saudyjczycy wykupią Lechię?! W tle potężne pieniądze!

powiązane artykuły
Total
0
Share