Gala wręczenia nagród artystycznych Prezydenta Gdyni to doskonała okazja do podsumowania ostatnich miesięcy w działalności lokalnych twórców, artystów, stowarzyszeń, instytucji oraz organizacji. Wybór jak zwykle był trudny, bo każdego roku w Mieście Morza odbywa się mnóstwo wydarzeń i inicjatyw związanych z kulturą. Nie inaczej było w minionym roku, który niewątpliwie był wymagający dla lokalnych artystów. To ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia. Ale nie ma tego złego – trudna sytuacja zmusiła twórców do kreatywnego działania i część owych działań została nagrodzona w Muzeum Miasta Gdyni. O tym do kogo powędrują charakterystyczne statuetki zadecydowała kapituła nagrody. W jej składzie zasiedli: Marek Stępa i Leszek Kopeć w roli przedstawicieli prezydenta Gdyni, Maja Wagner reprezentująca Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdyni oraz przedstawiciele środowiska artystycznego, Ewa Ignaczak i Kamil Wicik. Galiony Gdyńskie tradycyjnie wręczył prezydent Wojciech Szczurek.
To, co bardzo cieszy, to że pomimo zewnętrznych uwarunkowań, które mają na pewno wielki wpływ na pracę twórców mieliśmy okazję się przekonać, że w gdyńskiej kulturze dzieją się naprawdę rzeczy niezwykłe, że poza tymi projektami, do których wszyscy się przyzwyczailiśmy, do ich rangi i znaczenia, wielkich festiwali, instytucji gdyńskiej kultury, bardzo bogate jest też życie różnych projektów, nowych twórców, którzy szukają nowych obszarów aktywności artystycznej. To pokłosie wielu lat pracy i budowania środowiska artystycznego w naszym mieście, ale też wielka nadzieja na przyszłość lokalnej kultury – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Laureaci i wyróżnieni
Debiut Artystyczny
Wyróżnienia zdobyły Zuzanna Seweryna Dolega i Barbara Liberek, a kapituła nagrody postanowiła jednocześnie przyznać Galion Gdyński Adrianowi Apanelowi – za scenariusz i reżyserię filmu fabularnego „Stancja”, który miał premierę w 2021 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym i był prezentowany na licznych innych festiwalach.
Kreacja Artystyczna
Kapituła rozpatrywała trzy kandydatury, z których jednogłośnie wyłoniono gdyński zespół Kiev Office. Muzycy zdobyli uznanie za krzewienie kultury regionalnej w muzyce, w szczególności wydany w 2021 roku album poświęcony kulturze Słowinców „Gjinjenjé”. Wyróżnieniami uhonorowano ponadto pozostałych nominowanych: Jacka Bałę oraz trio Małgorzaty Bujak, Tomasza Sosnowskiego i dr hab. Jacka Friedricha.
Animacja Kultury
W tej kategorii wybierano spośród wyjątkowych postaci, które zarażają twórczością innych. To Magdalena Bochan-Jachimek, Tomasz Valldal-Czarnecki i duet z Gdyńskiego Centrum Filmowego – Kinga Plicht oraz Agata Kozierańska-Burda. Ostatecznie, decyzją czterech spośród pięciu członków kapituły to właśnie reprezentantki gdyńskiej instytucji sięgnęły po statuetkę, która została przyznana przede wszystkin za animowanie licznych projektów edukacyjnych i kulturalnych, m.in. „Lato na Patio” i „Bajka w Centrum”, a także wkład w działania związane z przyznaniem Gdyni w 2021 roku tytułu Miasta Filmu UNESCO.
Mecenat Kultury
Nominacjami w tej kategorii wyróżniono organizacje, które w największym stopniu wspierały działalność gdyńskich twórców. Zwycięzców wybierano spośród VBW Engineering, Hotelu Mercure Gdynia i Portu Gdynia, a ostatecznie Galion Gdyński w tej kategorii jednogłośnie przypadł ostatnim z wymienionych. To docenienie wkładu Portu w mecenat w zakresie promowania dziejów miasta, w tym w szczególności za zaangażowanie w 2021 roku w przygotowanie wystawy „Morze / Miasto / Port” wspólnie z Muzeum Miasta Gdyni.
Całokształt Twórczości
Ostatnia z kategorii, w których wręczano tegoroczne Galiony Gdyńskie to swoiste podsumowanie, czyli nagroda za „Całokształt twórczości”. Kapituła nie miała wątpliwości i jednogłośnie uznała, że ten wyjątkowy laur należy się Aleksandrze Bibrowicz-Sikorskiej, wybitnej propagatorce miniatury tkackiej oraz nowatorskiej twórczości związanej z tkaninami, która „przełamuje granice stylistyczne i inspiruje innych artystów”. Sama nagrodzona nie była obecna podczas gdyńskiej gali, nagrodę w jej imieniu odebrał syn – Maciej Sikorski.
Galion Gdyński to przyznawana nieprzerwanie od 1995 roku nagroda artystyczna prezydenta Gdyni, która stanowi wyróżnienie zarówno dla wybitnych artystów, jak i animatorów kultury związanych z gdyńskim środowiskiem. Trafia również do mecenasów kultury, a zatem przedsiębiorców, którzy wspierają organizację wydarzeń w Gdyni.
Zapis transmisji z wręczenia prestiżowych nagród możecie obejrzeć tutaj.