Liczna delegacja z Gdańska na Velo-City 2023

Dziś kończy się światowy kongres rowerowy Velo-City 2023. W tym roku spotkanie szeroko rozumianej branży związanej z komunikacją rowerową odbywa się Lipsku. W 2025 roku gospodarzem tego wydarzenia będzie Gdańsk. Delegacja z Miasta Neptuna z Piotrem Kryszewskim, zastępcą prezydenta ds. usług komunalnych na czele, wzięła udział w tegorocznej odsłonie imprezy.

Lipsk jest gospodarzem odbywającego się w dniach 9-12 maja kongresu Velo-City 2023. Prawo do organizacji przyszłorocznej edycji imprezy uzyskała Gandawa. Z kolei w 2025 roku uczestnicy kongresu spotkają się w Gdańsku. Dlatego przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Międzynarodowych Targów Gdańskich oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej pojechali do Lipska, aby wziąć udział w wydarzeniu.

W poszukiwaniu cennych doświadczeń

Głównym celem wizyty gdańskich urzędników było zebranie doświadczeń, które będą użyteczne przy organizacji tej imprezy w naszym mieście. W trakcie wizyty odbyło się wiele spotkań, dzięki którym naszej delegacji udało się pozyskać nowych partnerów oraz zaprosić gości na Velo-City, które odbędzie się w Gdańsku za dwa lata. Przedstawiciele naszego miasta wzięli też udział w przejeździe rowerowym, który jest stałym elementem wszystkich edycji kongresu. Nie bez znaczenia był udział w towarzyszących imprezie targach oraz liczne aktywności, dzięki którym możliwe było zapoznanie się z różnego rodzaju rozwiązaniami technicznym i infrastrukturalnymi, dotyczącymi transportu rowerowego.  

W składzie gdańskiej delegacji znalazły się osoby odpowiedzialne za organizację gdańskiej edycji Velo-City. W sześcioosobowej ekipie znaleźli się: Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych, Łukasz Kłos, dyrektor Velo-city 2025 w Gdańsku, Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. Gdańsk reprezentowała również Magdalena Szymańska, koordynatorka ds. elektromobilności w Gdańsku. Miała ona przyjemność wystąpić na jednej z sesji plenarnych. Jej prezentacja poświęcona była tematowi certyfikatów, które otrzymują pracodawcy przyjaźni rowerzystom. W tej sesji udział wzięli przedstawiciele miast, w których przyznawane są certyfikaty CFE, czyli m.in. Gdańsk, Essen oraz Varaždin. Uczestnicy dyskutowali o tym, jak tego rodzaju działania mogą przyczynić się do kształtowania polityki i zaangażowania obywatelskiego.

fot. Jan Rusek

Najważniejszym punktem wizyty gdańskiej reprezentacji w Lipsku był udział Piotra Kryszewskiego w debacie dotyczącej nowej definicji przestrzeni publicznej. Gdańsk jest przykładem miasta, które kładzie duży nacisk na zrównoważony rozwój i przystosowanie do zmian klimatycznych.

Zarówno w naszych działaniach, jak i w założeniach, konsultowanych właśnie programów rozwojowych, dążymy do przywrócenia dostępności terenów publicznych dla wszystkich mieszkańców, w tym dla pieszych i rowerzystów. Uważamy, że rozwój infrastruktury drogowej powinien zakładać priorytet właśnie dla tych uczestników ruchu – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. Oprócz wiceprezydenta Gdańska w debacie wzięli udział m.in.: Elke Van den Brandt, Minister Mobilności, Regionu Stołecznego Brukseli, Line Barfod, burmistrz ds. technicznych i środowiskowych w Kopenhagadze, Rodney Ellis, Komisarz Hrabstwa Harris, Teksas, USA, Adam Tranter, komisarz ds. ruchu rowerowego i pieszego, West Midlands Combined Authority, Wielka Brytania, Emmanuel John, prezydent Afrykańskiego Związku Rowerowego, Nigeria.

Deklaracja miast

W czwartek prezydent Piotr Kryszewski uczestniczył w lunchu burmistrzów. Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnej deklaracji w sprawie uczynienia roweru pełnoprawnym środkiem transportu dla wszystkich. Zgodnie z treścią podpisanego dokumentu, osiągnięcie tego celu będzie możliwe, tylko wtedy, gdy spełnione będą określone warunki.

