Małe jest piękne, czyli o polskiej fascynacji niewielkimi domami

Ekonomiczna alternatywa, czarowna estetyka i przytulność – to główne powody, dla których coraz częściej decydujemy się na budowę niewielkiego domu. Szkieletowe, modułowe czy tiny house powstają w rekordowo krótkim czasie, a to sprawia, że stanowią coraz popularniejszy wybór pośród Polaków.

Filip Kołodziej – organizator warszawskich targów pt. Twój Mały Dom podkreślał na łamach Business Insidera, że rosnące zainteresowanie tego typu imprezami to sygnał, iż koncepcja małych domów jako alternatywy dla miejskiego zgiełku stanowi dla wielu realną drogą do poprawy komfortu życia. Potwierdza to także ankieta, którą przygotowali twórcy wspomnianego eventu. W badaniu wzięło udział ponad 4000 osób. Wnioski? Właściwie wniosek jest jeden – marzymy o prostocie i powrocie na łono natury.

Powolny renesans potwierdzają też statystyki mówiące o wzrośnie zainteresowania nieruchomościami poza wielkimi miastami. Ostatni duży skok statystyczny miał miejsce w czasach pandemicznych. Popularność małych domów potwierdzają również inne statystyki – według raportu przygotowanego przez serwis OTODOM – o własnym domu marzy aż 71% Polaków. Przyczyn jest kilka – po pierwsze nie od dziś wiadomo, że polskie mieszkania są jednymi z najbardziej przeludnionych w Europie. Kolejny powód ma z kolei charakter psychologiczny – badania dowodzą, że w mieszkaniach czujemy się coraz bardziej przebodźcowani i trudno nam się regenerować.

Dom poza miastem zdaje się być zatem lekiem na całe zło, ale budowa tradycyjnego domu potrafi skutecznie wydrenować portfel. Nie da się ukryć, że koszta przewyższają możliwości wielu osób, a niewielkie domy modułowe stanowią w tym przypadku kuszącą alternatywę. Z analiz wynika, że najczęściej przeglądane oferty to te, które dotyczą domów do 120mkw. I nic dziwnego, powierzchnia przekłada się na potencjalne koszta podobnie jak wariant budowy.

Niższe koszty budowy i ekologiczne rozwiązania nie stanowią jedynych zalet opcji tiny house oraz domów szkieletowych i modułowych. Dla wielu osób kluczowym argumentem pozostaje szybka realizacja. Budowa tradycyjnego domu potrafi ciągnąć się latami, zaś wspomniane – nowoczesne warianty powstają nawet w kilka tygodni.

Jak czytamy na cytowanym już portalu Business Insider – w kwestii technologicznej największą popularnością cieszą się domy drewniane. Rosnącym zainteresowaniem mogą się pochwalić także domki mobilne, które umożliwiają błyskawiczną zmianę miejsca zamieszkania, a co za tym idzie – niezależność.

foto główne: pixabay

Poprzedni artykuł

Śladami Marii Zientary-Malewskiej. Zbliża się finał kulturowego projektu!

Następny artykuł

Zdrowe Porty. Zbliża się Festiwal Zdrowia Mężczyzn!

powiązane artykuły
Total
0
Share