Local Trends. Drugi dzień Samorządowego Kongresu Finansowego

Trwa drugi dzień Local Trends – II Samorządowego Kongresu Finansowego. Z tej okazji w Sopocie zjawili się eksperci, przedsiębiorcy, samorządowcy i przedstawiciele rządu. Celem kongresu jest skuteczne i merytoryczne inicjowanie konstruktywnej dyskusji ponad podziałami o otoczeniu społeczno-gospodarczym rozwoju polskiego samorządu i kraju.

Kongres Finansowy został zainaugurowany wczoraj w sopockim Hotelu Sheraton. Pierwszy dzień wydarzenia zdominowały tematy takie jak: transformacja energetyczna, finansowanie rozwoju miast i regionów ze wsparciem instytucji rozwojowych, rozwój kraju i regionów a tworzenie metropolii. Kluczowym momentem było wystąpienie unijnej komisarz – Elisy Ferreiry, która odniosła się do obecnej sytuacji geopolitycznej.

Wszyscy w całej Europie jesteśmy urzeczeni i zbudowani duchem hojności Polaków. Od najmniejszych domostw i lokalnych szkół, po największe miasta otworzyliście szeroko swoje drzwi. Polityka spójności, będąca wyrazem solidarności europejskiej, wesprze was i waszą hojność poprzez nową inicjatywę CARE – zapowiedziała Elisa Ferreira, unijna komisarz. Cohesion’s Action for Refugees in Europe to działanie w ramach polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie. Udostępniamy szybsze wsparcie dla Państw Członkowskich i regionów, które przyjmują i goszczą uchodźców na potrzeby inwestycji w infrastrukturę i sprzęt, dostarczenia szybkiego wsparcia finansowego w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb, od opieki zdrowotnej począwszy, wspierania zatrudnienia, szkolnictwa i innych form długoterminowej integracji społecznej. Wszelkie wydatki na te cele będą kwalifikować się do wsparcia z mocą wsteczną od daty rozpoczęcia inwazji rosyjskiej 24 lutego, co umożliwi natychmiastową mobilizację wsparcia z pominięciem zbędnej biurokracji.

Zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu stał się pokaz filmów z projektu Agaty Wińskiej „FilmsforfreeUkraine” – filmy dla wolnej Ukrainy. To zbiór krótkich filmów nagranych w ostatnich tygodniach w Ukrainie, w Polsce, w Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Fot. FOTOBUENO/localtrends.pl

Drugi dzień Kongresu

Wtorek stanął pod znakiem debat. Dziś odbędzie się ich łącznie 12. Dyskusje będą dotyczyć m.in. zarządzania długiem lokalnym, wdrażania niskoemisyjnego transportu, partnerstwa publiczno-prywatnego, reformy planowania przestrzennego, digitalizacji usług, scenariuszy finansowania szpitali samorządowych czy dobrych praktyk w zakresie regulacji na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. Ciekawie zapowiada się debata finałowa – „Mapa wyzwań systemowych i ich wpływu na finanse samorządów” z udziałem m.in.: Aleksandry Dulkiewicz, Prezydent Gdańska, Krzysztofa Iwaniuka, Wójta Terespola, Przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP, Jacka Karnowskiego, Prezydenta Sopotu, Artura Sobonia, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów i Jacka Sutryka, Prezydenta Wrocławia. Początek debaty o godz. 13:15.

Dziś jak nigdy dotąd musimy działać razem. Na naszych oczach piszą się najstraszniejsze karty historii. Niczym nieuzasadniona, zbrojna interwencja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmieniła z dnia na dzień życie nas wszystkich. Do naszych miast, gmin i wsi przybyli goście, uciekający przed wojną. To dla nich otworzyliśmy nasze serca i drzwi naszych domów. To na barki samorządów spadła organizacja i koordynacja działań pomocowych. Nie byliśmy na to gotowi, ale stanęliśmy na wysokości zadania. Wymieniamy się doświadczeniami, rozwiązaniami, ale i wspólnie domagamy się od rządu systemowych rozwiązań „na potem”. To będzie zupełnie inne spotkanie samorządów niż rok temu. To będą zupełnie inne rozmowy, bo wyzwania też są zupełnie inne. Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dzięki wzajemnemu wsparciu i koordynacji działań będziemy w stanie efektywnie pomóc potrzebującym – powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Fot. FOTOBUENO/localtrends.pl

Poprzedni artykuł

Nowoczesne promy na linii Gdynia-Karlskrona

Następny artykuł

Hotel, basen, restauracje. Tak zmieni się okolica Skweru Kościuszki!

powiązane artykuły
Total
0
Share