Które miasto jest najbardziej przyjazne kierowcom? Poznaliśmy ranking!

Dynamika, liczba kolizji, infrastruktura miejska, płynność, kwestie parkingowe – to główne kryteria w rankingu miast przyjaznym kierowcom. Tegoroczne zestawienie serwisu Oponeo wyłoniło kolejnego laureata. W kategorii miast powyżej 300 000 mieszkańców zwycięski okazał się Gdańsk.

Miasto Neptuna wygrało we wspomnianej kategorii o dużą przewagą. Dzięki uzyskaniu 47 punktów wyprzedził Łódź oraz znajdującą się na najniższym stopniu podium Warszawę. Jakie rezultaty uzyskał Gdańsk w poszczególnych kategoriach? W kategorii związanej z prędkością poruszania się Gdańsk zajął 3. lokatę wraz z Bydgoszczą. Na podstawie danych możemy wyczytać, iż średnia prędkość kierowców w centrum Gdańska wynosi 32km/h, zaś poza centrum – 39km/h.

W stolicy północy mamy również jedną z najmniejszych liczb kolizji w skali kraju. W Gdańsku dochodzi średnio do 9,4 kolizji na 1000 mieszkańców oraz 4407 kolizji rocznie. Kolejne kryterium było związane z opłatami za postój w strefie płatnego parkowania. I tutaj Gdańsk za bardzo nie ma się czym chwalić – średnia opłata wynosi 5,10. Drożej jest tylko we Wrocławiu i w Poznaniu. Natomiast co do infrastruktury parkingów N-GO, Miasto Neptuna ląduje tuż za podium z następującymi rezultatami:

  • 8 parkingów
  • 1010 miejsc parkingowych
  • 2,1 miejsc parkingowych na 1000 mieszkańców

Czy Gdańsk jest ekologiczny?

Świadomość ekologiczna społeczeństwa z roku na rok jest coraz większa. Wzrasta liczba użytkowników samochodów elektrycznych i hybrydowych, a co za tym idzie zapotrzebowanie na stacje ładowania tego rodzaju pojazdów. Dzięki danym zgromadzonym przez Oponeo wiemy, jak wygląda infrastruktura ładowania takich aut w poszczególnych miastach. W przypadku Gdańska mamy do dyspozycji jedną stację do ładowania aut na średniej powierzchni 3,2kkw – to łącznie daje 83 stacje ładowania na terenie miasta. Korzystniejszym rezultatem może się pochwalić jedynie Warszawa z 203 stacjami do ładowania.

Kolejny raport dotyczył możliwości wynajmu aut na minuty. W tym zestawieniu Gdańsk został liderem z 738 pojazdami. Taka w ilość w odniesieniu do liczby mieszkańców daje wynik na poziomie 1,6 auta na 1000 osób. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęła Warszawa, a podium zamknął Kraków. Kontynuując wątek ekologii, warto dodać, że pośród firm oferujących usługi wypożyczania aut na minuty – 54% całej floty ekologicznej w największych miastach kraju stanowi marka Panek. Drugie miejsce zajmuje HappyGo – 18%, zaś trzecie – Traficar – 8%. Owe dane pochodzą ze Stowarzyszenia Mobilne Miasto.

Ekonomia, a motoryzacja

Aspekt ekonomiczny jest dziś nierozerwalnie połączy z ekologią. Stąd pytanie – gdzie zatankujemy najtanień? Dane opublikowane w raporcie mówią nam, że w Łodzi, gdzie średnie ceny kształtują się w sposób następujący: PB-5,49, ON-5,42, LPG- 2,68. Gdańsk zajął w tej kategorii drugie miejsce z takimi oto wynikami: PB-5,51, ON-5,43 i LPG- 2,70. Najniższy stopień podium przypadł Bydgoszczy, zaś najdrożej jest w Warszawie, Szczecinie oraz Lublinie.

Autorzy raportu na jego zakończenie udostępnili także rezultaty związane z wysokością ubezpieczenia OC – tu Gdańsk wylądował na przedostatnim – 8. miejscu ze średnią kwotą na poziomie 628zł. Drożej jest wyłącznie we Wrocławiu – 632zł, zaś najtaniej w Lublinie – tam za podstawowe ubezpieczenie musimy zapłacić średnio 516zł. Ostatnim aspektem był koszt wymiany opon – średnia cena wymiany jednej opony wynosi w stolicy Pomorza 29zł, a to lokuje Gdańsk na drugim miejscu. Tuż za wcześniej przywoływanym Lublinem.

Szybki rzut oka w stronę Gdyni

Spójrzmy jeszcze na drugą część raportu w której pojawia się sąsiednie Miasto Morza. W ogólnym rankingu Gdynia zgromadziła na swoim koncie 36 punktów – ten rezultat dał jej 7. lokatę w klasyfikacji generalnej. W poszczególnych kryteriach na uwagę zasługuje z pewnością wspomniana ekologia – w kategorii związanej z ilością stacji ładowania aut elektrycznych Gdynia zajęła wysokie – 3. miejsce. Miasto Morza okazało się laureatem przedostatniego zestawienia – uśrednionej ilości aut wynajmowanych na minuty. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku Gdańska – na 1000 mieszkańców przypada 1,6 tego rodzaju pojazdu.

Ranking ogólny dla miast powyżej 300.000 mieszkańców:

  1. Gdańsk: 47
  2. Łódź: 42
  3. Warszawa: 38
  4. Poznań/Szczecin: 37
  5. Kraków/Bydgoszcz/Lublin: 36
  6. Wrocław: 28

Ranking ogólny dla miast poniżej 300.000 mieszkańców:

  1. Częstochowa: 51
  2. Sosnowiec: 50
  3. Rzeszów: 48
  4. Gliwice: 43
  5. Kielce: 42
  6. Katowice/Radom: 38
  7. Gdynia: 37
  8. Białystok/Toruń: 36

Szczegółowe dane są dostępne na stronie internetowej: KLIKNIJ

Poprzedni artykuł

Stocznia widziana oczami kobiet

Następny artykuł

W Sopocie pojawi się kolejny woonerf. Jakich zmian możemy się spodziewać?

powiązane artykuły
Total
0
Share