Lidzbark Warmiński. Tu bije serce Warmii

Lidzbark Warmiński jest historyczną stolicą Warmii. Dziś jest miejscem, gdzie historia miesza się z nowoczesnością. To miasto, którego zabytki można zwiedzić wprost z fotela elektrycznego autobusu, a wolny czas spędzić na zdrowotnych zabiegach.

Zawiązanie Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii to ważny krok dla promocji całego regionu. Wraz z warmińskimi włodarzami pragniemy stworzyć produkt rozpoznawalny w całym kraju. Mówiąc produkt mam na myśli wszystko, co możemy zaoferować turystom i inwestorom. To nie tylko zabytki i wspaniała przyroda, ale przede wszystkim niezwykli ludzie, którzy tu mieszkają. To jest prawdziwa wartość i świętość Warmii i to postanowiliśmy pielęgnować – powiedział Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

W Lidzbarku Warmińskim znajdziemy liczne zabytki architektoniczne, w tym najważniejszy, zwany „Wawelem północy”, zamek biskupów warmińskich, a także średniowieczny kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, późnogotycką bramę miejską, oranżerię biskupa Ignacego Krasickiego oraz inne liczne świadectwa ponad 700-letniej historii miasta. To tu przez setki lat rezydowali biskupi, a w murach lidzbarskiego zamku powstały podwaliny teorii heliocentrycznej. To tutaj Kopernik „wstrzymał Słońce, a poruszył Ziemię” pisząc Commentariolus – Komentarzyk o hipotezach ruchu niebios.

W 1807 roku pod Lidzbarkiem Warmińskim (Heilsbergiem) miała miejsce jedna z największych bitew napoleońskich w Prusach Wschodnich, a Napoleon odwiedził miasto i zamek. Wydarzenie to zostało upamiętnione na paryskim Łuku Tryumfalnym.

Przechadzając się po brukowanym centrum miasta można poczuć się jak dawni pielgrzymi, którzy ściągali tu z licznie z całego królestwa. Dziś Lidzbark Warmiński jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od zgiełku dużych miast i na własnej skórze przekonać się dlaczego Lidzbark Warmiński jest jednym z pierwszych polskich członków międzynarodowej sieci miast dobrego życia Cittaslow.

Położony między rzekami Łyną i Symsarną Lidzbark Warmiński wyróżnia się unikalnym morenowym ukształtowaniem terenu i zdrowotnym mikroklimatem. Występują tu pokłady czystych wód termalnych i mineralnych, które w połączeniu z dziewiczą przyrodą i brakiem uciążliwych zakładów przemysłowych, nadają miastu uzdrowiskowe właściwości.  W czerwcu 2021 roku ukończono budowę długiej na 100 metrów tężni, która zasilana jest wodą solankową z odwiertu – tego samego z którego korzystają pobliskie Termy Warmińskie. Tuż obok znajduje się Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny, a także parking, toalety i duży plac zabaw.  W przyszłym roku zakończy się drugi etap budowy infrastruktury uzdrowiskowej – pawilon zdrowia.

Dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych, w tym odcinek szlaku Green Velo i Łynostrady, Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny, czy kąpielisko miejskie ze zjeżdżalnią i punktami gastronomicznymi to gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku. Liczne i doskonale zachowane zabytki architektury, dobra baza hotelowa i mnogość miejskich wydarzeń to dodatkowy atut. Wszędzie dojedziemy bezpłatnymi autobusami komunikacji miejskiej – w pełni ekologicznymi jak przystało na miasto uzdrowiskowe, bo zasilanymi energią elektryczną.

Poprzedni artykuł

Purda. Historia i turystyka

Następny artykuł

Gmina Lubomino. Miejsce spotkań natury i historii

powiązane artykuły
Total
0
Share