Miejsce. Ludzie. Dzieła. Relacje. Plener Sztuki Ludowej i Rękodzieła Pomorza

W dniach 14 – 23 października 2024 roku odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – 40 Jubileuszowy Plener Sztuki Ludowej i Rękodzieła Pomorza. To nie tylko kontynuacja corocznych spotkań, ale także czas podsumowania dotychczasowego dorobku oraz kultywowania pamięci o artystach i artystkach zasłużonych dla naszego regionu.
Plener zostanie zorganizowany w formie:
  • 10-dniowego warsztatu plenerowego,
  • warsztatów artystycznych zrealizowanych w ramach „dni otwartych pleneru”,
  • wernisażu poplenerowego wraz z otwarciem interaktywnej wystawy „XXXX Plener MIEJSCE – LUDZIE – DZIEŁA – RELACJE”,
  • produkcji i prezentacji filmu animowanego „40 lat spotkań plenerowych – Kolekcjonerzy zdarzeń”.

Plener to 10-dniowe spotkanie twórców i artystów z różnych subregionów Pomorza. Podczas pleneru planujemy zorganizowanie dni otwartych, podczas których odbędą się pokazy wybranych dziedzin sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego wraz z warsztatami wykonywania danych prac. Warsztaty będą adresowane do dzieci i dorosłych poprowadzone przez artystów i rękodzielników uczestniczących w plenerze.

Na zakończenie Pleneru zostanie uroczyście otwarta interaktywna wystawa „40 lat spotkań plenerowych – MIEJSCE – LUDZIE – DZIEŁA – RELACJE”, która w nowatorski i atrakcyjny sposób będzie prezentowała wybranych twórców i ich prace, które powstały na przestrzeni tych czterech dekad. Wystawa odbędzie się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach w dniu 22 października 2024 roku.

Wystawa ma również przybliżać życiorysy oraz dorobek twórczy osób, które uczestniczyły w KULowskich plenerach, a których nie ma już wśród nas żyjących. W szczególności myślimy tutaj m.in. o: Władysławie Lica – rzeźbiarzu, Władysławie Wiśniewskiej – hafciarce, Józefie Chełmowskim – rzeźbiarzu, malarzu, filozofie, Annie Ostrowskiej – plecionkarce, Leonie Bieszka – malarzu sztalugowym, Edmundzie Zielińskim – rzeźbiarzu, malarzu, Marii Wespowej – hafciarce.

Wystawa będzie również eksponowała prace, które powstaną podczas jubileuszowego spotkania.

W wernisażu poplenerowym wezmą udział uczestnicy pleneru oraz będzie to spotkanie otwarte dla innych twórców ludowych, rękodzielników, artystów nieprofesjonalnych, członkiń kół gospodyń wiejskich. Wydarzenie będzie również otwarte dla szerokiego grona odbiorców reprezentujących nie tylko lokalnych mieszkańców, ale także gości-turystów przebywających w tym czasie na Kaszubach oraz przedstawicieli instytucji/organizacji zajmujących się szeroko rozumianą kulturą w województwie pomorskim.

W ramach działań planujemy realizację i pokaz filmu animowanego „40 lat spotkań plenerowych – Kolekcjonerzy zdarzeń”, który ma na celu przybliżyć ideę spotkań plenerowych, kultywować pamięć o zasłużonych artystach i ich dorobku w dziedzinie sztuki ludowej i rękodzieła.

Zapisy oraz szczegóły: KLIKNIJ!

źródło: mat. prasowe/ Kaszubski Uniwersytet Ludowy

Poprzedni artykuł

Wąskotorówką przez Żuławy. Wyjątkowa atrakcja na Pomorzu!

Następny artykuł

Mozartiana 2024. Znamy szczegóły i harmonogram!

powiązane artykuły
Total
0
Share