Mind Mapping

Jedni twierdzą, że to przereklamowane, ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie wejścia w kolejny rok bez mapy myśli. W jaki sposób skutecznie wykreować mapę biznesowych celów…? Mind Mapping nie jest zwykłą ściągą, która sztucznie napędza nas do realizowania kolejnych celów. Mapa myśli to efekt technik psychologicznych, które wykorzystują wiedzę o anatomii…

W efekcie mamy do czynienia ze zwiększeniem efektywności pracy dzięki synergicznej współpracy obu półkul mózgowych. Tytułowa mapa pozwala bardziej zobrazować określone zjawisko – to z kolei przyczynia się do porządkowania najważniejszych informacji związanych z danym tematem. W konsekwencji widzimy więcej zależności oraz szybciej przyswajamy zagadnienia. Istotnym walorem jest także wspomniany efekt synergii. Dzięki mapie myśli –  lewa półkula mózgu, która jest odpowiedzialna na logiczne myślenie, linearność oraz analizę, – uaktywnia prawą półkulę, czyli obszar odpowiedzialny za wyobraźnię, rytm i postrzeganie przestrzenne. Współpraca obu półkul potrafi przynieść mnóstwo korzyści. Oto kilka podpowiedzi, które ułatwią Wam stworzenie własnej mapy myśli.

Jak dobry glina!

Zapewne znacie charakterystyczną scenę z filmów kryminalnych, która ukazuje ścianę z notatkami, nagłówkami artykułów i zdjęciami… Wytrawny detektyw wiąże poszczególne wątki śledztwa wyrazistym kolorem nici. Dlaczego to robi? Spoglądając na przekrój złożonego zjawiska łatwiej dostrzec relacje pomiędzy jego poszczególnymi elementami. To z kolei pozwala na szybsze i bardziej trafne podejmowanie decyzji. Tego rodzaju analiza jest nieodłącznym elementem Mind Mappingu, a do stworzenia jej zakresu nie trzeba poświęcać salonowej ściany – wystarczy kartka z notatnika i kilka kolorowych długopisów.

Nie bój się kreować!

Myślenie nielinearne jest dziś w wysokiej cenie. Doskonale wiedzą o tym managerowie dużych firm, którzy coraz częściej poszukują pracowników nieszablonowych oraz kreatywnych. Tego rodzaju cechy sprzyjają tworzeniu innowacji. Aby wykazać się oryginalnym podejściem warto spisać swoje pomysły na kartce. Czasami zupełnie odległe i pozornie niezwiązane idee mogą się ze sobą łączyć w zaskakująco skuteczny sposób.

Mapa myśli to narzędzie

Mind Mapping nie musi się wiązać wyłącznie ze strzępem papieru. Dziś istnieje wiele aplikacji i programów, które w intuicyjny sposób umożliwiają wykreowanie mapy oraz jej akutalizowanie w wersji digitalowej. Jedną z zalet takiej formuły jest możliwość błyskawicznego wdrożenia danego projektu. Zdarza się, że dana koncepcja jest na tyle atrakcyjna, że wystarczy ją nieco uporządkować i może stać się gotowym projektem dla Twojej firmy.

Poprzedni artykuł

Marzenia. Przepis na dobre życie

Następny artykuł

Wino to opowieść o człowieku

powiązane artykuły
Total
0
Share