Jednym z nich jest konieczność zwiększenia środków publicznych przeznaczanych na promocję jazdy na rowerze oraz na budowę wysokiej jakości infrastruktury zapewniającej wysoki poziom bezpieczeństwa. Sygnatariusze deklaracji są zgodni, że coraz więcej osób powinno być zachęcanych do odbywania podróży na rowerze zarówno w celach transportowych jaki i rekreacyjnych, czy turystycznych. Przyczyni się to do zwiększania udziału ruchu rowerowego w transporcie, czyniąc drogi bezpieczniejszymi dla wszystkich użytkowników. Poza tym władze powinny prowadzić działania  mające na celu sprawiedliwy podział przestrzeni drogowej. Konieczne jest nadanie priorytetu zrównoważonym środkom transportu, takim jak jazda na rowerze, ruch pieszy oraz transport publiczny, jednocześnie zmniejszając natężenie i prędkość pojazdów silnikowych.

Dołożymy wszelkich starań, aby wykorzystać zasoby i możliwości, którymi dysponujemy, aby promować i rozwijać komunikację rowerową w naszych miastach. Będziemy angażować się we wspólne inicjatywy, które pomogą uczynić jazdę na rowerze priorytetowym, dostępnym dla wszystkich sposobem podróżowania – zapewniają sygnatariusze deklaracji.

fot. Jan Rusek

Międzynarodowa marka

Velo-city to najważniejsza międzynarodowa konferencja rowerowa. To coroczne spotkanie szeroko rozumianej branży związanej z komunikacją rowerową, służące nawiązywaniu kontaktów i wzajemnemu inspirowaniu się do propagowania zielonej transformacji miast. Od pierwszej edycji w 1980 roku impreza stała się flagowym wydarzeniem Europejskiej Federacji Cyklistów, gromadząc rokrocznie setki uczestników z kilkudziesięciu krajów.

Velo-city ma wielkie znaczenie w promowaniu roweru jako zdrowego i przyjaznego dla środowiska środka transportu i rekreacji. Dużo uwagi poświęca się roli projektowania uniwersalnego, aby zapobiegać wykluczeniu najsłabszych użytkowników przestrzeni publicznych, tj. osób starszych i dzieci. Z kolei towarzyszące kongresowi targi stanowią okazję do zaprezentowania powiązanych tematycznie innowacji technologicznych.

Zapraszamy do Gdańska

Gdańsk będzie pierwszym miastem w tej części Europy, które będzie gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia. Zaproponowany przez Gdańsk temat przewodni Velo-city w 2025 zyskał uznanie komisji ECF. To „Energising solidarity”, czyli energetyzująca solidarność. Hasło to uwzględnia dziedzictwo miasta i jego zaangażowanie w promowanie zmian społecznych poprzez popularyzację komunikacji rowerowej.

Codzienne korzystanie z roweru jest najbardziej ekologicznym i efektywnym sposobem na podróżowanie po mieście. Dlatego też od wielu lat stawiamy na rozwój infrastruktury rowerowej w Gdańsku. Wspierają nas w tym również sami mieszkańcy, skutecznie proponując i przegłosowując kolejne projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Prowadzone przez nas pomiary potwierdzają, że gdańszczanki i gdańszczanie coraz chętniej korzystają z tego środka transportu. Dlatego cieszę się, że najważniejszy światowy kongres rowerowy Velo-city w 2025 roku odbędzie się właśnie w Gdańsku – dodaje Aleksandra Dulkiewicz.

Organizacja tak prestiżowej konferencji o światowym zasięgu ugruntowuje pozycję Gdańska w zaszczytnym gronie najbardziej rowerowych miast To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i poszukiwania inspiracji, które pomogą efektywnie wykorzystać rowerowy potencjał naszego miasta. Konferencja to również mnóstwo imprez towarzyszących, które będą wielką atrakcją dla mieszkańców. Możemy spodziewać się przyjazdu ponad tysiąca uczestników z całego świata. W tym gronie będą nie tylko eksperci i reprezentanci najważniejszych organizacji rowerowych, ale też przedstawiciele instytucji rządowych, samorządów, zachodnich NGO oraz biznesu. 

Gorąco wierzę, że zdecydowana większość uczestników, zachwyci się Gdańskiem i uwzględni stolicę Pomorza w planach swoich podróży rowerowych. Ten, znany już z poprzednich dużych wydarzeń odbywających się w Gdańsku, „efekt powrotów” oraz promocyjny aspekt tej imprezy są nie do przecenienia – podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

  • źródło: UM Gdańsk
  • foto: Jan Rusek/ Polska Unia Mobilności Aktywnej
Poprzedni artykuł

Jak koreański biznes napędza polską gospodarkę?

Następny artykuł

Dzieło absolwentki gdyńskiej filmówki podbija Nowy Jork!

powiązane artykuły
Total
0
Share