„Samotność może mieć poważne konsekwencje dla stanu zdrowia. Chcemy, by ludzie samotni zdali sobie sprawę z tego, jak ogromny problem ich dotyka. Może on stać się udziałem każdego z nas – bez względu na wiek, płeć czy status społeczny” – powiedziała Mims Davies, brytyjska minister ds. samotności Tak, MINISTER ds. SAMOTNOŚCI.
W 2018 roku Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie powołała Ministerstwo Samotności, którego zadaniem jest rozpoznanie problemu, zwiększenie świadomości jego występowania, przygotowanie środków służących walce z samotnością i wspomagających naukę budowania relacji międzyludzkich.
Według badań, 9 mln Brytyjczyków (14%) czuje się samotnymi „często lub zawsze”, 5 milionów dorosłych nie ma bliskich przyjaciół, a 200 tysięcy ludzi starszych nie rozmawiało z nikim w ciągu ostatniego miesiąca.
Z raportu sporządzonego przez fundację New Economics wynika, że negatywny wpływ samotności na produktywność pracowników oznacza straty, w brytyjskim w sektorze prywatnym, w wysokości 2,5 mld funtów rocznie.
W Polsce temat samotności nie jest przekładany na ekonomię (nie znalazłem badań). Pojawia się w aspekcie psychologicznym i statystycznym.
Marek Wikiera – Ultratrener Mentalny