Kaszuby na dwóch kółkach

Słoneczny okres roku sprzyja rowerowym eskapadom, a podróże jednośladem pozwalają dostrzec ukryte piękno krajobrazów. Zwłaszcza w przypadku Kaszub oraz ich wyjątkowych pejzaży. Z których szlaków rowerowych warto skorzystać, aby uchwycić piękno tej okolicy?

Pierścień Zatoki Puckiej

Jedną z najpopularniejszych tras rowerowych północy rozpoczynamy w Gdyni – w dzielnicy Pogórze. Następnie kierujemy się na północny-wschód mijając malownicze tereny gminy Kosakowo. Kolejna część 76-kilometrowej trasy to istna uczta dla miłośników przewyższeń. Moc atrakcji i unikalnych widoków zapewniają Góry Grunwaldowe, czyli krajobraz utkany ze wzniesień oraz klifów z pejzażem Zatoki Puckiej włącznie. Przy odpowiedniej pogodzie będzie można dostrzec cel naszej wycieczki, czyli Półwysep Helski. Aby tam dotrzeć musimy jeszcze pokonać Rezerwat Przyrody Beka w którym woda słodka wychodzi na spotkanie ze słonościami, Osadę Łowców Fok w Rzucewie, a także malownicze nadmorskie miejscowości – Chałupy i Jastarnię. Wycieczka z Miasta Morza do Helu powinna nam zająć maksymalnie 8 godzin.

Dookoła Jezior Wdzydzkich

Pętla wokół Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego ma długość 50km. Choć trasa nie należy do najłatwiejszych, to warto ją pokonać ze względu na walory przyrodniczego kaszubszczyzny, które zachwycają letnią porą. Początek trasy znajduje się w Wąglikowicach – przy kościele parafialnym NMP. To właśnie w tej okolicy warto poszukać zielonych oznaczeń, które wskażą nam kierunek podróży po całej gamie kaszubskich wiosek w których czas wciąż stoi w miejscu. Na tym etapie może nam poświecić w oczy blask tafli jeziora Gołuń, który zniknie nam z horyzontu we Wdzydzach Tucholskich. Zastąpi go krajobraz zielonych wysp, czyli tzw. Kaszubskiego Morza. Sercem szlaku pozostaje jednak jezioro Wdzydze wraz z urzekającą otuliną miejscowych borów. Ostatnim etapem kaszubskiej pętli jest odcinek łączący miejscowość Wygoda z Przerębską Hutą. To jeden z najciekawszych pod względem przyrodniczym odcinków rowerowych w Polsce.

Kaszubska Marszruta

Co prawda Kaszubska Marszruta posiada wiele węzłów i każdy z nich charakteryzuje się innymi atutami, ale my postanowiliśmy skupić się na szlaku czarnym, który pozwala odkryć bardziej alternatywne zakątki tytułowej krainy. Podróż o długości 32km rozpoczyna się w Chocińskim Młynie i tam także się kończy. W trakcie eskapady mijamy malownicze Konarzyny, Kiełpin – w zestawie z jeziorem Kiełpińskim oraz Zieloną Chocinę. Przyjazna trasa o płaskiej nawierzchni umożliwia nam podziwianie naturalnych krajobrazów dróg, lasów oraz pól. Na szczególną uwagę zasługuje tu Zaborski Park Krajobrazowy, który ukazuje nam pełną perspektywę walorów przyrodniczych tych okolic.

Poprzedni artykuł

Zakończono jedną z najważniejszych inwestycji gdańskiego lotniska

Następny artykuł

Złamane kończyny, wybite zęby. Hulajnogi realnym zagrożeniem dla pieszych

powiązane artykuły
Total
0
Share