Kolosy 2022. Za nami gdyńskie święto podróżników!

Za nami 24. edycja wielkiego święta podróżników. Gdyńskie Kolosy trwały przez cały weekend – w tym czasie przez Arenę Gdynia przewinęło się około 15.000 osób. Odwiedzający mogli liczyć na bogaty przegląd tego, co najciekawsze i najważniejsze w polskich podróżach w 2021 roku, a podczas dwóch finałów poznać tegorocznych laureatów nagród.

Weekend naszpikowany wszystkim co wartościowe w polskich podróżach, a zarazem swoisty przegląd i podsumowanie minionego roku – w ten sposób można jednym zdaniem określić jedno z największych europejskich wydarzeń związanych z podróżami. W przedsięwzięciu pełnym od inspirujących prelekcji, ciekawych warsztatów, wystaw oraz spotkań autorskich, tradycyjną wisienką na torcie staje się uroczystość wręczenia nagród. Tak było i tym razem. Do kogo powędrowały symboliczne statuetki?

Super Kolosa otrzymała Joanna Pajkowska – za całokształt dokonań: wieloletnią karierę żeglarską, w tym trzykrotne samotne opłynięcie świata pod żaglami, konsekwentne spełnianie żeglarskich marzeń, promowanie żeglarstwa kobiecego. W kategorii podróżniczej laureatem okazał się Mateusz Wrazidło, który otrzymał statuetkę kolosa za wrażliwość i empatię wobec lokalnej społeczności oraz wytrwałość i rzetelność podczas dokumentacji Tepui w Gujanie uwieńczonej publikacją badań naukowych. Za największy wyczyn uznano przedsięwzięcie Piotra Wilka, który dokonał samotnego przelotu śmigłowcem nad Atlantykiem – na podniebnej trasie Chicago-Kraków. Z pełną listą laureatów gdyńskiej uroczystości możesz zapoznać się tutaj.

fot. Karol Stanczak

Ale wielkie święto podróżników to nie tylko nagrody i wyróżnienia. To także okazja do wzięcia udziału w inspirujących prelekcjach. Arena Gdynia stała się miejscem w którym głos zabrali goście specjalni – między innymi wspomniana kpt. Joanna Pajkowska oraz Fianna Paula – multirekordzista Guinnesa w wioślarstwie morskim i oceanicznym. W gronie prelegentów pojawili się zarówno legendarni polscy podróżnicy, jak i ci nieco mniej znani, ale mogący pochwalić się naprawdę imponującymi przedsięwzięciami. Podczas imprezy prelekcje wygłosili m.in. Łukasz Supergan (wspinacz, specjalista od długodystansowych wypraw), Artur Kujawiński (ultramaratończyk), Agnieszka Dziadek (laureatka Kolosa 2019 w kategorii Wyczyn roku), Janusz Onyszkiewicz (legenda polskiego himalaizmu), Marcin Tomaszewski i Damian Bielecki (taternicy i alpiniści) oraz Maciej Besta (laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady i Kolosa 2020 w kategorii Wyczyn roku).

fot. Karol Stanczak

Na publiczność czekały warsztaty prowadzone przez znanych ekspertów m.in. Leszka Cichego, Dominika Szmajdę, Monikę Witkowską czy Jakuba Rybickiego. Pojawiły się również najnowsze książki o podróżach, o których m.in. opowiadali ich autorzy. Podczas wydarzenia można było zobaczyć dwie wystawy: cykl fotografii Wojciecha Prażucha zatytułowany „Piękne” oraz prace zakwalifikowane do finału konkursu FotoGlob

Kolosy w liczbach:

  • 15.000 odwiedzających
  • 40 prelekcji
  • 7 spotkań autorskich
  • 22 stoiska wystawiennicze
  • 3 warsztaty
  • 2 wystawy fotograficzne
  • 2 uroczystości wręczenia nagród
Poprzedni artykuł

Kobiety gotowe na zmiany. Rusza program pilotażowy!

Następny artykuł

Olga Tokarczuk odwiedziła Gdańsk. Jaki jest cel wizyty pisarki?

powiązane artykuły
Total
0
Share