Kopernik ponad czasem. Inspirująca oferta wakacyjna

Przez teleskopy i lornetki podglądajcie spadające Perseidy, wykonajcie doświadczenia naukowe, weźcie udział w warsztatach rodzinnych, spotkaniach ze specjalistami, filmach, wystawach, pokazach laserowych, koncertach… Trójmiejskie centra nauki, gdyńskie Centrum Nauki Experyment i gdańskie Hevelianum, w wakacje zapraszają na program z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika.

„Mikołaj Kopernik Ponad Czasem” – pod takim hasłem gdyńskie Centrum Nauki Experyment oraz gdańskie Hevelianum przez całe wakacje będą promowały dokonania i sylwetkę najsłynniejszego polskiego astronoma. Przy okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika centra nauki z Trójmiasta promują również powstanie Szlaku Kopernikowskiego, którego obie instytucje są aktywnymi partnerami.

Szlak Kopernikowski to turystyczna atrakcja, której trasa, licząca ok. 590 kilometrów, przebiega przez trzy województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Wędrując tym szlakiem, można zwiedzać zabytkowe obiekty pamiętające czasy Mikołaja Kopernika, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić obserwacje astronomiczne. Wszystkie te miejsca mają turystom do zaoferowania wiele atrakcji, zarówno z obszaru kultury, jak i aktywnego wypoczynku.

Lipiec

W obu instytucjach wydarzenia związane z Rokiem Kopernikańskim realizowane są od stycznia, a w wakacje oferta stała się jeszcze bogatsza. Centrum Nauki Experyment przygotowało warsztaty rodzinne dla dwóch grup wiekowych (od 3 lat i od 6 lat). Goście wybiorą się w załogową, międzyplanetarną Misję Kopernik. Kosmiczne szkolenia prowadzone są codziennie, w kilku odsłonach, od 24 czerwca do 3 września. Uczestnicy zajęć laboratoryjnych stworzą „kosmiczne paliwo” oraz sprawdzą, między innymi, ile wspólnego z kosmosem ma chemia i jakie minerały można znaleźć na innych ciałach niebieskich.

W Centrum Nauki Experyment szeroko mówimy i edukujemy na temat osiągnięć nauki. W tym szczególnym roku oczywiście w większym stopniu skupiamy się na Mikołaju Koperniku i przybliżaniu jego pasji oraz osiągnięć. Nasze plany, zarówno te już zrealizowane, jak i te, które na realizację jeszcze czekają, są bardzo szerokie i skierowane do różnych grup odbiorców. Jestem pewna, że świętowanie Roku Kopernikańskiego w Experymencie będzie znakomitą okazją, by jeszcze bliżej poznać wybitnego, polskiego naukowca – przekonuje Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

W czasie wakacji w gdańskim Hevelianum w przestrzeni mobilnego planetarium zlokalizowanego na Górze Gradowej, można zobaczyć filmy poświęcone astronomii i heliocentrycznej teorii Kopernika. W filmie dla młodych widzów „Magiczny globus” (5–12 lat), mała Mia odkrywa tajemniczą machinę astronomiczną, dzięki której można zmieniać pory roku na Ziemi. Starszym widzom (od 10 lat) gdańskie centrum poleca film „Explore”, który nie tylko opowiada o podróżach na Marsa, prezentując szerokie spektrum zagadnień naukowych, ale i ukazuje, w jaki sposób osiągnięcia pojedynczych osób potrafią zmienić świat.

Sierpień

Obie instytucje planują w sierpniu wieczorne, bezpłatne wydarzenia.

Na Górze Gradowej astronomia jest jedną z głównych nauk, do praktykowania której zapraszamy od wielu lat. Nie bez powodu naszym patronem jest słynny polski astronom pochodzący z Gdańska, Jan Heweliusz. Świętowanie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika to dla nas obowiązkowy punkt programu w kalendarzu – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

Z myślą o miłośnikach astronomii, Hevelianum zaplanowało na 11 sierpnia kolejną edycję wydarzenia – Nocne Podglądanie Wszechświata, organizowanego we współpracy z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii (PTMA) i Polską Agencją Kosmiczną (POLSA). Nocne obserwacje nieba rozpoczną o godz. 20:00. Na każdego, kto będzie chciał zobaczyć spadające Perseidy, czekać będą teleskopy i lornetki, ale warto też wziąć swój sprzęt. W programie również: pokaz laserowy, spotkania ze specjalistami i koncert muzyki elektronicznej inspirowanej kosmosem, który wykona Przemysław Rudź.

Zaprezentujemy również piękne zdjęcia nadesłane z całego świata do konkursu AstroCamera – dopowiada Paweł Golak. – Ten konkurs, to jeden z najbardziej renomowanych międzynarodowych konkursów astrofotograficznych i nasza prawdziwa chluba.

Mniej światła, więcej gwiazd – to wydarzenie organizowane latem przez Experyment. Goście będą mieli okazję przyjrzeć się gwiazdom przy użyciu teleskopów i lornetek, sprawdzając, co dzieje się nad naszymi głowami w ciepłe, sierpniowe noce. Wykonają także angażujące doświadczenia naukowe, a nawet bezpośrednio spojrzą w słońce, dzięki użyciu teleskopu słonecznego. Wydarzenie odbędzie się na Molo Południowym w Gdyni w dniach 11-12 sierpnia, od godziny 17:00 do 00:00. Przygotowany będzie również specjalny pokaz, który zostanie zaprezentowany w kilku odsłonach w siedzibie partnera wydarzenia – Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego w Gdyni.

źródło: UM Gdynia

Poprzedni artykuł

Modernizm pod ostrzałem

Następny artykuł

Ptaki drapieżne w Porcie Gdańsk i ich odpowiedzialne zadanie

powiązane artykuły
Total
0
Share