Motoryzacyjne patenciary

Rodzaj żeński towarzyszy motoryzacji od samych jej początków. Wiele inicjatorek trawle zmieniło oblicze tytułowej branży. Kobiety przetarły motoryzacyjne szlaki kolejnym pokoleniom konstruktorów oraz kierowców.

Powszechne przekonanie mówi o tym, że świat motoryzacji jest zdominowany przez mężczyzn. Poniekąd jest to prawda – z badań wynika, że 84% decyzji o zakupie auta podejmują panowie. Jednak 40% osób posiadających prawo jazdy to kobiety. To dowód na to, że płeć piękna wykazuje spore zainteresowanie autami. Tak było od początku istnienia tytułowej branży. Wiele pań przyczyniło się do zrewolucjonizowania światowej motoryzacji. Przygotowaliśmy dla Was kilka znaczących przykładów.

Pierwszym przykładem rewolucji w świecie motoryzacji, której dokonała przedstawicielka płci pięknej było wynalezienie lusterka. A było to w roku 1909 – wówczas na łamach książki „Kobieta i samochód” autorstwa Dorothy Levitt – możemy znaleźć poradę, która informuje czytelniczki o tym, że warto mieć przy sobie lusterko do spoglądania za siebie. W ten sposób dziennikarka oraz aktywistka na rzecz kobiet przyczyniła się do opatentowania lusterka wewnątrz aut, które kilka lat później zaczęły być montowane seryjnie. Co ciekawe – Dorothy Levitt przeszła do historii nie tylko ze względu na wspomnianą publikację. Brytyjka kilkukrotnie ustanowiła rekordy prędkości! Jeden z najbardziej spektakularnych miał miejsce w 1905 roku, gdy zasiadła za kierownicą roadstera i rozpędziła pojazd do prędkości 146km/h!

Okazuje się, że nie tylko samochodowe lusterka powstały z inicjatywy kobiety. Kolejnym wynalazkiem poprawiającym bezpieczeństwo są wycieraczki, które opatentowała Mary Anderson. Nie stałoby się tak, gdyby nie jej podróż przez Nowy Jork. W 1902 roku Amerykanka postanowiła odwiedzić swoje córki. Aby do nich dotrzeć – zamówiła taksówkę. Ulewny deszcz zmieszany ze śniegiem sprawił, że dotarcie do wyznaczonego miejsca trwało kilka godzin. Wtedy właśnie w głowie naszej bohaterki zrodził się pomysł na stworzenie wycieraczek. Po powrocie do swej farmy w Alabamie Mary Anderson zaczęła pracę nad projektem mechanizmu sterowanego dłonią z wnętrza pojazdu. Pionierka wycieraczek samochodowych oficjalnie opatentowała swój wynalazek, jednak przedstawiciele ówczesnego świata motoryzacji nie byli im zainteresowani. Wycieraczki jak na ironię zaczęły być standardowo montowane dopiero po wygaśnięciu dokumentu…

W 1917 roku nastąpił kolejny przełom, choć tym razem dotyczył on nie tyle wyposażenia – co organizacji ruchu. Wszystko za sprawą pewnej lekarki – June McCarroll, która podczas jazdy do swego kalifornijskiego gabinetu została zepchnięta przez ciężarówkę. Ten na szczęście niegroźny wypadek sprawił, że Amerykanka doszła do wniosku, iż do zdarzenia w ogóle by nie doszło, gdyby na środku jezdni pojawiła się linia oddzielająca pasy ruchu. Jej pomysł nie spodobał się lokalnym władzom, dlatego McCarroll postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i sama namalowała linię na pechowym odcinku drogi. Następnie przy wsparciu kobiecych stowarzyszeń poszerzyła tę inicjatywę. Władze Kalifornii nie miały wyjścia – uchwaliły prawo, które wprowadziło linię oddzielającą pasy ruchu na 5600 kilometrach lokalnych dróg.

Wyznaczenie pasów okazało się dużym przełomem w organizacji ruchu. Dzięki tej inicjatywie liczba wypadków drogowych znacząco zmalała. Podobny skutek przyniosły kierunkowskazy. Ich obecność w autach jest efektem działań jednej z najpopularniejszych aktorek w dziejach Hollywood – Florence Lawrence. Poza filmem – pasją słynnej aktorki była także motoryzacja. Amerykańska gwiazda posiadała w swojej kolekcji dużą liczbę aut. Co ciekawe – część z nich sama naprawiała. Podczas tego rodzaju prac wpadła na pomysł zaprojektowania ruchomych łopatek wskazujących kierunek jazdy oraz znaku STOP, który pojawiał się po wciśnięciu hamulca. Owe wynalazki z biegiem lat zmieniły się w kierunkowskazy oraz światła hamowania. Co prawda – Lawrence posiadająca na swoim koncie ponad 300 filmowych ról nigdy nie opatentowała oficjalnie swoich projektów, ale mimo to jej wkład w rozwój motoryzacji jest ogromny.

Poprzedni artykuł

Marina Puck oficjalnie otwarta!

Następny artykuł

Duże wyróżnienie dla gdyńskiej mariny!

powiązane artykuły
Total
0
Share