Lifting sopockiej Sceny Kameralnej. Co się zmieniło?

Likwidacja barier architektonicznych, zmiany w holu wejściowym, foyer i szatni, modernizacja sceny, a także poprawa bezpieczeństwa pożarowego. To najważniejsze efekty prac budowalnych prowadzonych w ostatnich latach w obiekcie, w którym mieści się Scena Kameralna w Sopocie.

Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej usytuowana jest w pochodzącej z początku XX w. i gruntownie przebudowanej w latach 2009-2010 kamienicy przy ul. Bohaterów Monte Cassino 30 w Sopocie. Dysponuje ruchomą sceną o powierzchni 250 mkw. oraz widownią na 145 miejsc.

Budynek był w dobrym stanie technicznym, jednak po 10 latach intensywnej eksploatacji, niezbędne okazało się wykonanie prac poprawiających funkcjonalność obiektu i lepsze dostosowanie do potrzeb widzów, w tym osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.

Fot. Dorota Patzer/ UM Województwa Pomorskiego

Zakres robót został podzielony na etapy. Pierwszy etap przedsięwzięcia zrealizowano w 2020 r. zaczynając od prac rozbiórkowych. Następnie wykonano m.in. nowe schody oraz posadzki. Drugi etap, realizowany w latach 2021-2022, obejmował prace wykończeniowe, modernizację sceny, a także dostawy niezbędnego wyposażenia.

Co się zmieniło?

Zmianie uległ obszar wejścia głównego. Drzwi wejściowe zostały wymienione na szersze, powiększone o boczne przeszklenia. Zlikwidowany został przedsionek, co ułatwi dostęp do kasy i szatni. Natomiast usunięcie schodów wyeliminowało bariery architektonicznej i stworzyło więcej miejsca w holu dla widzów oczekujących na spektakl. Wydzielono również pomieszczenie dla ochrony oraz przeniesiono centralę przeciwpożarową. Dodatkowo, z poziomu foyer dostępna będzie toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Fot. Dorota Patzer/ UM Województwa Pomorskiego

Elementem dominującym w foyer będzie czerwona ściana, znajdująca się na wprost wejścia głównego oraz refleksyjny sufit z młotkowanej stali nierdzewnej. W części foyer zlokalizowanej na półpiętrze umieszczone zostały siedziska dla oczekujących widzów. Posadzki wykończone zostały w jasnym, jednolitym spieku kwarcowym. Wewnątrz holu zainstalowane zostały zewnętrzne i wewnętrzne ekrany, na których wyświetlane będą aktualne informacje dla widzów. Zaprojektowano i wykonano także nowy szyld – wylicza Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.

Inwestycja finansowana była m.in. ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, miasta Sopotu oraz samorządu województwa pomorskiego. Łączny jej koszt wyniósł ponad 2 mln zł.

Za: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Poprzedni artykuł

Gdańsk, Sopot oraz Gdynia podpisały porozumienie z UNICEF

Następny artykuł

Jedna z najszybciej rozwijających się firm w USA otwiera biuro w 3mieście!

powiązane artykuły
Total
0
Share