Mistrzowska Piątka! Nowy cykl Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

„Mistrzowska Piątka” to nowy cykl Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Na czym polega? Pięcioro filmowców opowie o filmach, które są dla nich szczególnie ważne. Zaproszenie do tegorocznej „Mistrzowskiej Piątki” przyjęli: Ewa Puszczyńska, Filip Bajon, Agnieszka Smoczyńska, Allan Starski i Jan P. Matuszyński. 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września.

W nowym cyklu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych „Mistrzowska Piątka” spotkamy pięcioro filmowców, którzy opowiedzą o szczególnie dla nich ważnych tytułach – filmach, które ich ukształtowały i wciąż fascynują. Zaproszenie do tegorocznej edycji przyjęli: Ewa Puszczyńska, Filip Bajon, Agnieszka Smoczyńska, Allan Starski i Jan P. Matuszyński.

Cieszę się, że zaproszenie do „Mistrzowskiej Piątki” przyjęli tak wyjątkowi filmowcy. Właściwie rzadko mamy okazję pytać ludzi kina o coś innego niż filmy, które sami robią. A przecież filmowcy też są widzami, często żarliwymi i o wyjątkowej uważności. Nie mogę się już doczekać tych seansów i spotkań, ciekawa światów, które przy tej okazji odkryję.

Joanna Łapińska – Dyrektorka Artystyczna Festwialu

Prezentowane podczas cyklu filmy złożą się na wyjątkowe spotkanie z klasyką – opowieść o dziełach ciągle młodych, żywej tkance naszej kinematografii. Co istotne, każdy seans w tej sekcji będzie miał dwoje bohaterów: film i twórcę, który go wskazał. Po projekcji dowiemy się, co stało za wyborem właśnie takich tytułów, jakimi widzami są zaproszeni twórcy i jak się kształtował ich filmowy świat.

Rozmowy będą łączyć kinomanów. Bo przecież filmowcy to również widzowie – wrażliwi i pełni pasji, a rzadko pojawia się okazja, aby pytać ich o inne filmy niż te, które sami kręcą.

materiały prasowe/ FPFF

Wybór filmowców 

Reżyserka Agnieszka Smoczyńska wybrała film „Opętanie” Andrzeja Żuławskiego, Filip Bajon „Jak daleko stąd, jak blisko”Tadeusza Konwickiego, Ewa Puszczyńska „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa, Jan P. Matuszyński „Nic śmiesznego” Marka Koterskiego, a Allan Starski – tegoroczny zdobywca Platynowych Lwów – „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy.

Skąd taki, a nie inny wybór tytułów? Zaproszeni filmowcy wyjaśniają.

– Film „Jak daleko stąd, jak blisko” jest skrótem poetyckim bardzo tragicznego etapu historii Polski, który wydawałoby się, narzuca podejście publicystyczne. Geniusz Konwickiego polega na tym, że znalazł własny i bardzo autorski kod rozpoznania świata, o którym opowiada. Dzięki temu język filmowy służy do wizualizacji światów dawno minionych i nadaje im fascynującą estetyczną wagę i wyjątkowość. Ten język pozwala wykreować te światy na nowo i daje im siłę przetrwania. Kluczem do tych światów jest oczywiście wielokulturowość – opowiada Filip Bajon.

– Mnie ten film bezustannie bawi. Wbrew sugestii zawartej w tytule – komentuje swój wybór Jan P. Matuszyński.

– Zafascynowała mnie literackość tego filmu, który jest jednocześnie kwintesencją sztuki filmowej – mówi Ewa Puszczyńska o filmie „Jak być kochaną”.

– „Opętanie” to dla mnie intymny koszmar senny o rozpadzie świata i miłości. Reżyser wciąga nas w swoją wizje świata i, wykorzystując elementy horroru, stawia pytanie o naturę zła – wyjaśnia Agnieszka Smoczyńska.

– Pierwszy raz zobaczyłem „Popiół i diament” w 1958 roku. Miałem 15 lat, marzyłem o świecie za „żelazną kurtyną”. Oglądałem „Fanfana Tulipana” i kino włoskie. I nagle olśnienie! Film polski, wielki i od razu kultowy! Cybulski, ciemne okulary, porywająca narracje! I wielka odwaga Andrzeja Wajdy! Od tego czasu wiele razy wracałem do tego filmu. W rozmowach z Andrzejem, pokazując go moim młodszym kolegom. W dyskusjach o zdjęciach, scenografii i symbolicznych ujęciach. Zawsze mnie inspirował i zachwycał! Za takie filmy kocham kino – opowiada o swoim wyborze Allan Starski.

„Mistrzowska Piątka” 48. FPFF:

  • Filip Bajon – „Jak daleko stąd, jak blisko”, reżyseria: Tadeusz Konwicki | spotkanie po filmie poprowadzi ks. Andrzej Luter,
  • Jan P. Matuszyński – „Nic śmiesznego”, reżyseria: Marek Koterski | spotkanie po filmie poprowadzi Robert Więckiewicz,
  • Ewa Puszczyńska – „Jak być kochaną”, reżyseria: Wojciech Jerzy Has | spotkanie po filmie prowadzi Mariusz Wilczyński,
  • Agnieszka Smoczyńska – „Opętanie”, reżyseria: Andrzej Żuławski | spotkanie po filmie poprowadzi Xawery Żuławski,
  • Allan Starski – „Popiół i diament”, reżyseria: Andrzej Wajda | wprowadzenie przed filmem: Allan Starski, spotkanie poprowadzi Piotr Kurpiewski.

źródło: FPFF/ foto główne: Sylwia Olszewska

Poprzedni artykuł

Dobre Miasto. Perła w koronie Warmii

Następny artykuł

EuroSkills 2023. Znamy zwycięzców!

powiązane artykuły
Total
0
Share