Modernizm pod ostrzałem

Gdyńskie budynki znów pod ostrzałem aparatów. Setki obiektywów wycelowane w kamienice, balkony, wykusze, pasma okien i dusze klatek… 13. edycja flagowego konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie wystartowała. Prace można przysyłać do 14 sierpnia.

Dla kogo „13” okaże się szczęśliwa? Kto pokaże modernistyczną architekturę w niebanalny, niesztampowy, odkrywczy, świeży sposób? Zadanie niełatwe, bo jak napisaliśmy, fotograficy stają w szranki już po raz 13. Przez te wszystkie edycje konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie (GMWO) przewinęły się tysiące zdjęć. Mogłoby się wydawać, że organizatorzy i jurorzy widzieli już wszystko. Nic bardziej mylnego. Fotograficy wiedzą, że w te same miejsca warto wracać wielokrotnie i za każdym razem można pokazać budynek inaczej – odkryć nowy detal, wykorzystać stale zmieniające się wraz z porą dnia i roku światło, znaleźć nową perspektywę. Wciąż jest więc wiele do odkrycia pośród modernistycznych obiektów. Nie mówiąc już o tym, że miasto to nie tylko budynki – to ludzie, którzy pośród nich żyją. I te życie też jest częścią konkursu.

Organizatorzy GMWO również wychodzą uczestnikom naprzeciw i w każdej kolejnej edycji podsuwają nowe kategorie konkursowe, nowe pole do foto-eksploracji. W tym roku zdjęcia można przysyłać aż w 7 kategoriach:

  • „AŚ” – „Architektura i Światło” – gra światłocieni w architekturze modernistycznej Gdyni.
  • „GDM” – „Gdyński detal modernizmu” – kadry detali architektonicznych gdyńskiego modernizmu, w tym stolarki otworowej – drzwi, okien, bram, furtek, świetlików.
  • „AK” – „Archi-Kontrasty” – fotograficzna nostalgia, w zestawieniu z nowoczesnością. Architektura gdyńska na styku różnych epok.
  • „MM” – „Miasta Modernizmu” – autorski zestaw fotografii obiektów architektury modernistycznej z danego miasta lub kilku miast w Polsce.
  • „MA” – „Miasto – Angażowanie” fotografie w duchu ‘street photo’ – dokumentujące życie miasta – w kontekście jego architektury oraz przestrzeni publicznej. Polska i świat.
  • „ADG” – „Architektura Dzielnic Gdyni” – portret architektoniczny, (w tym modernizmu) jednej z wybranych trzech dzielnic – Grabówka, Działek Leśnych, Witomina.
  • „AOY” – „Architektura Obiektów YMCA” – fotografie architektury obiektów YMCA w Polsce, Europie i na świecie.

Konkurs nadal promuje głównie lokalną architekturę międzywojenną. Coraz większą jednak wagę przykładamy do niuansów, nieoczywistości w postrzeganiu architektury, a także wrażliwość na jej ochronę i prace konserwatorskie – mówi Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych w Agencji Rozwoju Gdyni. – „Archi-Kontrasty” na przykład to kategoria, która ma opowiadać o przemianie miasta, upływie czasu widocznym w architekturze i przestrzeni miejskiej, ciągłej ewolucji myśli architektonicznej, która nawarstwia „żyjącą” opowieść – dialogu przeszłości z teraźniejszością, twórców XX w. z młodymi wizjonerami XXI w. Spoglądamy też w tym roku bliżej na dzielnice Grabówek, Działki Leśne i Witomino. One też posiadają swój unikalny charakter i „osobowość”, i chociaż ten urok bywa lekko przykurzony, to wystarczy zatrzymać się dłużej przy domu, willi, czy kamienicy, lub przyjrzeć się detalom, proporcji bryły, jej uformowaniu w kontekście położenia – często kompletnie różnego od topografii Śródmieścia. W tych dzielnicach działali równie znakomici architekci.

II Nagroda GMWO 2022/ fot. Joanna Radziun

Jak wziąć udział w konkursie?

Prace konkursowe (do 5 zdjęć w każdej kategorii) można składać od 4 lipca do 14 sierpnia 2023:

  • Osobiście w biurze (pokój 0.01) organizatora konkursu – Agencji Rozwoju Gdyni w Gdyńskim Centrum Filmowym przy pl. Grunwaldzkim 2 w godz. 8:00-16:00
  • Online całodobowo wg instrukcji opisanej w regulaminie konkursu za pośrednictwem platformy wetransfer.com

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa do pobrania TUTAJ.

źródło: UM Gdynia

foto główne: Życie w mieście pośród modernistycznej architektury. III Nagroda ex aequo GMWO 2022, fot. Sebastian Tamon Maściłowicz

Poprzedni artykuł

Gdańsk: Startuje kolejna edycja Baltic Sail. Znamy szczegóły!

Następny artykuł

Kopernik ponad czasem. Inspirująca oferta wakacyjna

powiązane artykuły
Total
0
Share